/ Azizlerimizin hayat hikayeleri / 2 Kasim Acemistanlı Kutsal Şehitler Akindinus, Pegasius, Aftonius, Elpidoforos ve Anempodistus

2 Kasim Acemistanlı Kutsal Şehitler Akindinus, Pegasius, Aftonius, Elpidoforos ve Anempodistus

 

2 Kasim  Acemistanlı Kutsal Şehitler Akindinus, Pegasius, Aftonius,  Elpidoforos ve Anempodistus

Akindinus, Pegasius ve Anempodistus Pers kralı Kral 2. Şapur’un sarayının mensuplarıydı. Kral Hristiyanlara yönelik vahşice bir zulme başlayınca üçü saraydan ayrılıp kendi evlerine geçtiler ve emniyetlerini hiçe sayıp Hristiyan kardeşlerini inançlarına sahip çıkmaları için açıkça yüreklendirdiler. Bu yüzden tutuklanıp eski efendilerinin huzuruna çıkarıldılar, bir çok acımasız işkenceye maruz kaldılar, ancak mucizevi bir şekilde bu işkencelerden burunları bile kanamadan çıktılar. Bunu gören kralın askerlerinden Aftonyus orada İnanç’ı kucakladı ve derhal kafası vuruldu. Eski saraylılara daha sonra başka işkenceler uygulandı ancak tüm bunlar Elpidoforos isimli saygın bir asilzade ve yedi bin diğer Acem’in Mesih’e iman edişiyle sonuçlandı. Hepsinin başı vuruldu ama öncesinde kutsal Vaftiz gizemini aldılar. Akindinus, Pegasius ve Anempodistus’un yargılanmalarına devam edildi ancak bir kez daha zarar görmediler ve böylelikle kralın annesi bile gerçek inanca yöneldi. Nihayetinde bu üç kişi öldürüldüler (kaynaklar nasıl öldürüldüklerini belirtmiyor) ve kralın annesi ve diğer yirmi sekiz kişiyle daha şehadet tacını giydiler.

                                                                        

Çeviren: Sinan

  

Apolitikion (2. Ton)

Sizin kanınızı içen toprak kutsanmıştır, Ey Rabbin ödülünü kazananlar, kutsaldır sizin ruhunuzu ağırlayan tapınaklar, çünkü herkesin gözü önünde düşmana galip geldiniz ve Mesih’i cesaretle sahiplendiniz. Ruhlarımızı kurtarması için ona dua edin çünkü O iyidir.

 

Kontakion (1. Ton)

Zaferin Büyük Güneşi’nin yolundan dönmez yıldızları olarak, Mesih Allah’ın savaşçıları tüm dünya üzerinde parladı, hırsların kasvetini defetti ve tüm inançlılara kesintisiz ve engelsiz bol bereket yağdırdı ve inanç dolu bir umutla, hiçbir günahın tehlikeye atamayacağı bir kurtuluş bağışladılar.

 

2 Kasim  Acemistanlı Kutsal Şehitler Akindinus, Pegasius, Aftonius,  Elpidoforos ve Anempodistus