/ Azizlerimizin hayat hikayeleri / 24 Eylül Athos Dağlı Aziz Silouanos

24 Eylül Athos Dağlı Aziz Silouanos

    24 Eylül   Athos Dağlı Aziz Silouanos                         
O, Athos Dağı’na seyahat etmiş bir Rus köylüsüydü ve Rus Manastırı olan Aziz Pandeleimon’da keşiş oldu. Öylesine yalın, mütevazı ve sakin bir hayat yaşadı ki, eğer Peder Sofronios (Saharov) onun manevi çocuğu olup o öldükten sonra hakkında kitap –Athos Dağlı Aziz Silouanos– yazmasaydı, belki de unutulacaktı. Bu kitap onun hayatını ve öğretilerini anlatmaktadır ve maneviyat konusunda zamanımızın en iyi kitaplarından biridir. Aynı zamanda Aziz Silouanos’un Aziz olarak onurlandırılmasında da Peder Sofronios’un payı büyüktür.
Mesih’in Kendisini bir görümde görünce, Aziz Silouanos kendini tamamen duaya vermek için bir inziva kulübesine çekildi. Ancak manastırda işçilere göz kulak olması için geri çağrıldı. Yaklaşık iki yüz kişiyi idare ediyor olmasına karşın yaptığı şey yalnızca dualarını arttırmak oldu. Hücresine çekilerek denetiminde olan her işçi için tek-tek gözyaşları içinde dua ederdi. On beş yıl boyunca dua esnasındaki şeytan ayartmalarına karşı mücadele verdi ve en sonunda neredeyse ümidini yitiriyordu. İşte tam bu noktada Mesih ona bir görüm aracılığıyla konuştu, “Kibirli daima şeytanlardan acı çeker”. O da yanıtladı, “Rab’im, ruhumun tevazu sahibi olması için ne yapmam gerektiğini bana öğret”. Buna karşılık, “Aklından cehennemi çıkarma ve ümitsizliğe kapılma” yanıtını aldı. Silouanos bunu hayatının her dakikası için bir disiplin olarak gördü ve daha sonra da ona temiz dua hediyesi bağışlandı. Eğer aklını cehennem ateşinden uzaklaştırırsa, yıkıcı düşüncelerin yeniden başına bela olacağını söylüyordu. Mütevazılığında herkese karşı derin bir sevgi duyuyordu öyle ki “Hıristiyan inancının son kıstası düşmanlarını sevmektir ve diğerleri için dua etmek kan dökmektir” diyordu.
Aziz Silouanos bize kendi hayatıyla örnekliyor ki Kilise’nin gerçek İlahiyatçıları, kendilerini sessiz maneviyatın meyvelerinde göstererek yaşayanlardır, her ne kadar dünya tarafından önemsiz gibi görülseler de. (1938)

                                       Ingilizceden Türkçeye çeviren Vasilis Gelbal

 

Kaynak : http://www.abbamoses.com/months/september.html

 

24 Eylül Athos Dağlı Aziz Silouanos