/ Azizlerimizin hayat hikayeleri / 29 Ekim Romalı Kutsal Bakire Şehit Anastasia

29 Ekim Romalı Kutsal Bakire Şehit Anastasia

 

29 Ekim  Romalı Kutsal Bakire Şehit Anastasia

Azize Anastasia, Decius ve Valerianus’un hükümdarlıkları sırasında Roma’da yaşadı. Genç yaşta her şeyden vazgeçip Roma’da Sofya adlı bir rahibenin önderliğindeki küçük bir manastıra kapanıp kendini sürekli dua etmeye adadı. Hıristiyan inancı uğruna tutuklanıp Vali Probus’un huzuruna çıkarıldı ve şiddetli işkenceler sonucu ölmeyi göğüsleyerek putlara tapmayı reddedip cesurca Mesih’i savundu. Rahibe Sofya’ya yardım eden bir melek, şehidin bugün Agion Oros’taki Gregoriou Manastırı’nda büyük saygı gösterilerek korunan kutsal emanetlerini almasını sağladı. Bazıları manastır hayatının Hıristiyanlığın kabulünden sonra gelişip güçlendiğini sanmaktadır, oysa bu daha eskiye dayanmaktadır; Azize Anastasia’nın hikayesi, bugün manastır hayatı diye adlandırdığımız yapının Hıristiyanlığın ilk günlerinden beri mevcut olduğuna dair azizlerin hayatındaki birçok kanıttan sadece biridir (256).

                                                                            

 

        http://www.abbamoses.com/months/october.html

 

Apolytikia. Aziz. Ton 4.

Ey İsa, kuzun Sana sesleniyor: Ey Güveyim, Seni özlüyorum ve Seni arayıp mücadele ediyorum ve vaftizinde Seninle çarmıha gerilip gömülüyorum ve Senin uğruna acı çekiyorum. Öyle ki Seninle birlikte hüküm süreyim ve Senin için ölüyorum ki Sende yaşayayım. Ancak şimdi özlemle Senin uğruna öldürüleni lekesiz bir kurban olarak kabul et. Onun dularıyla, merhametli olduğun için, ruhlarımızı kurtar!

 

Kontakia. Şehit. Ton 3

Saygıdeğer Anastasiya, bekâret akıntılarıyla sulanmış ve şehitlik kanıyla yıkanmış olarak, hastalıkla uğraşanlara şifa ve sana kalpten yaklaşanlara kurtuluş bahşedersin; çünkü kayrayı sınırsızca döken Mesih, sana güç veriyor.

 

29 Ekim  Romalı Kutsal Bakire Şehit Anastasia