/ Azizlerimizin hayat hikayeleri / 21 Aralık Kutsal Şehit Yulyani

21 Aralık Kutsal Şehit Yulyani

 

 

Kutsal Şehit Yulyani

21 Aralık. Kutsal Şehit Yulyani

Maksimiyan döneminde Nikomedya’da varlıklı anne-babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. Senatör rütbesinden olup sonra valilik makamına yükselen Elefsiyos adlı bir puta tapar ile nişanlanmıştı. Elefsiyos, Mesih’e inanmak istemediği için onunla evlenmeyi reddetti. Öfkelenen Elefsiyos ona çeşitli şekillerde işkence ettikten 299 yılında onun başını kesti.
                                                       Apolytikion. Ton 4.
Ey Yeşuha, kuzun Sana sesleniyor: Ey Güveyim, Seni özlüyorum ve Seni arayıp mücadele ediyorum ve vaftizinde Seninle çarmıha gerilip gömülüyorum ve Senin uğruna acı çekiyorum. Öyle ki Seninle birlikte hüküm süreyim ve Senin için ölüyorum ki Sende yaşayayım. Ancak şimdi özlemle Senin uğruna öldürüleni lekesiz bir kurban olarak kabul et. Onun dualarıyla, merhametli olduğun için, ruhlarımızı kurtar!
                                                         Kontakion. Ton 1
Güzel bir bakireydin ey bilge Yulyana; ruhun Yaratana olan sevginle yaralandığı gibi, bedenin de hoş şehitsel yaralarla delindi. Bu yaralar seni Mesih’in gelini ve şehidi olarak süsledi; şimdi Göğün gelin odalarında otururken hepimiz için dua edersin.

 

 21 Aralık Kutsal Şehit Yulyani