/ Konuşmalar, aziz pederlerin sesi / Bize yol gösteren ve yöneten Tanrι

Bize yol gösteren ve yöneten Tanrι

Bize yol gösteren ve yöneten Tanrι

 

 

Altιnağιzlι Yuhanna’nın vaazlarından

İbranilere rehber olarak Musa vardı; bizlerin ise başka bir Musa’sı vardır, bize yol gösteren ve yöneten Tanrι.

İbraniler mucizeler gördü. Sen de onların Mısır çıkışlarında gördüklerinden daha yüce ve ünlü mucizeler göreceksin. Sen ordusu ile boğulan firavunu görmedin, fakat askerleri ile batan şeytanı gördün. İbraniler denizi geçtiler, sen ölümü aştın. Onlar Mısırlılardan kurtarıldı, sen ise şeytanlardan. Onlar barbar bir köleliği terk ettiler, sen ise günahın daha acı olan köleliğini.

Daha yüce armağanlarla nasıl desteklendiğine dikkat et. Onlar gibi İbrani ve köle olmasına rağmen İbraniler Musa’nın parlayan yüzüne bakamadılar. Sen ise Mesih’in yüzünü tüm şanı içinde gördün. Pavlus da: “Ve biz hepimiz peçesiz yüzle Rabbin yüceliğini gördük” (II. Kor. 3, 15) diye haykırıyor. İbraniler Mesih tarafından izleniliyordu, şimdi ise 0 bizi daha gerçek şekilde izliyor.

Onlar Mısırdan sonra çölü buldular, sen ise ölümden sonra gökleri bulacaksın. Onların başında rehber olarak Musa vardı. Bizim ise başka bir Musa’mız vardır, bize yol gösteren ve yöneten Tanrι.

Neydi ilk Musa’nın özelliği? Musa, der Kutsal Kitap, dünyanın en uysal insanıydı (Sayılar 12, 3). Bu özelliği son derece tatlı ve onunla aynı özden olan Ruh tarafından yardım gören, bizim Musa’ya da kesinlikle atfedebiliriz. Musa ellerini göklere doğru açarak meleklerin gıdası olan ekmeği  yağdırıyordu.  Bizim Musa’mız ellerini göklere doğru açar ve bize sonsuz bir gıda verir. İlki kayaya vurup ondan sel gibi sular fışkırtıldı. Bu ise sofraya dokunur, gizemsel masaya vurur ve Ruh’un kaynaklarını fışkırtır. Sofra’nın bir kaynak gibi, ortaya konulmasının nedeni budur: sürülerin her taraftan gelip sağlık verici sularla susuzluklarını gidermeleri için.

Böylesine bir kaynak, bir yaşam çeşmesi, değerlerle yüklü, tinsel iyiliklerle dolup taşan bir sofraya sahip olduğumuza göre uygun zamanda lütuf ve af elde edebilmek için içtenlikli bir yürek ve temiz bir bilinçle yaklaşalım.

Tanrι’ınn tek Oğlu, Rabbimiz ve Kurtarıcımız İsa Mesih’in lütuf ve merhameti ile şimdi ve her zaman, yüzyıllar boyunca O’nun vasıtasıyla Peder’e ve Kutsal Ruh’a şan, şeref, güç olsun. Amin.

Kaynak: Meryemana.net

 

Bize yol gösteren ve yöneten Tanrι