/ Konuşmalar, aziz pederlerin sesi / Haç’ın altındaki Meryem

Haç’ın altındaki Meryem

Haç’ın altındaki Meryem

 

 

Yuhanna Altιnagιzlι Yuhanna’nın  Havarilerin İşleri Üstüne Vaaz

Bu takdir edilecek zaferi görüyor musun? Haç’ın başarılarını görüyor musun? Şimdi sana bunlardan daha çok hayran edici bir şeyler söyleyeyim mi? Bu zaferin ne şekilde gerçekleştiğini öğren ki, daha çok yaşayasın. Şeytanın zaferine neden olan şeyle, Mesih şeytana egemen olmuştur. Şeytana, şeytanın kullandığı silahlarla karşı koydu. Nasıl olduğunu dinle.

Bir bakire, tahta ve ölüm. Bunlardır yenilginin simgeleri. Bakire Havva idi. Çünkü erkekle birleşmemişti. Tahta ağaç idi. Ölüm ise Adem’in karşılaştığı ceza. Fakat buna karşın yenilginin simgeleri olan bakire, tahta ve ölüm. Şimdi zaferin bilgisini veren tahtanın yerine Haç’ın tahtası, Adem’in ölümü yerine Mesih’in ölümü.

Görüyorsun ya, şeytan ona zaferi kazandıran şeylerle yenildi. Ağaç ile Adem’i yenmişti; haçla Mesih şeytanı yendi. Ağaç cehenneme gönderiyordu; haç oraya inenleri geri döndürdü. Bundan başka ağaç, çıplaklığından utanan insanı saklamaya yandı. Haç ise çıplak, fakat zaferi elde eden insanı herkesin gözünde yüceltti.

O ölüm sonradan dünyaya gelenleri mahkum etti. Bu ölüm ise daha önce doğanları bile yeniden diriltti. Rabbin yüce yapıtlarını kim anlatacaktır? Ölümü sayesinde ölümsüz olduk: Haç’ın şahane gücü budur işte.

Bu zaferi anladın mı? Nasıl gerçekleştiğini anladın mı? Şimdi de bize hiç bir eziyet vermeksizin, nasıl elde edildiğini öğren. Biz silahlarımızı kana bulamadık. Orduya katılmadık, yaralanmadık, savaşı görmedik ve zaferi kazandık. Savaş Rabbimizin, taç bizim.

Mademki bu bizim zaferdir, askerler gibi bugün hep birlikte zafer marşını söyleyelim Rabbin övgüsüne, “Ölüm zaferin içinde yok oldu. Ey ölüm, zaferin nerede? Ey ölüm, zehirli iğnen nerede?’ Haç’ın yararımıza yarattığı mucize budur. Haç, şeytanlara karşı dikilen ganimettir; günaha çekilen kılıçtır Mesih’in yılanı delen kılıcıdır. Haç, Peder’in iradesidir; tek Oğul’un şanıdır; Kutsal Ruh’un neşesidir; meleklerin görkemi, Aziz Pavlus’ un gururu, seçilmiş­lerin duyan, tüm dünyanın ışığıdır.

Kaynak: Meryemana.net

 

Haç’ın altındaki Meryem