/ Azizlerimizin hayat hikayeleri / 10 Agustos Kutsal şehitler Baş diyakoz Laurence, Papa Sixtus

10 Agustos Kutsal şehitler Baş diyakoz Laurence, Papa Sixtus

10 Agustos Kutsal şehitler Baş diyakoz  Laurence, Papa Sixtus

İspanya’da doğan bu Aziz, Roma kilisesinin baş rahibiydi, kilisenin kutsal gemilerinin bakımını  yapıyordu ve yoksullara para dağıtıyordu. Yaklaşık 257 yılında, Valerian tarafından Hristiyanlara karşı  çok sert zulüm dalgası yükselmeye başladı. Atina’lı olan Papa Sixtus’a putlara tapınılması emredildi  ve Papa bunu reddetti.İdam edilerek şehit edilmesinden önce, kilisenin tüm kutsal gemilerini Laurence’a teslim etti. Laurence tutuklandı, Vali’nin önüne getirilmeden önce kilisenin hazineleri ile ilgili sorgulandı.Onları hazırlaması  için 3 gün süre istedi.Sonra tüm fakir ve yoksulları toplamak için girişimde bulundu. Onları Vali’ye sundu ve “İşte bak ! Kilisenin hazineleri” dedi.

10 Agustos Kutsal şehitler Baş diyakoz  Laurence, Papa Sixtus

Vali buna çok sinirlendi ve Laurence’a işkence edilmesi, sonra akreplerle (keskin demir uçları döşenmiş bir kamçı)  kırbaçlanmasını ve sonra kızgın demir ızgarada gerilmesini emretti. Fakat İsa Mesih’in cesur atleti, bütün bunlara inlemeden dayandı.

Bir tarafı yakıldıktan sonra, “Benim vücudum diğer tarafı sağlamdır.Diğer tarafımı çevirin” dedi. Ve bunu yaptıklarında, Aziz şehit, tiranlara “ Benim etim iyice pişti, şimdi ondan tadabilirsiniz” dedi. Bunu söyledikten sonra, İsa Mesih’in yaptığı gibi, katiller için dua etti.Ruhunu 10 ağustos 258 yılında teslim etti. İconası, onu ızgara üzerine gerilmiş olarak gösterir. (258)

 

Ingilizceden Türkçeye çeviren Aleksios Y.

 

Kaynak : http://www.abbamoses.com/months/august.html

10 Agustos Kutsal şehitler Baş diyakoz  Laurence, Papa Sixtus