/ Azizlerimizin hayat hikayeleri / 18 Haziran Suriye ΄deki Τrablus ΄tan şehit Leontius ve beraberindeki şehitler Hipatyus ile Theodulos

18 Haziran Suriye ΄deki Τrablus ΄tan şehit Leontius ve beraberindeki şehitler Hipatyus ile Theodulos

18 Haziran Suriye ΄deki Τrablus ΄tan şehit Leontius ve beraberindeki şehitler Hipatyus ile Theodulos

 

Aziz Leondius, Fenike bölgesindeki Trablus’ta, büyük fiziksel yapısı, güçlülüğü, savaştaki dayanıklılığı ve cesurluğu ile şerefli bir Roma kumandanı olarak tanımlanırdı. Bir Hıristiyan olduğu ve imparatorluk ambarından fakirlere tahıl verdiği öğrenildiğinde, Hıristiyanların büyük işkencecisi, vali Hadrian, bir ordu kumandanı olan Hipatyus’u ve bir asker olan Theodulos’u beraberlerinde başkalarıyla birlikte onu tutuklatmak için gönderdi. Yolda Hipatyus ciddi, ateşli bir hastalığa yakalandı ve topluluk görevi ertelemek zorunda kaldı. Bir gece Rab’in bir meleği Hipatyus’a göründü ve şöyle söyledi: “Eğer iyileşmeyi arzuluyorsan, sen ve askerlerin cennete üç defa haykırmalısınız: ‘Leondius’un Tanrısı, bana yardım et!’”. Hipatyus görümünden arkadaşlarına bahsetti ve hepsi birlikte meleğin öğrettiği gibi haykırdığında, Hipatyus anında iyileşti. Sonra Hipatyus ve Theodulos, diğer askerlerden önde gitti ve Leondius’u buldular. Leondius onları misafirperverlikle kabul etti ve serinletici içecekler ikram etti. Onun evinde yakalandıklarında, o Mesih’teki inancını ilan etti ve kalpleri onların içlerinde yanmaya başladı. Leondius hâlâ konuşurken, parlak bir bulut iki askerin tepesine indi ve onlara damlacıklar döktü ki bu anda Leondius şöyle diyordu: ‘Kutsal Üçlü’nün adına: Baba, Oğul ve Kutsal Ruh.”. Böylece Kutsal Ruh’un Kendisi tarafından vaftiz edildiler.
Zalim Hadrian tüm bunları öğrendiğinde, iki askeri şiddetli şekilde dövdürüp başlarını kestirdi. Leondius’a da sonunda altında inancı hiç sarsılmadan öldüğü en zalim işkenceleri çektirdi. Tüm bunlar Vespasian’ın yönetiminde gerçekleşti. (73yy)

 Ingilizce’den türkçeye Ceviren Vasili Gelbal

 Kaynak:http://www.abbamoses.com/months/may.html

 

18 Haziran Suriye ΄deki Τrablus ΄tan şehit Leontius ve beraberindeki şehitler Hipatyus ile Theodulos