/ Azizlerimizin hayat hikayeleri / 2 Mayıs Moskovalı Kutsanmış Matrona (Kör)

2 Mayıs Moskovalı Kutsanmış Matrona (Kör)

2 Mayıs Moskovalı Kutsanmış Matrona (Kör)

 

1882 yılında fakir bir ailede, Sebino-Epifaniskaya(Bugün Kimovski) köyünde doğdu. Kör doğmuş olmasına rağmen –gözlerinde gözbebeği olmadan doğdu- erken yaşta manevî sezi hediyesini aldığını gösterdi. Öyle ki ona gelenlerin birçoğunu dualarıyla iyileştirdi.
14 yaşlarındayken çeşitli Rus kutsal mekânlarına hac yaptı. Kronştad’a Aziz Yuhanna’nın (20 Kasım’da anılır) kutsamasını almaya gittiğinde, onu daha önce tanımamış olan kutsal peder, “Matrona! Gel buraya!” diye haykırdı ve “O Rusya’nın sekizinci sütunu ve benim mirasçım olacak.” diye bildirdi.
17 yaşındayken felce yakalandı ve bir daha yürüyemedi. Hayatının geri kalanında yatağında bacaklarını kırıp oturarak ziyaretçileri kabul ettiği ve ikonalarla dolu olan bir odada yaşadı. Asla ne felcinden ne de körlüğünden dolayı sızlanmadı. Hatta bir keresinde, “Bir gün geldi ki Tanrı benim gözlerimi açtı ve ben güneşin ışığını, yıldızları, dünyadaki tüm varoluşu: nehirleri, ormanları, denizi ve tüm yaratılışı gördüm.” dedi.
1925 yılında Moskova’ya yerleşti. Annesinin 1945 yılındaki ölümünden sonra, inananların evlerinde gizlice yaşayarak sıkça yer değiştirdi. Buna rağmen, imanlılar toplulukları ondan nasihat ve şifa almak için yol bulup ulaşabildi. Komünist otoriteler, onun kutsal etkisini bildiklerinden, birçok kez onu tutuklamanın yollarını aradılar fakat her seferinde o, onların nereden geldiklerini bildi ve bir diğer gizli mekâna geçti. Çok oruç tuttu, nadir uyudu ve denilirdi ki onun alnı sayısız kere Haç çıkarmaktan çukurlaşmıştı.
Kilise’nin komünistler tarafından işkencesi hakkında çok basit olarak bunun sebebinin Hıristiyanların günahları ve iman eksiliği olduğunu söylerdi ve eklerdi, “Bizim zor zamanlarımız çoktur ama biz Hıristiyanlar Haç’ı seçmeliyiz. Mesih bizi kızağına yerleştirdi ve gideceği yere götürecek.”.
Ölümünün geldiğini önceden görerek, “Yanıma gelin ve yaşıyormuşum gibi bana sıkıntılarınızı söyleyin! Sizi göreceğim, sizi duyacağım ve yardımınıza geleceğim!”. 1952 yılının 19 Nisan’ında barış içinde ebedî sükûnete girdi (Yeni Takvim’e göre 2 Mayıs). Mezarında birçok mucizeler gerçekleşti. 1998 yılında kutsal emanetleri Tanrı’nın Annesi’nin Koruyucu Örtüsü Kadınlar Manastırı’na taşındı. Bugün binlerce Ortodoks Hıristiyan ona hürmet etmeye geliyor ve kendisinin de istediği gibi sorunlarını, endişelerini ona getiriyor, tıpkı yeryüzünde yaşıyormuşçasına.
Moskova piskoposluk bölgesinde saygı görmesi için Rus Kilisesi tarafından 1999 yılında onurlandırıldı. (1952), (Yeni Takvim’de 2 Mayıs’ta anılır)

 

2 Mayıs Moskovalı Kutsanmış Matrona (Kör)