/ Azizlerimizin hayat hikayeleri / 25 Ekim Kutsal Şehitler Markiyan ve Martiryus

25 Ekim Kutsal Şehitler Markiyan ve Martiryus

25 Ekim  Kutsal Şehitler Markiyan ve Martiryus

 

Her iki aziz de Konstantinopolis’te yaşadı ve Aryanlar tarafından sürgünde öldürülen Patrik Aziz İtirafçı Pavlus’un (6 Kasım) öğrencisiydi. Aryan İmparatoru Konstantius’un yönetimi sırasında, Markiyan ve Martiryus, Tanrı’nın Oğlu’nun Baba ile aynı özden olduğunu ve tamamen Tanrı olduğunu korkusuzca savundular. Bu yüzden Aryanlar tarafından başları vuruldu ve şehrin dışında yakıldılar.Sonradan kutsal kabirlerinde mucizeler gerçekleşmeye başladı ve Aziz Yannis Khrysostomos bu şehitlerimizin onuruna orada bir kilise inşa ettirdi (346).

Apolytikion. Ton 4.

Senin Şehitlerin, ey Rab, Tanrımız olan Senden mücadeleleri sayesinde çürümezlik tacını kazandılar; çünkü Senin kudretinle zorbaları yok ettiler ve iblislerin cılız küstahlığını paramparça ettiler: onların dualarıyla, ey Mesih Tanrı, ruhlarımızı kurtar.

Kontakion. Ton 4.

Bilge Markiyanos ve Martiriyos, çocukluğunuzdan beri iyi şekilde mücadele edip dinden çıkmış Arius’u devirdiniz ve bilge öğretmen Pavlus’u takip ederken Ortodoks inancı bozulmamış şekilde korudunuz ve böylece Üçlü Birliğin asil zafer kazananları olarak onunla birlikte yaşam buldunuz.

 

http://www.abbamoses.com/months/october.html

 

25 Ekim  Kutsal Şehitler Markiyan ve Martiryus