/ Hiçbir kategori / Korona virüsü genelgesi

Korona virüsü genelgesi

EKÜMENİK PATRİKHANE

KUTSAL PİSİDİA, SİDE VE ANTALYA

METROPOLİTLİKLİĞ

 

Sevgili kardeşlerim ve kızkardeşlerim,

 

Herkesin benzeri görülmemiş bir musîbet netîcesinde muztarip olduğu bu günlerde, ve elbette hepimiz bu acıyı paylaşıyoruz, sizlere ulaşma ihtiyâcı duyuyorum.

 

Bildiğiniz gibi, virüsün hızla yayılması sebebiyle, Hükümetler, vatandaşlarını bu büyük tehlikeden korumak için, halka açık yerlerin yanında, bütün inançların ibâdethânelerin de, izdihamı önlemek için sert kısıtlayıcı tedbirler almak zorunda kaldılar.

Biz Ortodoks müminler, Ekümenik Patrik Bartholomeos’un da belirttiği gibi, Hükümetler tarafından alınan kararlara uymak zorundayız.

 

Bu yüzden çok üzülerek aşağıdakiler hakkında sizi bilgilendirmek istiyorum:

 

Kiliselerimizde sadece din adamlarımız ve yardımcıları tarafından yapılacak olan, kutsal ayin ve hizmetlere, 10 nisan tarihine kadar katılamayacaksınız. Hastaları iyileştirmek, virüsün yayılmasını durdurmak, ayrıca bilim insanlarının virüsü yok edecek yöntemi bulabilmeleri için, Rab’bimize yalvarmak üzere ilâhî âyini (ilâhî Litürji’yi)  icrâ etmemiz zorunludur.

 

Bireysel dua amacıyla Ortodoks inananların kiliseye gelebilmeleri için Kiliselerimiz belirli günlerde ve saatlerde açık olacaktır. (Ortodoks olmayanlar için, giriş, sadece ihtiyâti tedbirlerden dolayı yasaktır).

 

  • Kiliseye girmeden önce herkesin ellerini, kilise dışında bulunan antiseptik ile dezenfekte etmeleri ve kiliseye girmeden önce maske takmaları zorunludur.
  • Kutsal ikonaları öpmeyeceğiz, fakat sadece onların önünde saygıyla eğilerek selamlayacağız,
  • Mumumuzu kilisenin mum standında yakabiliriz.
  • Episkoposun, Rahibin, takdisini elini öpmeden alacağız.
  • Aç karnına ve sabah duamızdan sonra evlerimizde tüketmek için, kiliseden kutsal su (ayazma suyu) ve Antidoro (kutsanmış sunu ekmeği) alabiliriz.
  • Özel durumlar (gereklilikler) için, Rab’bimiz İsa Mesih’in Kutsal Bedeni ve Kanı’nı nasıl ve ne zaman alacağınız konusunda Rahiplere danışabilirsiniz.

Bir kişi ile tokalaşarak veya kucaklaşarak selamlaşmayacağız. Sadece sözlü ve saygı ile eğilerek ve sağ elimizi kalbimize getirerek selamlaşacağız.

 

  • Kutsal kiliseyi tam olarak kullanamamızdan dolayı, her aile, kutsal kiliselere sâhip olmadan önce, ilk Hristiyanların yaptığı gibi, kendi evlerini, “evdeki kilise”ye dönüştürmek zorundalar. Evinizin en güzel bölümünde, Mesih’in, Tanrı doğuran Meryem Annemiz’in ve sizin koruyucu Azizlerinizin Kutsal ikonları ile donatılmış İkonostasis’inizi yerleştiriniz. İkonaların önünde dua ediyorken, mum yakın ve buhur tütsüleyin. Ortodoks hristiyanın dua kitabına sâhip değilseniz, Sabah Akşam Dualarında, her ne zaman mümkün olursa, aile bireyleri tarafından da kullanılabilmesi için, Pederinizden size bir kopya edinmesini veya bir kitap vermesini isteyin. Ayrıca günlük okumalarınız için Kutsal İncil Kitabınız da olmalıdır. Bu günlerde, evde kalmak zorunda olmamız sebebiyle bu durum, İncili daha iyi öğrenmek ve daha fazla ibâdet etmek için bir fırsattır.
  •  

Kiliselerimizde hep birlikte dua edemediğimizden, tüm ortodoksların evlerimizde  her gün ibadet edebileceğimiz belirli bir saat oluşturalım. Özellikle coronavirus hastalarının sağlıklarına kavuşabilmeleri, ölenlerin ruhları O’nun krallığında huzur bulmaları, virusün en kısa zamanda ortadan kalkması, bu tehlikeden herkesin koruması için dua edelim. Bu sebeple 22:00-22.15 arasını tespit etmiş bulunmaktayız. Böylece, her gece aynı saatte, nerede olursak olalım, hepimiz, ruhen bir araya gelecek  bu ciddi sorun için hep birlikte dua edeceğiz.

 

Kardeşlerim, hayatımda ilk kez, hristiyanlara Kutsal ayine katılmamaları için tavsiyede bulunmak zorundayım ve siz, bu konuda benim dayanılmaz üzüntümü anlıyorsunuzdur. Yine de, Tanrı’nın lütfuyla, insanlarımızın yanı sıra kendimizin ve sevdiklerimizin bu büyük tehlikeden korunmasına katkıda bulunmak için zaptedilmez bir gereklikle yükümlüyüz. Bu amaçla, bizim açımızdan hayat kurtarmak her fedakarlığa değer. Ortodoks bir inançlı için, bu korkunç virüsü başka bir kişiye ihmalkârlıkla taşıması ve o kişinin ölmesi, ve böylece inançlının kasıt olmadan bir katil olması fecî olurdu. Her şeyin üstünde olan, her insana olan sevgimizdir ve insanların korunması için Rab’bin önünde olan sorumluluğumuz büyüktür.

 

Biz Hıristiyanlar, Her şeye kadir Kutsal Göksel Baba’mıza olan inancımızı asla kaybetmeyiz ve Mezmur yazarı Davut Peygamberle birlikte şöyle deriz: “ölüm gölgesinin vadisinde yürümeme rağmen, kötülükten korkmayacağım; çünkü sen benimlesin “(Mezmur 23: 4)

 

Ruhlarımızın ve bedenlerimizin Büyük Doktoru’nun tövbemizi kabul etmek için merhametinin kapısını açacağını ve dünya çapındaki bu sert denenme süresini kısaltacağını umarak, kutsal Oruç’un geri kalanını sağlıklı bir şekilde tamamlamak ve Rabbimiz’in Kutsal Cefâları’nı saygıyla andıktan sonra  O’nun Şanlı Dirilişi’ni de kutlamamızı dilerim.

 

Bütün pederâne sevgimle,

                      + Pisidia Metropoliti Sotirios.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Korona virüsü genelgesi