/ Hiçbir kategori / Ruhani babamızı seçmek

Ruhani babamızı seçmek

Ruhani babamızı seçmek

 

Kilisemizde, Mesih ile birleşmeye giden ruhani yolda, bize eşlik eden kişi ruhani baba olarak tanımlanır. Ruhani babamızın, ruhani hayatta deneyimleri vardır, bu nedenle bu konularda bize tavsiyelerde bulunabilir. Bu kişinin, günah çıkaracağımız rahiple aynı kişi olması şart değildir ama günah çıkartanla ruhani babanın aynı kişi olması daha iyidir; çünkü böylelikle zaaflarımızı, yeteneklerimizi ve karakterimizi en iyi şekilde bilecek ve bize daha büyük bir güvenle yol gösterebilecektir.

Ruhani babamızı seçmek çoğu zaman iki kişi arasındaki (baba ve çocuk) karakter uyumuyla ilgilidir, çünkü yıllarca sürecek ve derinleşecek bir ilişkiden bahsediyoruz. Ama bu kriter her zaman güvenli değildir çünkü “işimize gelen” ruhani kişilere yönelebiliriz; yani daha rahat olan, hata yaptığımızda bizi kontrol etmeyen ve bunun sonucunda ise bize ruhani yolumuzda yardım etmek yerine, ya bizi bir durumda sabit tutan ya da daha da kötüsü bizi dolaylı olarak daha kötü durumlara sokan ruhani babalara.

Genel olarak ruhani babamız ruhumuzu dinlendirmelidir, yani biz ona güvenebilmeli o da ruhumuza huzur vermelidir.

Konuyu uzatmamak adına aşağıda bu konuyla ilgili bazı pratik tavsiyeler verilmiştir:

-Ruhani babanın bulunması tamamen kişisel bir meseledir. Uygun olanı bulmak için biraz zaman ayırmalıyız.

-Bu, rüzgarda savrulan yapraklar gibi, bir papazdan bir papaza koşacağız anlamına gelmiyor. Her fırsatta ruhani babamızı değiştireceğiz anlamına da gelmiyor. Yani ruhani babamızı seçerken biraz düşünce, kararlılık ve istikrar gerekiyor.

-Ruhani babamızın toplumda “iyi bir adı” olması tercih sebebi olmalıdır. Ayrıca deneyimli olması. Bu ikisi, ruhani çocukları tarafından değerlendirilir. Burada şuna dikkat edelim: kişilere tapmayalım. Açıklayayım: ruhani babamız da mücadele eden bir insan. O da yanlışlar yapabilir. Ayrıca biz onu seviyoruz diye, o, “dünyadaki bütün rahiplerden daha iyi bir rahip” demek değildir. Onu seviyoruz, onun sözünü dinliyoruz ama ona tapmıyoruz. Sadece Mesih’e tapıyoruz. Ve tabi ruhani babamızı aydınlatması için Rab’be dua ediyoruz

-Mükemmel ruhani babayı bulamayacağız. Sadece Rab mükemmeldir. Bize güven veren şey, ruhani babamızda eksik olabilecek şeyleri Rab’bin tamamlıyor omasıdır.

-Çok uzağımızda olmaması iyi olur (örnek olarak başka bir şehirde ya da uzak bir bölgede) ki acil bir ihtiyaç durumunda onu ziyaret edebilelim.

Son olarak da, bu arayışımızla ilgili olarak Aziz Simeon bize çok güzel nasihat eder:

Kardeşim! Seni doğru şekilde “güdecek” insanı bulabilmek için Rab’be uzun uzun dua et.” Yani arayışımız çok dua da gerektirir.

Rab sizinle olsun!

Mesih Dirildi!

Peder Georgios Shinas

(Ortodokslar Topluluğu)

 

 

Ruhani babamızı seçmek