/ ikonalar / Galaktotrofusa yani Sütveren Meryem Annemizin ikonası

Galaktotrofusa yani Sütveren Meryem Annemizin ikonası

Galaktotrofusa yani Sütveren Meryem Annemizin ikonası

 

Galaktotrofusa yani Sütveren Meryem Annemizin ikonası ilk olarak 2. yüzyılda Roma’daki yer altı mezarlarında rastlanmaktadır. Luka İncili’nin ilgili ayeti sahne için bir ilham kaynağı oldu: «Ne mutlu seni taşımış olan rahme, seni emzirmiş olan memelere!» (Luka 11,21)

En çok bilinen Sütveren Meryem Ikonası, Ayonoroz’daki Hilandariu Manastırı’nda bulunmaktadır. Sözlü geleneklere göre Panagia Galaktotrofusa’nın ikonası, Filistindeki Aziz Savvas’ın Lavra’sında (büyük manastırında) bulunuyordu. Aziz Savvas ölmeden önce yatağının etrafındakilere Savvas adlı bir prensin bir gün Lavra’yı ziyaret edeceğini, kendisine de bir nimet olarak Panagia Galaktotrofusa ikonasının verilmesini istedi. Bu olay 13. Yüzyılda gerçekleşti. Athos Dağı’ndaki Hilandariu Manastırı’nın kuruyucusu Sırp Aziz Savvas Lavra’yı ziyaret etti ve ikona ona verildi. Aziz Savas kutsal ikonayı Athos Dağı’na ve özellikle kurduğu manastıra götürüp yerleştirdi.

Genç Savvas, ikonayı, sık sık yaşadığı ve bugün hala ayakta olan Kariyes’teki “Typikario” Hücresine ithaf etti. Bu ikona Templodaki Büyük Kapı’nın sağında yani Mesih’in ikonasının yerine yerleştirilmiştir.

 

Galaktotrofusa yani Sütveren Meryem Annemizin ikonası