/ ikonalar / Mucizevi Meryem Ana “Tükenmeyen Krater” * İkonası

Mucizevi Meryem Ana “Tükenmeyen Krater” * İkonası

Mucizevi Meryem Ana  “Tükenmeyen Krater” * İkonası

Rusya’nın Serpukhov kentindeki Visoçki Manastırına birçok hacı ziyaretçiler geliyor.Ziyaretçilerin  Çoğu  alkole düşkün ya da alkolizm ile mücadele ediyor. Bu Manastırda çok eskiden beri Meryem Ananın “Tükenmeyen Krater” ikonası bulunmaktadır, ancak mucizevi özelliği 19uncu yüzyıldan önce bilinmiyordu.

O dönemde, alkolik ve felçli halde olan bir Tula kökenli yedek asker , bir rüya gördü :

Aziz Varlaam, rüyasında göründü ve Visoçki Manastırına gidip “Tükenmiyen Krater”  ikonasını aradıktan sonra , okunacak bir dua sonunda alkolizm tutkusundan ve ayaklarının felçten kurtulacağını bildirdi.

Rüyanın üç kez tekrarından sonra asker ilk baştaki duraksamasını yana bırakıp sürünerek Manastırın yolunu tuttu. Gece boyunca artık  bacaklarını daha da güçlü hissediyordu. Manastıra vardığında  keşişlere Meryem Ana’nın “Tükenmez Krater” ikonasını sordu. Keşişler ise böyle bi isimde bir ikona tanımıyordu. Ancak, Manastırda bulunan bir kominyon kupasının , üst kısmında resimlenmiş bir Meryem Ana ikonasını göz önüne alarak ikonanın arkasında “Tükenmiyen Krater” (Rusça: Nieoupivaiemaia Tchecha) kitabesinin yazılı olduğu tespit edildi. Azizin istediği duayı ikonanın önünde okudular ve asker derhal felçten iyileşti ve içki düşkülüğünden kurtuldu …

Mucizevi olaydan sonra Manastıra uğrayanların , geri dönüp tedavilerinden dolayı minnetarlık duygularını ifade etmeye gelenlerin sayısı hızla büyüdü.

Tanrısal çocuk, ikonada, kraterin içinden çıkarken kutsama görünümündedir. Elbet ki görünen krater Aziz kominyon kupasıdır. Gerçekten tükenmiyen krater , daima tüketilen ve ilelebet harcanmayan, Tanrı’nın kurbanlık kuzusudur.

İkonada Meryem Ana’nın elleri gökyüzüne doğru kalkık kendi Oğlu  Tanrı’ya ithaf ederek kulların yararına Yüce Tanrı’ya arabulucu oluyor. İkonanın anımsaması Mayıs ayının beşinci gününde kutlanmaktadır.

*Krater : (Antik Yunanca’da) İçine yoğun şarap konulan büyük kıl kupa’dır.

 

Bağımlılık ve diğer yıkıcı tutkulara karşı dua (alkolizm, uyuşturucu vs)

Peder’in, Oğul’un ve Kutsal Ruh’un adına. Âmin.

Kutsal Allah, Kutsal Kudretli, Kutsal Ölümsüz, bize merhamet eyle. (3 defa)

Ey tamâmen Kutsal Üçleme, bize merhamet eyle. Ya Rab, günahlarımız için insaflı ol. Ey Efendi, suçlarımızı affeyle. Ey Kutsal olan, zayıflıklarımıza nazar eyle ve şifâ ver, adın uğruna.

Ya Rab merhamet eyle. (3 defa)

Göklerdeki Pederimiz, adın kutsal kılınsın. Krallığın gelsin. Gökte olduğu gibi, yeryüzünde de senin istediğin olsun. Bugün bize gündelik ekmeğimizi ver. Bize karşı suç işleyenleri bağışladığımız gibi, sen de bizim suçlarımızı bağışla. Ayartılmamıza izin verme. Bizi kötü olandan kurtar.

Aziz Pederlerimizin duâlarıyla, ya Rab İsa Mesih Allah, bize merhamet eyle. Âmin.

Ey Allahdoğuran Bâkire, selâm lütfa erişen Meryem, Rab seninledir. Sen kadınlar arasında mübâreksin, karnının semeresi de mübârektir, çünkü canlarımızın Kurtarıcısını

doğurdun.

Ey Mesih’i vaftiz eyleyen,hepimizi hatırına getir ki, suçlarımızdan kurtulalım, çünkü sana bizler için şefâat eyleme lütfu bahşedildi.

Ey aziz Elçiler ve bütün Azizler, bizim için niyaz eyleyin ki, tehlike ve sıkıntılardan kurtulalım, çünkü sizler Kurtarıcı Mesih nezdinde harâretli esirgeyicilerimizsiniz.

Gelin Kralımız olan Allah’a secde edelim ve huzûrunda eğilelim.

Gelin Kralımız ve Allah olan Mesih’e secde edelim ve huzûrunda eğilelim.

Gelin O’na, Kralımız ve Allah’ımız olan Mesih’e secde edelim ve huzûrunda eğilelim.

 

  1. Mezmur

1. Hakkımı ara, ey Tanrı, Savun beni vefasız ulusa karşı, Kurtar hileci, haksız insandan.

    2 Çünkü sen Tanrım, kalemsin; Neden beni reddettin? Niçin düşmanlarımın baskısı altında

Yaslı gezeyim?

    3 Gönder ışığını, gerçeğini, Yol göstersinler bana, Senin kutsal dağına, konutuna götürsünler beni.

    4 O zaman Tanrı’nın sunağına, Neşe, sevinç kaynağım Tanrı’ya gideceğim Ve sana, ey Tanrı, Tanrım benim, Lirle şükredeceğim.

    5 Neden üzgünsün, ey gönlüm, Neden içim huzursuz? Tanrı’ya umut bağla, Çünkü O’na yine övgüler sunacağım; O benim kurtarıcım ve Tanrım’dır.

Yuhanna   8. Bölüm

3132İsa kendisine iman etmiş olan Yahudilere, «Eğer benim sözüme bağlı kalırsanız, gerçekten öğrencilerim olursunuz. Gerçeği bileceksiniz ve gerçek sizi özgür kılacak» dedi.
33«Biz İbrahim’in soyundanız» diye karşılık verdiler, «hiçbir zaman kimseye kölelik etmedik. Nasıl oluyor da sen, `Özgür olacaksınız’ diyorsun?»
34İsa, «Size doğrusunu söyleyeyim, günah işleyen herkes günahın kölesidir» dedi. 35«Köle ev halkının sürekli bir üyesi değildir, ama oğul sürekli üyesidir. 36Bunun için, Oğul sizi özgür kılarsa,gerçekten özgür olursunuz.

 

Ya Rab merhamet eyle. (40 defa)

Aziz Pederlerimizin duâlarıyla, ya Rab İsa Mesih Allah, bize merhamet eyle. Âmin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mucizevi Meryem Ana  “Tükenmeyen Krater” * İkonası