/ Konuşmalar, aziz pederlerin sesi / Athos’lu aziz Paisios’un moda üzerine makalesi

Athos’lu aziz Paisios’un moda üzerine makalesi

Athos’lu aziz Paisios’un moda üzerine makalesiBugün insanlar günah işliyor ve moda aracılığıyla günahı zarif hale getiriyor. Kendimize bakalım, muhafazakar Ortodoks bir ulus olarak böyle bir durumdayız! Diğer ulusların nasıl olacağını hayal edin. En kötüsü, günahın son derece zarif bir şey olmasıdır. Eğer insanlar şimdiki zamanda, dindar ve günahtan kaçan birini görürlerse, onun çok ilkel ve yobaz olduğunu söylerler. Onlar için günahsızlık durumu aşağılık, günah ise bir yükseliş olarak kabul edilir. Bu olabilecek en kötü şeydir. Bugün, sadece günah içinde yaşayanlar durumlarını itiraf edip günahkar olduklarını kabul ederlerse, Tanrı onlara merhamet ve şefkat gösterecektir. Bunun yerine, haksız ve yüceltilmiş günahı haklı çıkarırlar ve bu Kutsal Ruh’a karşı en büyük küfürdür: Günahı bir yükseliş ve etik bir kahkaha ilkesi yaparlar. Bu nedenle, dünyada çabalayan ve saf bir hayat yaşayanları ödüllendirmek harika ve çok değerlidir.

Geçmişte, bir kişi sapık veya sarhoş olarak görünürse, insanlar onu hor gördüğü için halka açık görünmezdi çünkü utanırdı. Bir kadın biraz saparsa, evini terk etmeye cesaret edemezdi. Ve bir şekilde, bu bir çeşit frendi. Bu günlere gelince, dürüst bir kişi varsa, örneğin dindar bir hayat yaşayan bir kadın varsa, insanlar hor bakarak “Bu kadının nasıl yaşadığına bakın” derler.

Geçmişte, insanlar günah işlediklerinde, günahlarının dedikodusunu hissettiler, başlarını öne eğerler ve kutsal bir manevi yaşam yaşayanlarla dalga geçmezlerdi, tam aksine onlara gerçekten saygı duyarlardı. Ama bugün insanlarda ne saygı ne de suçluluk hissi kaldı, tüm standartlar düzleşti ve insanlar dünyevi yaşamları yaşamamışlarla alay ederler. Vay halimize!

Tercüme: Peder, Dimyan Yakupoğlu

 

Athos’lu aziz Paisios’un moda üzerine makalesi