/ Konuşmalar, aziz pederlerin sesi / Aziz Nikolai Velimiroviç’ten öğütler

Aziz Nikolai Velimiroviç’ten öğütler

Aziz Nikolai Velimiroviç’ten öğütler

Bazı kısa duaların sonunda, Papaz cemaati tamamen Mesih Allah’a  teslim olmaya davet eder: “Kendimizi, birbirimizi ve bütün ömrümüzü  Mesih Allah’a emânet edelim”. Cemaat de cevap verir: “Sana Ya Rab” ( ruhlarımızı teslim ediyoruz).

Bu sözler çok önemlidir ve insanın hayatındaki pek çok durumda kullanılabilir.

 

Sağlığın yerinde olduğunda ve işinde başarılı  olduğunda yüreğini aç ve “sana müteşekkirim Ya Rab ”! de.

 

İnsanlar seni takdir edip, sana övgüler sunduğunda, içinden: “Bunu ben hak etmiyorum, bu bana değil sana ait  Ya Rab”! de

 

Çocukların çarşıya, okula ya da askere giderken onlara eşlik ettiğinde, evinin eşiğinde onları kutsa ve “onları senin ihtimamına teslim ediyorum Ya Rab”! de.

 

İnsanların hasedi ve arkadaşlarının sadakatsizliği üzerine geldiğinde, ruhundaki cesareti kaybetme ve bu burukluğu kalbinde taşıma, onun yerine şöyle de: “bütün bunları senin kararına ve adaletine teslim ediyorum Ya Rab”!

 

En çok sevdiğin insanın tabutunun arkasından yürümeye başladığında,  en iyi  arkadaşına hediye götürürmüş  gibi emin adımlarla yürü ve şöyle de: “bu sevgili ruhu sana hediye olarak sunuyorum Ya Rab”!

 

Şeytani ayartmaların kara bulutları etrafını sardığında, acılar  ve hastalıklar hasıl olduğunda, umudunu kaybetme ve şöyle de: “yardımına ve merhametine müracaat ediyorum Ya Rab”!

 

Ölüm meleği döşeğinin yanında durduğunda, korkma, “o bir dost”, bu dünyaya veda et ve şöyle de “Ruhumu sana tövbeyle teslim ediyorum Ya Rab”.

 

      Aziz Nikolai Velimirovic, “Tanrı olmadan yol çekilmez” En Plo yayınları s. 268-269

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aziz Nikolai Velimiroviç’ten öğütler