/ Konuşmalar, aziz pederlerin sesi / Rusyalı Doktor Başepiskopos Aziz Lukas’ın öğretilerinden

Rusyalı Doktor Başepiskopos Aziz Lukas’ın öğretilerinden

Rusyalı Doktor Başepiskopos Aziz Lukas’ın öğretilerinden

Ölümden korkma…!

Size çok önemli bir şey söylemek istiyorum, ölümün hatırasından bahsetmek istiyorum, çünkü ölüm her birimize çok yakın, geçen cumartesi bana çok yakın olduğu gibi. Beklemediğimiz zaman her birimiz aniden ölebiliriz.  Biliyorsunuz ki birçok insanın hayatı aniden ve beklenmedik bir şekilde sona eriyor.

Her zaman hatırlayın, Mesih’in şu sözünü yüreğinize yerleştirin: “Kuşaklarınız  belinizde bağlı ve kandilleriniz yanar durumda hazır olun” (Luka 12:35).

Ölümden kim korkmaz?  Sadece Mesih’i izleyen, tüm yaşamını emirlerini yerine getirmek için yönlendiren kişi.  Böyle insanlar ölümden korkmazlar.

Rab İsa Mesih’in kutsanmışlara verdiği vaadi biliyorlar: “Sevinin, sevinçle coşun! Çünkü göklerde ki  ödülünüz büyüktür” (Matta 5:12).

Azizlerin ölümü tamamen farklıydı.  Aziz Saroflu Serapfim, her zaman dua ettiği Meryem Ana’nın ikonası önünde dizlerinin üzerinde öldü.  Böylece dizlerinin üzerinde durarak uyudu ve ölümü Rab’bin önünde doğruydu.

 

Evlâtlarım, lütfen sizlerden ricam, κötü olan şeytanın hilelerinden korunmak için, Tanrı’nın sizlere verdiği zırhı (elbiseyi) giyinin. Şeytanın ne kadar kurnaz olduğunu tahmin edemezsiniz. İnsanlarla değil, fakat yetkili güçlü ve kurnaz ruhla savaşmalıyız. Dikkat edin! Şeytanın varlığını kabul etmek kolay değildir ve kimseye yaramaz. İnsanın yanında olduğunu, yani onun insanı iyilikle düşündüğünü ve hissettiğini sanmak. Gizli ve tanımadığımız bir düşman, görünen ve bilinen bir düşmandan daha çok tehlikelidir.  Şeytanın askerleri, savaşçıları olan iblisler ne kadar çok ve büyüktürler. Siyah ve sayısızca olan görüntüleri o kadar çok kalabalıktırlar ki anlıyamazsınız. Her zaman gece gündüz, biz imanlıları İsa Mesih’e inanan biz hepimizi, aldatarak ve saygısızlığa, kötü yola, günaha sürükleyip, yitmek, düşürmek için herşeyi yapıyorlar. Tanrı’nın bu görünmeyen düşmanları, onların gece gündüz koydukları hedef bizleri ve istedikleri imha ve yok etmektir.

 

Tanrı’ya derin içimden inanıyorum ve bütün yaşamımı O’nun buyruklarını yerine getirerek inşaa ettim. Ve sizlere miras olarak, bütün hayatınızı Tanrı’ya verip ömrünüzü ve herşeyinizi buyruklarına göre yaşayarak inşaa ediniz, diyorum.

Rab İsa Mesih’in kucağı büyüktür, okadar çok büyüktür ki O’nun büyüklüğünü tahmin edemeyiz. Hayatlatında büyük acı, üzüntü ve sefalet çekenler, hasta olanlar, Rabbin kucağındadır.

Rab’bin evlatları için sevgi dolu büyük ve derin bir yüreği vardır. Evlatlarını aff edecek ve onların sırtlarından ağır yüklerini hafifletecek ve kaldıracaktır.  O şefkatli  ve merhametli bir Babadır.

Haksızlığa uğradığınızda endişe etmeyin, çünkü Tanrı olan Rab İsa Mesih Babamız, sizleri yalnız bırakamaz. Sadece O’na güvenin ve herşeyi O’nun hükümüne ve ellerine bırakınız…

 

(Kilisemiz 11 Haziranda anıyor)

 

 

 

 

 

 

 

 

Rusyalı Doktor Başepiskopos Aziz Lukas’ın öğretilerinden