/ Kutsal Mekanlar / Agios Konstantinos ve Eleni Manastırı

Agios Konstantinos ve Eleni Manastırı

Agios Konstantinos ve Eleni Manastırı

 

Eski şehir merkezinden 5 kilometre uzaklıkta, Agia Eleni burnunun yakınında, Fragkovouno bölgesinin tepelik bir alanında Agios Konstantinos Manastırı göğe doğru yükselir. Çok yüksek duvarları ile yüksek bir tepenin üzerine inşa edilmiş olan Manastır uzaktan bir savunma kalesi gibi gözükür.

Manastır, 19. yüzyılın sonlarına doğru Agios Pateras ve Pachomio Arela manastırlarının keşişleri tarafından, harabe halinde bulunan Agios Konstantinos mabedinin yerine rahibelerin barınması için yapılmış ve 1901 yılından itibaren kullanılmaya başlanmıştır.

Manastırın merkez kilisesi Agios Konstantinos ve Eleni adlı azizlere atfedilmiş olup manastırın çakıl taşlarıyla kaplanmış alanının tam ortasında bulunmaktadır. Haç şeklindeki Bizans tarzıyla inşa edilmiş olup mabedin içi sahip olduğu renk uyumu ile oldukça dikkat çeken duvar resimleri ile kaplıdır. Manastır, iki kat halinde 70 tane keşiş inziva hücresi, çok sayıda rahibenin günah çıkarma yerleri, Trapeza(yemek masası), ikonografi ve güzel sanatlar atölyesi, “Resim atölyesi”, ikonografi ve resim sergisi ve misafirhanelerden oluşmaktadır.

Manastır, sahip olduğu atölyeleri ile Yunanistan’da olduğu kadar dünya çapında da oldukça büyük bir üne sahiptir. Kadın rahibeler günümüzde halen ikonografi ve dokumacılıkla uğraştıkları gibi ayrıca burada sanatsal işlemecilik ve dini elbiselerin dikimi yapılan atölyeler bulunmaktadır. Buraya ait eserler daima adanın en zengin evlerini süsler, kızların çeyizleri(ikonalar, işlemeler vb.) daima manastırdan sipariş verilirdi. Atölyeler halen az sayıda kadın rahibeler tarafından kullanılmaya devam etmektedir.

Manastır eski takvimi takip etmekte ve manastıra erkeklerin girmesi kati bir şekilde yasaktır. Agios Kontantinos tepesine vardığında insan, bu karmakarışık dünyayı geride bıraktığını hissetmekte, mekanın sakinliğinin, temiz görüntüsünün, saflığın simgesi beyazın egemen olduğu estetik güzelliğinin, imparatorluk döneminin, masmavi deniz ve gökyüzünün tadını çıkarmaktadır.

Agios Konstantinos ve Eleni Manastırı