/ Makaleler / İblis aklımızı okuyabilir mi yada aklımıza düşünceler sokabilir mi?

İblis aklımızı okuyabilir mi yada aklımıza düşünceler sokabilir mi?

Şeytan iblis

 

İlk olarak, Şeytan’ın her yerde var olma gücüne sahip olmadığını unutmamalıyız. Aynı anda birden fazla yerde olamaz. Sadece Tanrı, her yerdedir her şeyi bilir. Şeytan’ın ise istediğini elde etmek için cinler ordusuna güvenmesi gerekir. (Daniel 10-12:1) Şeytan’ın dünyanın çevresinde stratejik bir şekilde planlayarak koyduğu cinleri olduğu için her yerde ne olduğundan haberdar olabiliyor. Ama bu her şeye gücünün yettiği ya da her yerde olduğu anlamına gelmiyor. Eyüp kitabında Şeytan’ın Tanrı’ya şu şekilde yanıt verdiğini görüyoruz: “RAB Şeytan’a, “Nereden geliyorsun?” dedi. Şeytan, “Dünyada gezip dolaşmaktan” diye yanıtladı.” (Eyüp 1:7) Bu bana, aynı anda her yerde var olabiliyormuş hissi vermiyor. Şeytan’ın çok güçlü ama bu Şeytan’ın düşüncelerimizi okuyabileceği anlamına gelmiyor. Bunu yapabilmek için Şeytan’ın sahip olmadığı şekilde her yerde olabilme ve her şeyi yapabilme gücü gerekir. Ne var ki, Şeytan ve cinleri insanları binlerce yıldır gözlemliyor ve ayartıyorlar. Bütün bu yıllar boyunca bizim hakkımızda pek çok şey öğrenmiş olmalılar. Düşüncelerimizi okuma gücüne sahip olmadıkları halde ne düşündüğümüz hakkında iyi bir tahminde bulunabilirler. Sonra da bunu kendi avantajları için kullanabilirler. Ayrıca Şeytan’ın yaratılmış bir varlık olduğunu unutmayalım. Yaratıldığın günden sende kötülük bulunana dek yollarında kusursuzdun.(Hezekiyel 28:15) Ayrıca Tanrı olmadığı da kesindir. Tanrı olmak isterdi. Bu karanlık ve günahkar arzu ezelden beri cennetten kovulmuş olmasına neden olmuştur. Aden Bahçesi’nde Havva’ya Tanrı’ya itaat etmek yerine, Tanrı gibi olabileceğini söylediğinde, Havva’ya bunu vaat etmişti. Yılan kadına, ‘Tanrı gerçekten, ‘Bahçedeki ağaçların hiçbirinin meyvesini yemeyin’ dedi mi?’ diye sordu. Kadın, ‘Bahçedeki ağaçların meyvelerinden yiyebiliriz’ diye yanıtladı, ama Tanrı, ‘Bahçenin ortasındaki ağacın meyvesini yemeyin, ona dokunmayın; yoksa ölürsünüz’ dedi.’ Yılan, ‘Kesinlikle ölmezsiniz’ dedi, ‘Çünkü Tanrı biliyor ki, o ağacın meyvesini yediğinizde gözleriniz açılacak, iyiyle kötüyü bilerek Tanrı gibi olacaksınız. (Yaratılış 3:1-5) Arzuları hala aynı cehennem ateşiyle yanıp tutuşmaktadır. İblis insanlığın tıpkı kendisi gibi, gerçek Tanrı’yı terk etmesini ister. İnsanların yarattığı dinlerden büyük ama çarpık bir zevk alır. Bu dinler insanı gerçek Tanrı’dan uzaklaştırıyorsa Şeytan’ın amaçları yerine gelmiş demektir. Bu dindar inançların arkasındaki kişi Şeytan mı? Dünyada, Aden Bahçesi’nde ilk kez karşımıza çıktığında Tanrı’nın onu ‘sinsi bir varlık’ olarak tanıttığını biliyoruz. Bu inançların yaratıcısı o değilse bile onların tapınmasını kabul eder. Peki Şeytan aklımıza düşünceler sokabilir mi? Birincisi, kimin aklından söz ettiğinizi sormalıyım? İsa’ya iman ederek Tanrı’yla kişisel bir ilişkiye sahip olanlardan mı söz ediyorsunuz? Yani gerçek Hıristiyanlar’dan mı? Yoksa herhangi birinin aklından mı söz ediyorsunuz? İkisi arasında büyük bir fark vardır…..

İncil’de gerçek İsa Mesih İnanlılarına bu sözler verilmiştir: “Ayık ve uyanık olun. Düşmanınız İblis kükreyen aslan gibi yutacak birini arayarak dolaşıyor.” (1.Petrus 5:8, İncil)

Tanrı’ya itaat etmek için gösterdiğimiz tüm çabalara karşı koyduğu için Şeytan’ın düşmanımız olduğu söyleniyor. Kükreyen bir aslan gibi görülmesi gerekiyor. Avına doğru yavaş yavaş yaklaşan bir aslan gibi değil. Aksine ormanda bizi korkunç kükremesiyle korkutmaya çalışan bir aslan gibi. Bizi korkutabilir ama bize dokunamaz ve bizi mahvedemez. Kişisel olan olarak benim, İsa’yla birlikte olan yeni yaşamımla ilgili olarak en çok sevdiğim şey, yaşamım ve geleceğim üzerinde Şeytan’ın egemenliğini yok etmiş olmasıdır.

“Bu çocuklar etten ve kandan oldukları için İsa, ölüm gücüne sahip olanı, yani İblis’i, ölüm aracılığıyla etkisiz kılmak üzere onlarla aynı insan yapısını aldı. Bunu, ölüm korkusu yüzünden yaşamları boyunca köle olanların hepsini özgür kılmak için yaptı.” (İbraniler 2:14-15, İncil)

Şeytan’ın ölüm üzerinde güç sahibi olduğu söyleniyor. Bu, insanları doğrudan öldürebileceği anlamına gelmiyor. Bu, dünyaya günahı sokan kişi olduğu anlamına geliyor. Aden Bahçesi’nde Havva’yı günah işlemeye yöneltti ve günahın ücreti ölümdür. Tanrı Adem ve Havva’ya böyle söyledi. Bu şekilde, Şeytan’ın dünyaya ölüm getirdiği söylenebilir.

Şeytan, sonsuzluğu Tanrı’dan ayrı olarak geçireceğini biliyor. Ama bunun günah işleyen herkesin kaderi olduğunu biliyor musunuz? Ölümün neden olduğu fiziksel ve ruhsal sonuçlar vardır. Öldüğümüz zaman fiziksel olarak bedenlerimizden ve sevdiklerimizden ayrılırız. Fakat, günahın cezasının fiziksel yönünü deneyim etmeden çok önce ruhsal yönünü yaşarız. Günah işlediğimiz anda canlarımız ruhsal olarak Tanrı’dan ayrılır. İlişkimiz onarılamazsa -ve bunu yapabilecek tek Kişi Tanrı’dır- öldükten sonra, bu ilişki olmadığı için cenneti kaçırmış olarak sonsuzluğa gideriz.

Benimki gibi bir bedene bürünen, hepimizin günahlarının ve kişisel günahlarımın da cezasını yüklenen ve ölümden zaferle dirilen “Ölüm Fatihi’ne” minnettarım. Kim minnettar olmazdı ki? Bunu yaparak buradan sonsuzluğa giden yolumun yönünü değiştirmiş oldu!

Şeytan’ın aklımıza düşünceler sokabilmesiyle ilgili sorunuza karşılık size bir soru sormuştum. ‘Kimin aklına?’ diye sormuştum. İsa’yı gerçek anlamda izlemeyen biriyseniz, Şeytan’ın yaşamınızda egemenliğine son verecek güce erişemezsiniz demektir.

İsa öğrencileriyle konuşurken bir keresinde, nasıl öleceğini anlatmadan hemen önce şöyle demişti: “Bu dünya şimdi yargılanıyor. Bu dünyanın egemeni şimdi dışarı atılacak.” (Yuhanna 12:31, İncil)

İsa büyük bir emniyetle Şeytan ve Şeytan’ın bu dünya üzerindeki egemenliği üzerinde kazanacağı zaferden söz ediyor! Burada İsa henüz ölümden zaferle geçmemişti ama sanki olmuş bitmiş gibi konuşuyor. İsa bu sözleri söylerken yavaş yavaş ama sağlam bir şekilde ölüm tepesine doğru ilerliyordu. Çarmıhta ölümün ve günahın gücünü kıracak ve aldatıcı olan Şeytan’ı dışarı atacaktı. Bunu yaptığı için, sizleri yeni ve kesin bir yere, cennete götürebilir ve size bir Efendi ve yeni bir yaşam sunabilir. Bundan ve yeni aklınızdan hoşnut olacaksınız.

Peder Dimyan Yakupoğlu