/ Ayinler, dualar / 24 Aralık Akşam Duaları

24 Aralık Akşam Duaları

 24 Aralık Akşam Duaları

24 Aralık Akşam Duaları

Kutsal Şehit Bakire Evgenia ve şehit Ahmet’in Anılması

Ton 4. Şehitlerin en asili

Büyük zilleri çalalım, şarkılar söyleyip neşe içinde haykıralım: Mesih’in belirişi gerçekleşti. Peygamberlerin bildirilerinin gerçekleşme zamanı geldi; çünkü onların ölümlülere bedende görüneceğini söyledikleri Kişi kutsal bir Mağarada dünyaya getiriliyor, bir bebek gibi yemliğe yatırılıyor ve küçük bir çocuk gibi kundağa sarılıyor.

Doğru bir zihinle Mesih’in Doğuşunun ön bayramı için şarkıların sesini yayalım. Çünkü Baba’ya ve Ruh’a yücelikte eşit olan O, şefkati sayesinde Kendisini bizim tabiatımızla giydirmiş olarak Beytlehem şehrinde doğmak üzere. Çobanlar ve Melekler O’nun sözcüklerle betimlenemez doğuşuna övgüler söylüyor.

Açıklanamaz bir hamilelik ve ifade edilemez bir Doğuş görerek Bakire hayret etti. Sevinerek ve aynı zamanda ağlayarak şöyle haykırdı: “Evreni besleyeni nasıl emzirebilirim? Veya hem Oğlum hem de Tanrım olarak O’na nasıl övgüler söyleyebilirim? Sana hangi unvanla hitap edeyim, her ismi aşan Rab!”

Azizeye özgü Prosomia, Ton 2.

Tanrısal öngörüyle şehirden ayrıldığın zaman Dünya’nın zevklerini açık bir şekilde geride bıraktın ve Mezmurların tatlı melodisini duymuş olarak tanrısal bilginin ışığıyla doldun. Rahminde korkuya hamile kalmışken seninle birlikte seyahat edenler için tanrısal ve kurtarıcı bir ruh doğurdun.

Mesih’in bir gelinine dönüştüğünde, ey Evgenia, sana hizmet edenleri senin cesaretini taklit eden canlı bir armağan ve iman ve kayrayla parlayan, her erdemi uygulayan ve herkese gerçek inancı ilan eden gerçek Şehitler olarak taşıyıp Mesih’e getirdin.

Gerçekten Ruh’un ışığıyla aydınlanmış olarak Mesih’e bir bakireler korosu getiriyorsun. Onları bilgelik sözünle yakalamış ve yücelere ulaştıran yolu onlara göstermiş olarak Şehitlerin kanıyla parlamaya yönlendirdin onları. Onlarla birlikte dans ederek şimdi uygun bir arzu buldun: işte gerçek mutluluk, tümden övülmüş Şehit.

Baba’ya, Oğul’a ve Kutsal Ruh’a yücelik olsun; ezelde olduğu gibi şimdi ve sürekli ve sonsuza kadar, Âmin.

İşte bakın, kurtuluş anımız yaklaştı. Mağara, hazır ol; Bakire doğum yapmak için yaklaşıyor. Beytlehem, Yahudiye diyarı, sevin ve mutlu ol çünkü Rab senden doğdu. Dinleyin, dağlar ve tepeler ve tüm Yahudiye diyarı, çünkü Mesih yarattığı insan soyunu kurtarmaya geliyor; çünkü insan soyunu seviyor.

 

Aposticha’da, Idiomels. Ton 1. Anatolios.

Siz halklar, Mesih’in Doğuşunun öncesindeki geceyi kutlayalım ve zihinlerimizi yükseklere kaldırıp ruhta Beytlehem’e gidelim ve her şeyin Rabbi olan Tanrımızı bir Mağarada dünyaya getirmek için acele eden Bakireye ruhumuzun gözleriyle bakalım. Yusuf, O’nun mucizelerinin büyüklüğüne bakınca gördüğünün bir bebek olarak kundağa sarılmış bir ölümlü olduğunu düşündü; ancak tüm yaşananlar sayesinde, O’nun ruhlarımıza yüce merhametini bağışlayan gerçek Tanrı olduğunu anladı.

Ayet: Tanrı, Teman’dan gelecek ve Kutsal Olan da gölgeli ve ağaçlık bir dağdan.

Anatolios

Siz halklar, Mesih’in Doğuşunun öncesindeki geceyi kutlayalım ve zihinlerimizi yükseklere çıkararak ruhta Beytlehem’e gidelim ve bir Mağarada gerçekleşen yüce gizeme bakalım. Çünkü Tanrılığında olduğu kadar insanlığında da mükemmel olan Tanrı pak bir Bakireden doğduğu için Eden açıldı. Bu yüzden haykıralım: Kutsal Tanrı, başlangıcı olmayan Baba; Kutsal Erkli, beden almış Oğul; Kutsal Ölümsüz, Avutucu Ruh. Kutsal Üçlük, yücelik olsun Sana! 

Ayet: Rab, Senin bildirini duydum ve korktum; Rab, Senin eserlerini düşündüm ve hayret ettim.

Anatolios

 Dinle ey gökyüzü ve kulak ver ey yeryüzü,  Baba’nın Oğlu ve Sözü O’nu acı çekmeden ve Kutsal Ruh’un işbirliğiyle doğuranın iyi niyeti sayesinde erkek bilmeyen bir erdenden doğmaya geliyor.  Hazırlan Beytlehem, kapını aç Eden; çünkü var olan O önceden olmadığını oluyor ve Dünyaya yüce merhametini bağışlayan tüm yaratılışın mimarı ten alıp şekilleniyor.

Baba’ya, Oğul’a ve Kutsal Ruh’a yücelik olsun; ezelde olduğu gibi şimdi ve sürekli ve sonsuza kadar, Âmin.

Hazırlan ey Mağara, çünkü Dişi Kuzu rahminde Mesih’i taşıyarak geliyor. Yemlik, biz topraktan doğmuş olanları akılsızca eylemlerden tek bir sözle özgür kılmış olanı karşıla. Tarlalarda oturan Çobanlar, korkunç bir mucizeye tanıklık edin. Pers Ülkesinden gelen Yıldızbilimciler, Krala altın, buhur ve mür sunun; çünkü Rab, Bakire bir anneden göründü. Annesi, O’nun üzerine doğru bir kul gibi eğilerek O’na taptı ve kollarında yatarken O’na şöyle hitap etti: “Sen benim içimde nasıl tohum olarak ekildin? Benim içimde nasıl geliştin, Kurtarıcım ve Tanrım!”

Apolytikion. Ton 4. Yusuf hayrete düştüğünde

Bir zamanlar Meryem ihtiyar Yusuf ile kayıt olmak için Beytlehem’e gitti; çünkü Davut’un soyundandılar ve Meryem rahminde ekilmeden yetişen meyveyi taşıdı. Doğum zamanı yakındı ve handa yer yoktu; ancak Mağara, Kraliçe için güzel bir yer sağladı. Mesih doğdu, eskiden günah yüzünden düşen suretini yeniden ayağa kaldırabilsin diye.

24 Aralık Akşam Duaları