/ Ayinler, dualar / Günlük geceyarısı töreni

Günlük geceyarısı töreni

Günlük geceyarısı töreni

Tüm günün ve gece töreninin açılış duası

Uykudan kalkıp yataktan çıkınca adanmışlıkla ve Tanrı korkusuyla ayakta durup şöyle söyle:

Baba’nın ve Oğul’un ve Kutsal Ruh’un adıyla, Âmin

Kutsal Tanrı, Kutsal Erkli, Kutsal Ölümsüz; bize merhamet eyle (3 kez).

Baba’ya, Oğul’a ve Kutsal Ruh’a yücelik olsun, şimdi ve her zaman ve sonsuza kadar. Âmin.

Tümüyle kutsal Üçlü Birlik, bize merhamet eyle. Efendi, suçlarımızı bağışla. Kutsal Olan, adın uğruna bizi ziyaret et ve hastalıklarımızı iyileştir. Rab, merhamet eyle (3 kez).

Baba’ya, Oğul’a ve Kutsal Ruh’a yücelik olsun, şimdi ve her zaman ve sonsuza kadar. Âmin.

Göklerdeki Babamız, adın kutsal kılınsın. Krallığın gelsin. Göklerde olduğu gibi, yeryüzünde de Senin isteğin olsun. Günlük ekmeğimizi bugün de bize ver. Bize kötülük edenleri bağışladığımız gibi, Sen de bağışla suçlarımızı. Günah ile ayartılmamıza izin verme ve kötülükten bizi kurtar.

Çünkü krallık, kudret ve yücelik Senindir: Baba’nın, Oğul’un ve Kutsal Ruh’un; şimdi ve sürekli ve sonsuzlara kadar. Âmin

Sonra Üçlü Birliğe aşağıdaki İlahiler söylenir, Ton 1.

Uykudan kalkınca Senin huzurunda yere kapanıyoruz ey iyi Olan ve Meleklerin ilahileriyle Sana sesleniyoruz ey Kudretli Olan: Kutsal, Kutsal, Kutsalsın Sen ey Tanrı: Tanrıdoğuran aracılığıyla bize merhamet et.

Baba’ya, Oğul’a ve Kutsal Ruh’a yücelik olsun Ton 2.

Beni yatağımdan ve uykudan kaldırdın Rab; Sana övgüler söylemek için zihnimi aydınlat ve kalbimle dudaklarımı aç ey Kutsal Üçlü Birlik: Kutsal, Kutsal, Kutsalsın Sen ey Tanrı: Tanrıdoğuran aracılığıyla bize merhamet et.

Şimdi ve her zaman ve sonsuza kadar Âmin

Ton 3.

Yargıç aniden gelecek ve her bir kimsenin yaptıkları açığa çıkarılacak; ancak gecenin ortasında Sana korkuyla seslenelim: Kutsal, Kutsal, Kutsalsın Sen ey Tanrı: Tanrıdoğuran aracılığıyla bize merhamet et.

Rab, merhamet eyle (x12), ve bu dualar.

Şükran ve Aracılık Duası

Uykudan uyanmış olarak Sana şükrediyorum ey Kutsal Üçlü Birlik; çünkü bir aylak ve günahkâr olan bana yüce iyiliğin ve sabrın sayesinde öfkelenmedin ve beni suçlarım nedeniyle yok etmedin. Ancak insanlığa olan her zamanki sevgini gösterdin ve ümitsizlik içinde yatan beni şafaktan önce kalkıp Senin kudretini yüceltmem için harekete geçirdin. Ve şimdi de Sözlerin üzerinde düşünmem, emirlerini anlayıp isteğini yerine getirmem, kalpten gelen ikrarla Sana ilahiler söyleyip Senin tamamen kutsal adını; Baba’nın, Oğul’un ve Kutsal Ruh’un adını ilahilerle övmem için zihnimin gözlerini aydınlat ve ağzımı aç. Âmin.

Bir Başka Dua

Yücelik olsun Sana ey Kral, her şeye gücü yeten Tanrı; çünkü bir günahkâr ve değersiz olan benim uykudan kalkıp kutsal evine girmeme tanrısal takdirin ve insanlığa olan sevgin sayesinde izin verdin. Rab, kutsal ve ruhsal Güçlerinin seslerini kabul ettiğin gibi yakarışımın sesini de kabul et ve benim kirli dudaklarımdan pak bir kalp ve alçakgönüllülük ruhuyla Sana övgü sunulmasından hoşnut ol ki ben de ruhumun parlak kandiliyle bilge erdenlerin arkadaşı olabileyim ve Baba ve Ruh ile yüceltilmiş olan Seni, Söz Tanrı’yı, yüceltebileyim, Âmin.

GÜNLÜK GECEYARISI TÖRENİ

Papaz varsa şöyle der: Kutludur Tanrımız; şimdi ve sürekli ve sonsuza kadar.

Okuyucu: Âmin.

Papaz yoksa şöyle deyin:

Kutsal Babalarımızın dualarıyla Tanrımız Rab İsus Mesih, bizlere merhamet et ve bizleri kurtar.

Yücelik olsun Sana, Tanrımız, yücelik Sana.

Göksel Kral, Avutucu, Gerçeğin Ruhu, her yerde var olan, her şeyi dolduran, kutsama Hazinesi ve Yaşam veren; gel ve bizde yaşa. Bizleri her lekeden arındır ve ey İyi Olan, ruhlarımızı kurtar.

Trisagion. 3 Metania. Baba’ya, Oğul’a ve Kutsal Ruh’a yücelik olsun, şimdi ve her zaman ve sonsuza kadar. Âmin.

Tümüyle kutsal Üçlü Birlik, bize merhamet eyle. Efendi, suçlarımızı bağışla. Kutsal Olan, adın uğruna bizi ziyaret et ve hastalıklarımızı iyileştir. Rab, merhamet eyle (3 kez).

Baba’ya, Oğul’a ve Kutsal Ruh’a yücelik olsun, şimdi ve her zaman ve sonsuza kadar. Âmin.

Göklerdeki Babamız, adın kutsal kılınsın. Krallığın gelsin. Göklerde olduğu gibi, yeryüzünde de Senin isteğin olsun. Günlük ekmeğimizi bugün de bize ver. Bize kötülük edenleri bağışladığımız gibi, Sen de bağışla suçlarımızı. Günah ile ayartılmamıza izin verme ve kötülükten bizi kurtar.

Çünkü krallık, kudret ve yücelik Senindir: Baba’nın, Oğul’un ve Kutsal Ruh’un; şimdi ve sürekli ve sonsuzlara kadar. Âmin

Gelin, Tanrımız Kralın önünde secde edip yere kapanalım.
Gelin, Kral Mesih’in, Tanrımızın önünde secde edip yere kapanalım.
Gelin, Tanrımız ve Kralımız olan Mesih’in önünde secde edip yere kapanalım.

3 Metania ve hemen

Mezmur 50
Ey Tanrı, lütfet bana, sevgin uğruna; Sil isyanlarımı, Sınırsız merhametin uğruna. Tümüyle yıka beni suçumdan, Arıt beni günahımdan. Çünkü biliyorum isyanlarımı, Günahım sürekli karşımda. Sana karşı, yalnız sana karşı günah işledim, Senin gözünde kötü olanı yaptım. Öyle ki, konuşurken haklı, Yargılarken adil olasın. Nitekim suç içinde doğdum ben, Günah içinde anam bana hamile kaldı. Madem sen gönülde sadakat istiyorsun, Bilgelik öğret bana yüreğimin derinliklerinde. Beni mercanköşkotuyla arıt, paklanayım, Yıka beni, kardan beyaz olayım. Neşe, sevinç sesini duyur bana, Bayram etsin ezdiğin kemikler. Bakma günahlarıma, Sil bütün suçlarımı. Ey Tanrı, temiz bir yürek yarat, yeniden kararlı bir ruh var et içimde. Beni huzurundan atma, Kutsal Ruhun’u benden alma. Geri ver bana sağladığın kurtuluş sevincini, İstekli bir ruhla bana destek ol. Başkaldıranlara senin yollarını öğreteyim, Günahkârlar geri dönsün sana. Kurtar beni kan dökme suçundan, Ey Tanrı, beni kurtaran Tanrı, Dilim senin doğruluğunu ilahilerle övsün. Ya Rab, aç dudaklarımı, Ağzım senin övgülerini duyursun. Çünkü sen kurbandan hoşlanmazsın, Yoksa sunardım sana, Yakmalık sunudan hoşnut kalmazsın. Senin kabul ettiğin kurban alçakgönüllü bir ruhtur, Alçakgönüllü ve pişman bir yüreği hor görmezsin, ey Tanrı. Lütfet, Siyon’a iyilik yap, Yeruşalim’in surlarını onar. O zaman doğru sunulan kurbanlar, Yakmalık sunular, tümüyle yakmalık sunular, Seni hoşnut kılar; O zaman sunağında boğalar sunulur.

Sonra 118/119. Mezmuru [Kathisma 17] söyleriz.

Baba’ya, Oğul’a ve Kutsal Ruh’a yücelik olsun, şimdi ve her zaman ve sonsuza kadar. Âmin.

İnanιrιm bir Tanrι’ya, her şeye gücü yeten Baba’ya; göğün ve yerin, tüm görünen ve görünmeyenlerin Yaradanιna.

Tek Rab İsus Mesih’e, Tanrι’nιn Oğlu’na, Tek doğana, tüm çağlardan önce Baba’dan doğana, Işιk’tan Işιk, Gerçek Tanrı’dan Gerçek Tanrı’ya, Doğan’a, yaratιlmayana, Baba ile aynı özde Olana. Tüm şeylerin O’nun aracılığıyla yaratιldιğιna. Biz insanlar ve kurtuluşumuz için, göklerden aşağιya inene ve Kutsal Ruh aracılığıyla Bakire Meryem’den beden alana ve insan olana. Üstelik bizler için Pontius Pilatos çağιnda çarmιha gerilene, acι çekerek ölene ve gömülene. Kutsal Yazιlara göre üçüncü gün dirilene. Göklere yükselene ve Babasιnιn sağιnda oturana. Dirileri ve ölüleri yargιlamak için görkemle yine gelecek olana. O’nun Krallιğιnιn sonu olmayacaktιr.

Kutsal Ruh’a, Rabbe, yaşam verene, Baba’dan çιkana, Baba ve Oğul ile birlikte tapιlana ve onurlandιrιlana, Peygamberler aracιlιğιyla konuşmuş olana, Bir, kutsal, evrensel ve elçisel Kilise’ye, Onaylarιm günahlarιn bağιşlanmasι için tek vaftizi. Beklerim ölülerin dirilişini ve gelecek çağιn yaşamιnι. Âmin

Trisagion, Tümüyle kutsal Üçlü Birlik ve Göklerdeki Babamız yukarıdaki gibi.

Sonra aşağıdaki Troparia, Ton 8.

İşte Güvey gecenin yarısında geliyor ve ne mutlu uyanık bulacağı köleye; ancak layık değildir tembellikte yakalanan köle.  O halde dikkat et ruhum uykuya yenilmemeye; öyle ki ölüme teslim edilmeyesin ve krallığın dışında kalmayasın. Ama uyanık kal ve haykır: ‘Kutsal, Kutsal, Kutsalsın Sen ey Tanrı: Tanrıdoğuran aracılığıyla bize merhamet et’.

Baba’ya, Oğul’a ve Kutsal Ruh’a yücelik olsun

O korkunç günü düşün ey ruhum ve yağla parlayan kandilini yakıp nöbet tut; çünkü bilmezsin “İşte Güvey” diyen sesin sana ne zaman geleceğini. O halde dikkat et ruhum ki uyuyup kalmayasın ve beş erden gibi dışarıda kalıp kapıyı çalmayasın. Ama uyumadan sebat et ki bol kandil yağıyla Mesih Tanrı’yı karşılayabilesin ve O da sana yüceliğinin tanrısal güvey odasını versin.

Şimdi ve her zaman ve sonsuza kadar Âmin

Theotokion

Sana yalvarıyoruz Bakire Tanrıdoğuran, kurtuluşun saldırılmaz duvarı ve kalesi. Düşmanın niyetlerini dağıt, halkının yasını neşeye çevir, dünyanı yenile, dindarları güçlendir, dünyanın barışı için aracılık et; çünkü sen, Tanrıdoğuran, ümidimizsin.

Rabbin ve Tanrıdoğuranın bayramlarının öncü gününde, son gününde ve bayram döneminin sona eriş gününde yukarıdaki Troparia yerine bayrama özgü Apolytikion okunur.

Sonra Rab, merhamet eyle (x40), ve bu Dua:

Her zaman ve her saatte gökte ve yeryüzünde tapılan ve yüceltilen Mesih Tanrı, yumuşak huylu, merhameti büyük, şefkati büyük, doğruluğu seven, günahkârlara merhametli, herkesi gelecekteki iyi şeylerin vaadiyle kurtuluşa çağıran, Sen Rab, bu saatteki yalvarışımızı kabul et ve yaşamlarımızı emirlerine yönlendir. Ruhlarımızı kutsa, bedenlerimizi temizle, düşüncelerimizi düzelt, fikirlerimizi arındır ve bizleri her tür sıkıntı, kötülük ve acıdan kurtar. Etrafımızda kutsal Meleklerinle duvar ör ki onların ordusu tarafından korunmuş ve yönlendirilmiş olarak iman birliğine ve Senin yaklaşılmaz görkeminin bilgisine erişebilelim. Çünkü Sen sonsuzluklar boyunca kutlusun. Âmin.

Rab, merhamet eyle. (3 kez) Baba’ya, Oğul’a ve Kutsal Ruh’a yücelik olsun, şimdi ve her zaman ve sonsuza kadar. Âmin. Kerubimlerden daha şanlı ve Serafimlerden kıyaslanmaz şekilde daha yüce olan sen, Tanrı Sözüne bozulmaksızın beden verdin; gerçekten Tanrıdoğuran olan seni yüceltiyoruz. Rabbin adıyla kutsa ey Baba.

Papaz: Tanrı bize acısın ve bizi kutsasın; yüzünün ışığını üzerimizde parlatsın ve bize merhamet etsin.

Kutsal ve yüce Oruç devresinde ise (Paskalya öncesi Orucu) üç büyük metania yapıp, her birinde kendimize Kutsal Efrem’in Duasının bir satırını söyleriz :
Yaşamımın Rabbi ve Efendisi, bana miskinlik, boş merak, güç sevgisi ve işe yaramaz konuşma ruhu verme. (Secde)
Bunun yerine ben kuluna ağırbaşlılık, alçakgönüllülük, sabır ve sevgi ruhu ver. (Secde)
Evet, Rab ve Kral, kendi hatalarımı görüp kardeşimi suçlu çıkarmamayı bahşet; çünkü Sen sonsuzlara kadar kutlusun, Âmin. (Secde)

Devamında Rab, merhamet eyle diyorken 12 küçük secde/metania edilir ve yine bir büyük secde/metania ve Duanın son satırı söylenir: Evet, Rab ve Kral, kendi hatalarımı görüp kardeşimi suçlu çıkarmamayı bahşet; çünkü Sen sonsuzlara kadar kutlusun, Âmin.

 

Sonra aşağıdaki dua

Kutsal Mardaryos’un Duası

Tanrı ve Efendi, her şeye gücü yeten Baba; Rab, biricik Oğul İsus Mesih ve Kutsal Ruh; tek Tanrılık, tek güç; bir günahkâr olan bana merhamet et ve bildiğin yargılarla ben değersiz kulunu kurtar. Çünkü Sen sonsuzluklar boyunca kutlusun. Âmin.

Aşağıdaki dua 22 Eylülden Dallar Pazarına kadar söylenir.

Kutsal Yüce Vasil’in Duası

Her şeye gücü yeten Rab, Güçlerin ve tüm yaratılışın Tanrısı, yücelerde oturan ve düşkün şeylere bakan, kalpleri ve zihinleri sınayıp ölümlülerin tüm sırlarını bilen, başlangıcı ve sonu bulunmayan ışık, kendisinde ne değişiklik ne de değişikliğin gölgesi olan. Ölümsüz Kral, merhametinin bolluğuna güvenerek gecenin bu saatinde Sana kirli dudaklarımızdan sunduğumuz yakarışları kabul et ve eylemle ve sözle ve düşünceyle, bilerek veya bilgisizlikle işlediğimiz her suçu bizlere bağışla ve bizi bedenin ve ruhun her kirliliğinden arındırıp Kutsal Ruhunun tapınakları yap. Biricik Oğlun, Rabbimiz ve Tanrımız ve Kurtarıcımız İsus Mesih’in parlak ve belirgin gününün gelişini beklerken  – ki yeryüzüne herkese yaptıklarının karşılığını vermek için görkemle geleceği gündür – bu yaşamın tüm gecesini uyumayan bir kalp ve ayık bir zihinle geçirmemizi bahşet. Öyle ki yaşamsız ve uyuklayan şekilde bulunmayalım; ancak emirlerinin yerine getirilmesinde ayık ve uyanık olalım ve hazır bir şekilde Oğlunun yüceliğinin tanrısal güvey odasına ve sevincine birlikte girebilelim. Orada şölen kutlayanların sesi hiç kesilmez ve yüzünün sözle betimlenmez güzelliğini görenlerin mutluluğu ifade edilemezdir. Çünkü Sen her şeyi aydınlatan ve kutsallaştıran gerçek ışıksın ve tüm yaratılış Sana sonsuzluklar boyunca ilahiler söyler. 

Daha sonra papaz ellerini havaya kaldırıp aşağıdaki duayı söyler


Kutsal Vasil’in Duası

Seni kutsuyoruz pek yüce tanrı ve merhamet Rabbi, Sen ki her zaman bizlerle yüce ve anlaşılmaz şeyler, görkemli ve sayısız olağanüstü şey gerçekleştirirsin, zayıflıklarımızın giderilmesi ve çok yorgun düşmüş bedenimizin işlerden rahatlaması için bizlere uyku bağışlarsın. Sana şükrediyoruz; çünkü bizleri yasa tanımazlığımız içinde yok etmedin; ancak insanlığa olan her zamanki sevgini bizlere gösterdin ve bizleri ümitsizlik içinde yatarken kudretini yüceltmemiz için uyandırdın. Ve bu yüzden Senin kıyaslanamaz sevgin için yalvarıyoruz; anlayışımızın gözlerini aydınlat ve zihinlerimizi aylaklığın ağır uykusundan kaldır. Ağızlarımızı aç ve onları övgünle doldur ki Sana sürekli şarkı söyleyip ilahi okuyarak şükredelim; her şeyde ve her şey aracılığıyla yüceltilmiş Tanrı, başlangıcı olmayan Baba; biricik Oğlun ve tamamen kutsal, iyi ve yaşam veren Ruhun ile birlikte; şimdi ve sürekli ve sonsuzlara kadar. Âmin.

Sonra:

Gelin, Tanrımız Kralın önünde secde edip yere kapanalım.
Gelin, Kral Mesih’in, Tanrımızın önünde secde edip yere kapanalım.
Gelin, Tanrımız ve Kralımız olan Mesih’in önünde secde edip yere kapanalım.

3 Metania ve Mezmurlar:

Mezmur 120/121

Gözlerimi dağlara kaldırıyorum, nereden yardım gelecek bana? Yeri göğü yaratan RAB’den gelecek yardımım. O ayaklarının kaymasına izin vermez, Seni koruyan uyuklamaz. İsrail’in koruyucusu ne uyur ne uyuklar. Senin koruyucun RAB’dir, O sağ yanında sana gölgedir. Gündüz güneş, Gece ay sana zarar vermez. RAB her kötülükten seni korur, Esirger canını. Şimdiden sonsuza dek RAB koruyacak gidişini, gelişini.

 Mezmur 133/134

Ey sizler, RAB’bin bütün kulları, RAB’bin Tapınağı’nda gece hizmet edenler, O’na övgüler sunun! Ellerinizi Kutsal Yer’e doğru kaldırıp RAB’be övgüler sunun! Yeri göğü yaratan RAB kutsasın sizi Siyon’dan.

Baba’ya, Oğul’a ve Kutsal Ruh’a yücelik olsun, şimdi ve her zaman ve sonsuza kadar. Âmin.

Trisagion, Tümüyle kutsal Üçlü Birlik ve Göklerdeki Babamız yukarıdaki gibi.

Ve aşağıdaki Troparia. Ton 8.

Rab, iyi olduğun için kullarını hatırla ve yaşamda işledikleri tüm günahları onlara bağışla. Çünkü günahsız olan yalnız Sen varsın ve göçmüş olanlara da huzur verebilensin.

Her şeyi bilgelikle ve insanlığa olan sevgiyle düzenleyen ve herkese yararlı olanı bağışlayan Sen, tek Yaratıcı, kullarının ruhuna esenlik ver Rab; çünkü ümitlerini yaratıcımız ve şekillendiricimiz ve Tanrımız olan Sana bağladılar.

Baba’ya, Oğul’a ve Kutsal Ruh’a yücelik olsun

Kutsallarla birlikte ey Mesih; çalışmanın, yasın ve iç çekmenin bulunmadığı ama sonsuz yaşamın olduğu yerde kullarının ruhlarına esenlik ver.

Şimdi ve her zaman ve sonsuza kadar Âmin

Tüm kuşaklar seni kutlu diye adlandırıyor Bakire Tanrıdoğuran; çünkü sınırlandırılamaz Tanrımız Mesih sende sınırlarla çevrilmekten hoşnut kaldı. Bizler de korunma konusunda seninle mutluyuz; çünkü gece gündüz bizler için aracılık ediyorsun ve krallığın asaları yakarışlarınla güçleniyor. Bu sebeple ilahilerle sana şöyle diyoruz: Selam, kayra dolu. Rab seninledir.

Bu noktada Rabbin ve Tanrıdoğuranın bayramları sırasında bayrama özgü Kontakion okunur.

Rab, merhamet eyle (x12) ve aşağıdaki dua.

Bir Dua

Rab, sonsuz yaşama diriliş umuduyla uyumuş olan babalarımızı ve kardeşlerimizi ve dindarlık ve iman içinde ölmüş olan herkesi hatırla ve onların isteyerek ve istemeyerek, sözle, eylemle veya düşünceyle işledikleri ne hatalar varsa hepsini onla bağışla. Onları ışığa ait yere, yeşil otlaklı yerlere; her tür üzüntü, yas ve iç çekmenin bulunmadığı huzur yerlerine, yüzünün varlığının her çağdan kutsala neşe verdiği yerlere yerleştir. Onlara ve bizlere Krallığını ve sözle anlatılmaz ve sonsuz iyi şeylerine katılmayı ve sınırsız ve kutlu yaşamının tadını çıkarmayı bahşet. Çünkü Sen uyumuş olan kullarının yaşamı, dirilişi ve huzurusun Tanrımız Mesih ve Sana yücelik sunarız: başlangıcı olmayan Baban ve tamamen kutsal, iyi ve yaşam veren Ruhun ile birlikte; şimdi ve sürekli ve sonsuza kadar. Âmin.

Pek görkemli, sonsuza kadar bakire, kutlu Tanrıdoğuran; duamızı Oğluna ve Tanrımıza sun ve senin aracılığınla ruhlarımızı kurtarmasını iste.

Kutsal İyoannikyos’un Duası

Baba ümidim, Oğul sığınağım ve Kutsal Ruh koruyucumdur. Ey Kutsal Üçlü Birlik, Sana yücelik olsun.

Tüm ümidimi sana bağladım, Tanrıdoğuran; beni koruyuculuğunla gözet.  

Ve aşağıdaki Troparia, Ton 6

Merhamet et bize, Rab, acı bize; çünkü biz günahkârlar her savunmaya muhtaç şekilde Efendimiz olan Sana bu yakarışı sunuyoruz: bize merhamet eyle.

Baba’ya, Oğul’a ve Kutsal Ruh’a yücelik olsun

Bize merhamet et Rab; çünkü ümidimizi Sana bağladık. Bize öfkelenme ve de günahlarımızı hatırlama. Ama merhametli olduğun için şimdi bizlere bak ve bizleri düşmanlarımızdan kurtar. Çünkü Sen Tanrımızsın ve biz Senin halkınız; hepimiz ellerinin eseriyiz ve Senin adını çağırdık.

Şimdi ve her zaman ve sonsuza kadar Âmin

Ey kutlu Tanrıdoğuran, merhametin kapısını aç bizlere, biz sana ümit bağlayanlar yenilgiye uğramayalım, senin aracılığın ile sıkıntılardan kurtulalım; çünkü sen Hristiyan ırkının kurtuluşusun.

Baba’ya, Oğul’a ve Kutsal Ruh’a yücelik olsun, şimdi ve her zaman ve sonsuza kadar. Âmin. Rab, merhamet eyle (x3). Kutsa.

Papaz: Bize acı ey Tanrı, yüce merhametin uyarınca. Sana yalvarıyoruz; bizi duy ve bize acı.

Okuyucu: Rab, merhamet eyle (3 kez).

Papaz: Piskoposumuz (isim) için ve Mesih’teki tüm kardeşlerimiz için de dua ediyoruz.

Ayrıca bu kutsal manastırın ve her manastırın, şehrin ve köyün; salgın hastalıktan, kıtlıktan, depremden, selden, yangından, kılıçtan, düşmanlarca işgalden, iç savaştan ve ani ölümden korunması için dua ediyoruz. Ve insanlığı seven Tanrımız merhametli olsun, sevgiyle ve kolayca yakarışlarımızı duysun, bize karşı harekete geçirilmiş her öfkeyi ve hastalığı püskürtüp kovsun, bizleri üzerimizde asılı duran O’nun adil tehdidinden kurtarsın ve bizlere merhamet etsin.

Okuyucu: Rab, merhamet eyle (x40). [Papaz dua ederken 10’luk gruplar halinde]

Papaz: Ayrıca, Tanrımız Rab biz günahkârların yalvarışını duysun ve bize merhamet etsin diye de dua ediyoruz.

Okuyucu: Rab, merhamet eyle (x3).

Papaz: Duy bizi ey Kurtarıcımız Tanrı, yeryüzünün tüm uçlarının ve denizde uzakta bulunanların ümidi ve merhamet et, merhamet et ey Efendi günahlarımıza ve bize acı.  Çünkü Sen ey Tanrı, merhametli bir Tanrısın ve insanlığı seversin ve Sana yücelik sunarız: Baba’ya, Oğul’a ve Kutsal Ruh’a; şimdi ve sürekli ve sonsuza kadar, Âmin.

Okuyucu: Âmin.

Papaz: Yücelik Sana, ümidimiz Mesih Tanrı, yücelik olsun Sana!

Okuyucu: Baba’ya, Oğul’a ve Kutsal Ruh’a yücelik olsun, şimdi ve her zaman ve sonsuza kadar. Âmin. Rab, merhamet eyle (x3). Kutsal Baba, kutsa.

Papaz: (…) Gerçek Tanrımız Mesih; tamamen pak ve kutsal annesinin duaları, kutsal, şanlı ve tümüyle övülmüş Elçilerin aracılığı, (Manastırın ve o günün azizinin/azizesinin duaları) ve tüm Kutsallarının duaları ile bize acısın ve bizi kurtarsın; çünkü iyidir ve insan soyunu sever.

Dünya barışı için dua edelim.

Okuyucu: Rab, merhamet eyle (her dilekten sonra)

Piskoposumuz (isim), Baş Papazımız (isim) ve Mesih’teki tüm kardeşlerimiz için

Kralımız/Yöneticimiz için (isim)

Burada bulunmayan babalarımız ve kardeşlerimiz için

Bizden nefret edenler ve bizi sevenler için

Bize merhamet gösterenler ve hizmet edenler için

Layık olmamamıza rağmen onlar için dua etmemizi istemiş olanlar için

Tutsakların serbest bırakılması için

Denizde yolculuk edenler için

Hasta olup yatanlar için

Yerin ürününün bolluğu için dua edelim

Ve her Ortodoks Hristiyanın ruhu için

Dindar hükümdarları kutsayalım

Ortodoks Baş Papazları

Bu kutsal Manastırın Kurucularını

Anne-babalarımızı ve öğretmenlerimizi, aramızdan ayrılmış tüm babalarımızı ve kardeşlerimizi, burada veya tüm dünyada Rabde uyumakta olan Ortodoks inanlıları

Okuyucu [son dilek sırasında]:Tanrı onları bağışlayıp tüm doğruların dinlendiği yerde onlara acısın ve iyi olduğu ve insanlığı sevdiği için bize acısın ve bizi kurtarsın.

Manastırın Üst Rütbeli Papazı: Kutsal Babalarımızın dualarıyla Tanrımız Rab İsus Mesih, bizlere merhamet etsin.

Okuyucu: Âmin

CUMARTESİ GECE YARISI TÖRENİ

Tören, olağan hafta içi günlerde olduğu gibi başlar; ancak 118. Mezmur yerine (Kathisma 17) 64/65-69/70. Mezmurları (Kathisma 9) söyleriz.

 İman Kanunu ve Trisagion sonrasında aşağıdaki Troparia söylenir.

Ton 2.

Yaratılmamış doğa, her şeyin yaratıcısı, dudaklarımızı aç ki şöyle diyerek Senin övgünü ilan edelim: Kutsal, Kutsal, Kutsalsın Sen ey Tanrı: Tanrıdoğuran aracılığıyla bize merhamet et.

Baba’ya, Oğul’a ve Kutsal Ruh’a yücelik olsun

Yeryüzündeki bizler yukarıdaki Güçleri taklit ederek, ey İyi Olan, Sana bir zafer ilahisi sunuyoruz: Kutsal, Kutsal, Kutsalsın Sen ey Tanrı: Tanrıdoğuran aracılığıyla bize merhamet et.

Şimdi ve her zaman ve sonsuza kadar Âmin

Beni yatağımdan ve uykumdan kaldırdın Rab; Sana övgüler söylemem için zihnimi aydınlat ve kalbimle dudaklarımı aç, ey Kutsal Üçlü Birlik: Kutsal, Kutsal, Kutsalsın Sen ey Tanrı: Tanrıdoğuran aracılığıyla bize merhamet et.

Sonra olağan hafta içi günlerdeki gibi devam ederiz; ancak Kutsal Vasil’in iki duası yerine aşağıdaki duayı söyleriz:

Kutsal Efstratiyos’un Duası

Seni çokça ululuyorum ey Rab; çünkü düşkünlüğüme baktın ve beni düşmanların ellerine bırakmadın; ama ruhumu baskılardan kurtardın. Şimdi de Efendi, elin beni korusun ve merhametin üzerime gelsin; çünkü ruhum sıkılıyor ve bu sefil ve topraklı bedenimden ayrıldığı için çok acı çekiyor. Düşmanın kötü planı, bu dünyada bilerek ve cahillikle işlediğim pek çok günah yüzünden onunla savaşmasın ve ona engel olmasın. Bana merhametli ol Efendi, ruhumun kötü iblislerin karanlık ve kasvetli yüzünü görmesine asla izin verme. Ancak Senin aydınlık ve parlayan Meleklerin alsın ruhumu. Kutsal adına yücelik ver ve beni kudretinle tanrısal yargı kürsüne taşı. Yargılandığımda, bu dünyanın egemeninin eli günahkâr olduğum için beni yakalayıp Cehennemin derinliklerine atmasın; ama yanımda dur ve benim için bir kurtarıcı ve yardımcı ol. Yaşamın tutkularıyla lekelenmiş ruhuma merhamet et Rab ve onu tövbe ve itiraf sayesinde pak olarak kabul et; çünkü Sen sonsuzlara kadar kutlusun. Âmin.

PAZAR GECEYARISI TÖRENİ

Olağan Açılış Dualarından ve 50. Mezmurdan sonra hafta içi günlerde olduğu gibi hemen Üçlü Birliğe Kanonu mevcut tonda söyleriz. Troparia öncesinde şöyle deriz:

Kutsal Üçlü Birlik, tek Tanrı, merhamet et ve bizi kurtar.

Kanondan sonra Üçlü Birliğe aşağıdaki İlahileri söyleriz.

Gerçekten yerindedir övmek Tanrısal Üçlü Birliği; başlangıcı olmayan Baba’yı ve her şeyin Yaratıcısını, sonsuzlukta Baba’ya eşit Sözü, zamanlar öncesinde değişmeden Baba’dan doğmuş olanı ve Kutsal Ruh’u, sonsuza kadar Baba’dan çıkanı. 

Gerçekten yerindedir Seni yüceltmek, Söz Tanrı ki Kerubimler O’nu görüp sarsılır ve titrer ve göğün Güçleri O’nu yüceltir. Yaşam veren Mesih’i, üçüngü gün ölümden dirileni, korkuyla yüceltelim.

Tüm yerden doğmuş olanlar över ve göğün Güçleri yüceltir üç Kişide var olan Birliği, tüm inanlılarca tapılanı.

Mesih’i, yaşam veren ki huzurunda Kerubimler sarsılır ve titrer ve Melekler topluluğu O’nu yüceltir; Bakireden beden almış olandır, O’nu korkuyla yüceltelim.

Tanrı’ya yaraşır şekilde, esinlenmiş şarkılarla Baba’yı ve Oğul’u ve tanrısal Ruh’u, üç kişili kudreti, tek krallığı ve egemenliği övelim.

Lekesiz Bakire, tüm yaratılış, Oğlunun Tanrı’ya yaraşır şekilde ölümden dirildiğini görerek sözle ifade edilmez sevinçle doldu; O’nu yüceltiyor ve seni onurlandırıyor.

Sonra Trisagion, Rabbin Duası sonrasında Ypakoï. Rab, merhamet eyle. (40 kez) Baba’ya, Oğul’a ve Kutsal Ruh’a yücelik olsun, şimdi ve her zaman ve sonsuza kadar. Âmin. Kerubimlerden daha şanlı ve Serafimlerden kıyaslanmaz şekilde daha yüce olan sen, Tanrı Sözüne bozulmaksızın beden verdin; gerçekten Tanrıdoğuran olan seni yüceltiyoruz. Rabbin adıyla kutsa ey Baba.

Papaz: Tanrı bize acısın ve bizi kutsasın; yüzünün ışığını üzerimizde parlatsın ve bize merhamet etsin.

 

Günlük geceyarısı töreni