/ Azizler ve din adamlarımız hakkında tanıklıklar / Aziz Paisios’a çocuklar hakkında sorulan sorulardan ve cevapları

Aziz Paisios’a çocuklar hakkında sorulan sorulardan ve cevapları

Aziz Paisios’a çocuklar hakkında sorulan sorulardan ve cevapları

Aziz Paisios’a çocuklar hakkında sorulan sorulardan ve cevapları

Soru: Fark ettim ki Kutsal Ayin sırasında bebekler bazen gülümsüyor.
Cevap: Bunu sadece Kutsal Ayin sırasında yapmıyorlar. Bebekler Allah ile doğrudan iletişim içerisindedirler, çünkü onların tasalanacak hiçbir şeyleri yok. Mesih küçük çocuklar hakkında ne dedi? “Onların melekleri sürekli gözlerini Ben’im cennetteki Baba’mın yüzüne dikmişlerdir”. Bebekler,  kendileri ile sürekli birlikte olan Allah ve kendilerinin koruyucu melekleri ile iletişim halindedirler. Bazen uykularında gülümserler ve diğer zamanlarda ağlarlar, çünkü yaratıkların her türlüsünü görürler. Bazen koruyucu meleklerini görürler ve onlarla oynarlar –melekler onları okşar, gıdıklar, ellerini sallar ve bebekler güler. Bazı durumlarda ise ayartmaların bazı türlerini görürler ve ağlarlar.
Soru: Neden bebeklere ayartmalar gelir?
Cevap: Bu onlara annelerini arama ihtiyacını hissetmelerinde yardım eder. Eğer bu korku olmazsa, anneleri tarafından kucaklanmanın rahatlığını aramaya ihtiyaç duymazlar. Allah her şeye iyi sonuçlanacağı için izin verir.
Soru: Büyüdüklerinde bebekken gördüklerini hatırlarlar mı?
Cevap: Hayır unuturlar. Eğer küçük bir çocuk defalarca koruyucu meleği tarafından ziyaret edildiğini hatırlarsa, bu kibre dönüşebilir. Allah’ın bilgeliği O’nun işlerindedir.
Soru: Bu şeyleri vaftizden sonra mı görüyorlar?
Cevap: Tabi ki vaftizden sonra.
Soru: Bunlar vaftiz olmamış bir çocuk için de geçerli mi?
Cevap: Neden olmasın? Onlar da kutsal emanetlerle kutsanabilir. Bugün bir çocuk gördüm, küçük bir melek gibiydi. Ona sordum, “Kanatların nerede senin?”. Ne diyeceğini bilmiyordu! Benim inziva yerimde, bahar geldiğinde ve ağaçlar çiçeklendiğinde, çitlerdeki kapının ilerisindeki pırnal meşelerine şekerlemeler koyarım ve gelen çocuklara derim ki: “Hadi, çocuklar, çalılıklardan şekerlemeleri toplayın, çünkü eğer yağmur yağarsa eriyecek ve berbat olacak”. Aralarında daha zeki olan bazıları oraya onları benim koyduğumu anlar ve güler. Diğerleri onların gerçekten orada yetiştiğini düşünüyor ve bazıları da düşünüyor bu konuda. Küçük çocukların birazcık günışığına ihtiyacı var.
Soru: Fazla şekerleme koyuyor musunuz?
Cevap: Evet, tabii ki. Ne yapayım ki? İyi şekerlemeleri yetişkinlere vermem; onlara sadece lokum veririm. İnsanlar bana güzel şekerlemeler getirdiğinde, onları okuldaki çocuklar için saklıyorum (Athoniada Okulu). “Bak, dün gece şekerlemeler ve çikolatalar ektim ve bugün çıktılar! Gördün mü bunu? Hava iyiydi, toprak da güzeldi çünkü iyice kazıldı ve bak işte böyle iyi şekilde çıktılar. Bak senin için nasıl bir çiçek bahçesi yapacağım. Çocuklar için şekerleme ve çikolata almaya asla ihtiyacımız olmayacak. Neden kendi ürünümüz olmasın ki?” (Pater Paisios yeni kazılmış toprağa çikolata ve şekerlemeler ekti ve üstüne leylak çiçekleri koydu ki çiçek açıyorlarmış gibi görünsün).
Soru: Baba, bazı hacılar senin bahçeye ektiğin çikolataları gördüler çünkü kâğıt topraktan göze çarpıyordu. Kimin yaptığını bilmiyorlardı. “ Bazı çocuklar koymuş olmalı oraya”, dediler.
Cevap: Neden onlara büyük bir çocuğun koyduğunu söylemedin?
Soru: Baba, neden Allah insanlara kendisi koruyabilecekken koruyucu melek verir? 
Cevap: Bu Allah’ın bizimle özellikle ve dikkatlice ilgilenmesidir. Koruyucu melek Allah’ın takdiridir. Ve bizler bunun için O’na müteşekkiriz. Melekler özellikle küçük çocukları korurlar. Ve nasıl olduğuna inanmayacaksın! Bir keresinde iki çocuk vardı, sokakta oynuyorlardı. Onlardan biri diğerini kafasından taşla vurmayı amaçlıyordu. Diğeri ise bunun farkında değildi. Son dakikada, belli ki, onun meleği onun dikkatini başka bir şeye çekti, çocuk zıpladı ve ortalıktan kayboldu.  Ve sonra, bebeğiyle birlikte tarlaya gitmiş bir anne vardı. Kadın bebeği emzirdi ve beşiğine koydu, sonra da çalışmaya gitti. Biraz sonra, kontrol etmeye geldi ve ne gördü? Çocuk bir yılanı tutmuş ve ona bakıyordu! O çocuğu emzirdiğinde, dudaklarında biraz süt kalmıştı, yılan onu yalamak için gelmişti ve bebek de onu yakaladı. Allah çocuklarla ilgilenir.
Soru: Peki Baba, bu durumda, neden birçok çocuk hastalıklardan dolayı acı çekiyor?
Cevap: Allah hepimiz için iyi olanı biliyor ve gereksinim anında sağlıyor. O insanlara onların yararına olmayacak bir şeyi vermez. O görüyor ki bazı rahatsızlıklar, sakatlıklar bizi onlardan korumasındansa izin vermesi bizim için daha iyi.

Kaynak: Söylevler 4, Aile Yaşamı,  Agios İoannis o Theologos Manastırı tarafından yayımlanmıştır, Suroti /Selanik.
Makale, www.pemptousia.com  tarafından yayınlanmıştır.

Aziz Paisios’a çocuklar hakkında sorulan sorulardan ve cevapları