/ Azizlerimizin hayat hikayeleri / 17 Eylül Aziz Pederimiz Lambert, Maastricht Piskoposu

17 Eylül Aziz Pederimiz Lambert, Maastricht Piskoposu

                                         17 Eylül   Aziz Pederimiz Lambert, Maastricht Piskoposu             


O, Maastricht’te (Günümüzde Hollanda) seçkin bir ailede dünyaya geldi. Onun manevi pederi Piskopos Theodard 671 yılında öldürülünce, genç olmasına rağmen Aziz Lambert onun yerine seçildi. Cemaati tarafından kutsiyeti, çileciliği ve cömertliği sebebiyle sevildi. Ancak 675 yılında Kral Childeric II suikasta uğrayınca o da piskoposluk tahtından sürüldü. Stavelot Manastırı’na yerleşti ve burada piskopos konumuna rağmen ayrıcalıkları reddederek diğer keşişler gibi yedi yıl yaşadı. Bir defasında, gece dua etmek için kalktığında yanlışlıkla manastırın sessizliğini bozdu. Başrahip bunu yapana, Manastır kilisesinin önündeki Haç’ın karşısında, karda çıplak ayakla durma cezası verdi. Başrahip sabah Piskoposu çıplak ayakla, karla kaplanmış şekilde, Haç’ın önünde gördü ve yüzü parlıyordu. Hemen yanına gidip özür diledi fakat Lambert, Allah’a tıpkı Havariler gibi soğukta ve çıplaklıkla hizmet etmekle onur duyduğunu söyledi.
Heristalli Kral Pepin 681 yılında yönetime gelince, Aziz’in gizlilikte kalma arzusuna rağmen tekrar tahtına dönmesini sağladı. Aziz Piskopos, dini görevlerini büyük bir kuvvetle yerine getirmeye başladı, en uzak cemaatleri ziyaret etti, tehditlere ve tehlikelere rağmen bölgede hâlâ yaşayan paganlara İncil’i vaaz etti. Ancak ne zaman ki Kral Pepin karısını terk etti ve yerine cariyesi Alpais’i koydu, Aziz Lambert, onu azarlamaya cesaret eden tek piskopos oldu. Bu yüzden de Alpais’in gazabına uğradı, cariye onun öldürülmesini emretti. Cellâtları, onun yaşadığı mütevazı konutunu üzerinde parlayan bir Haç ile bulmuş olmalarına rağmen bu kötü vazifelerini yerine getirmekten kaçınmadılar.
Aziz Lambert, Hollanda ve Belçika’nın en sevilen azizlerinden biridir ve buralarda onun adına adanmış birçok kilise bulunmaktadır. Onun kutsal emanetleri bugün Belçika şehri olan Liége’de bulunmaktadır. (705)

 

    Ingilizceden Türkçeye çeviren Vasilis Gelbal

 

Kaynak : http://www.abbamoses.com/months/september.html

 

17 Eylül Aziz Pederimiz Lambert, Maastricht Piskoposu