/ Azizlerimizin hayat hikayeleri / 27 Eylül Solovki Manastırı’nın Kurucusu, Aziz Pederimiz Savvatios

27 Eylül Solovki Manastırı’nın Kurucusu, Aziz Pederimiz Savvatios

             27 Eylül   Solovki Manastırı’nın Kurucusu, Aziz Pederimiz Savvatios                      

O, uzun yıllar Beyaz Göl’deki Aziz Kiril Manastırı’nda yaşadı ve buradaki çileci mücadelelerinden ötürü manastır cemaatinin saygısını kazandı. İnsanların övgüsünden kaçınmak için, daha kuzeye, Valaam Manastırı’na gitti. Ancak burada da insanların dikkatini çektiğinden, gizlice daha da kuzeye, Beyaz Deniz’deki (Kuzey Buz Denizi’nin büyük bir koyu) Solovki Adası’na gitti. Burası daha önce yerleşim yapılmamış bir adaydı. Deniz kıyısında adaya gitmek üzere beklediği zamanlarda bir sürü insan onu böylesine zor şartlar altında yaşama fikrinden vazgeçirmeye çalıştı. Fakat o, onlara şöyle yanıt verdi, “Çocuklarım, benim öyle bir Önder’im var ki, eğer isterse yaşlı olanın kuvvetini yeniler ve genç olanı kuvvetten düşürür. Fakirleri zengin yapar, çıplakları giydirir, muhtaçların ihtiyacını karşılar ve tıpkı çölde beş bin insana yemek sağladığı gibi açları doyurur.”.
Deniz yolculuğu için uygun mevsimi beklerken, yakınlarda bir münzevi olarak yaşayan Aziz Germanos (30 Temmuz) ile tanıştı. Birlikte bir balıkçı teknesi buldular ve tüm ümitlerini Rab’e bağlayarak iki günlük tehlikeli bir yolculuk yaptıktan sonra adaya ulaştılar. Onların gidişine kadar bölgedeki insanlar orada bir yerleşim bilmek bir yana, güçlü bir sebep olmadıkça oraya ayak basan birini bile görmemişlerdi ancak onlarla birlikte burası kutsanmış bir yer olarak tanınır oldu. Altı yıl sonra Aziz Germanos manastırdan ayrıldı ve Savvatios yalnız kaldı.
O da yaşlandığında, kutsal Sırlara paydaş olmadan ölme korkusu içini kapladı, öyle ki Valaam’ı terk ettiğinden beri bu sırlara katılmıyordu. Böylece anakaraya geri döndü ve Başrahip Nathanael ile hasta bir adama Kutsal Komünyon verdiği sırada tanıştı. Savvatios, başrahibi onun günah itirafını dinlemesi ve kendisine paha biçilemez Kutsal Komünyon hediyesini bağışlaması için ikna etti. Sonra da yakınlardaki bir şapele yerleşip bu dünyadan gidişine hazırlandı. Novgorod’dan zengin bir tüccar onu ziyaret edip takdisini istediğinde aziz ona şunları söyledi, “Geceyi burada geçir, Allah’ın lütfunu göreceksin.”. Ertesi gün tüccar Savvatios’un hücresine geldi, hücresi güzel kokularla kaplanmıştı ve aziz geçen gece ölmüştü.
İlerleyen yıl, Aziz Germanos beraberinde Aziz Zosimas (17 Nisan) ile birlikte Solovki Adası’na geri döndü ve orada bir manastır kurdular, ada bundan sonra birçok azizin uğrak yeri haline geldi. (1435)

 

Ingilizceden Türkçeye çeviren Vasilis Gelbal

 

Kaynak : http://www.abbamoses.com/months/september.html

 

27 Eylül Solovki Manastırı’nın Kurucusu, Aziz Pederimiz Savvatios