/ Azizlerimizin hayat hikayeleri / 2 Ekim. Kutsal Piskopos Şehit Kipriyan ve kutsal Bakire Şehit Yustina

2 Ekim. Kutsal Piskopos Şehit Kipriyan ve kutsal Bakire Şehit Yustina

Kutsal Piskopos Şehit Kipriyan ve kutsal Bakire Şehit Yustina  

Yustina, Şam kentindendi ve bekâretini Mesih’e adamıştı; Kipriyan, Koele-Suriye ve Arabistan bölgesinde Antakya’dandı ve kendini büyüye vermiş bir iblis tapıcısıydı. Yustina’yı kendine âşık etmek için tüm marifetlerini deneyerek iblislerin güçsüzlüğünü öğrendi ve Çarmıh simgesinden etkilenip gerçeği kabul etti. İblislere özgü hatadan dönüp Mesih’e geldi. Tüm büyü kitaplarını yaktı, vaftiz edildi ve daha sonra doğduğu kentin piskoposluk tahtına çıktı. Şam kontu tarafından Yustina ile birlikte tutuklandı. Her ikisi de onun ellerinde çok sayıda eziyetten geçip nihayet Nikomedya’da Diokletyan’a gönderildiler ve orada yaklaşık 304 yılında başları kesildi.

Apolytikion. Ton 4.

Onların yaşam tarzını paylaştın ve Elçilerin tahtına oturdun; ey Tanrı tarafından esinlenmiş olan, gerçeğin sözünü doğru bir şekilde yönlendirerek derin düşünmenin yüksekliklerine tırmandın. İmanla kanını dökünceye kadar mücadele ettin, Piskopos ve Şehit Kipriyan; ruhlarımız kurtulsun diye Mesih Tanrı’ya yalvar.

Kontakion. Ton 1.

Ey Tanrı’nın esinlediği Kipriyan, büyü sanatını bırakıp Tanrı bilgisine döndün ve Yustina’yı ve seni onurlandıranlara şifa bahşederek dünya için bilge bir şifacı ilan edildin. İnsanlığı seven Efendiye Yustina ile birlikte dua et ki hizmetkârların kurtulabilsin.

 

 

 

 

 

2 Ekim. Kutsal Piskopos Şehit Kipriyan ve kutsal Bakire Şehit Yustina