/ Azizlerimizin hayat hikayeleri / 22 Ekim. Hiyerapolis Piskoposu, Elçilere denk kutsal mucize yapıcı Averkiyos ve Efes’in

22 Ekim. Hiyerapolis Piskoposu, Elçilere denk kutsal mucize yapıcı Averkiyos ve Efes’in

22 Ekim. Hiyerapolis Piskoposu, Elçilere denk kutsal mucize yapıcı Averkiyos ve Efes’in

 yedi kutsal genci; Maksimilyan, Yamblihos, Martinyanus, Diyonisios, Antoni, Eksakustodyan ve Kostantin

   

Averkiyos yaklaşık 186’da ünlendi. Yedi Genç, Dekyus’un işkencelerinden kaçmak için 250 senesinde Efes yakınındaki bir mağaraya gizlendiler. Tanrısal bir kayrayla üzerlerine ağırlık çöktü ve orada Aziz Küçük Teodosiyos’un dönemine kadar 184 sene uyudular ki bu dönemde ölülerin dirilişiyle ilgili öğreti sapkınların saldırısına uğruyordu. Sonra uyandılar, yani dirildiler ve böylece herkesin gözü önünde bedensel dirilişi kanıtladılar. Yine tanrısal buyruk uyarınca kısa bir süre sonra 434 yılında Rabde dinlendiler.

Apolytikia: Aziz. Ton 4.

Eylemlerinin doğruluğu seni sürüne bir iman kuralı, bir alçakgönüllülük göstergesi ve özdenetim öğretmeni ilan etti ve alçakgönüllülük sayesinde yücelerdeki şeyleri, yoksulluk sayesinde zenginliği elde ettin, ey Baba ve Başpapaz Averkiyos, ruhlarımız kurtulsun diye Mesih Tanrı’ya dualarla aracılık et.

Şehitler. Ton 4.

Senin Şehitlerin, ey Rab, Tanrımız olan Senden mücadeleleri sayesinde çürümezlik tacını kazandılar; çünkü Senin kudretinle zorbaları yok ettiler ve iblislerin cılız küstahlığını paramparça ettiler: onların dualarıyla, ey Mesih Tanrı, ruhlarımızı kurtar.

Kontakion. Ton 8.

İnanlıların tüm Kilisesi seni yüce bir başkâhin ve Elçilerin dostu olarak onurlandırıyor: yalvarmaların sayesinde onu hiçbir sapkınlık tarafından fethedilmez, sarsılmaz ve zarar görmez şekilde koru, ey kutlu ve pek övgüye layık.

22 Ekim. Hiyerapolis Piskoposu, Elçilere denk kutsal mucize yapıcı Averkiyos ve Efes’in