/ Azizlerimizin hayat hikayeleri / 31 Mart Alaska ve Sibirya’nın Aydınlatıcısı Aziz İnosent

31 Mart Alaska ve Sibirya’nın Aydınlatıcısı Aziz İnosent

31 Mart Alaska ve Sibirya’nın Aydınlatıcısı Aziz İnosent

 

 

1797’de Sibirya’da din adamı bir babanın çocuğu olarak dünyaya geldi ve Irkutsk’ta evli bir din adamı oldu. Dindar bir kâşif olan John Kriukov ona o zamanlar Rus toprağı olan Alaska’daki Rusların ve yerlilerin ruhsal ihtiyaçlarından bahsetti. Bu çok zorlu bölgede Mesih’e hizmet etmek için harekete geçti ve 1824’te Alaska’ya gitti. Hemen Alaska dilini öğrendi ve Alaska yerlileri arasında alçakgönülülükle ve yorulmadan çalıştı. adlı ruhsal klasiği, ilk olarak Alaska dilinde yazıldı ve sonra birçok dile çevrildi.

1838’de Rusya’yı ziyaret ederken karısı öldü; bir yıl sonra törenle keşiş oldu ve ona İnosent adı verildi (önceleri Baba John Veviamov olarak biliniyordu). Nerdeyse keşişlik töreninden hemen sonra hiçbir uyarı almadan muhtemelen o dönemde dünyanın en büyük piskoposluk bölgesi olan tüm Doğu Sibirya ve Rusya kökenli Amerika’nın Piskoposu atandı. Alaska’ya dönüp misyonerlik eylemlerine şevkle devam etti; sıklıkla Batı Alaska ve Tlingit yerleşimlerine kendi kayağıyla yolculuk etti. Her nereye gittiyse Alaska halkını inanca aç buldu ve çalışmaları bugün bile belirgin olan meyveler verdi: Alaska, kişi başına diğer tüm eyaletlerden daha fazla sayıda Ortodoks kilisesine sahiptir.

 Yaşlılığında Moskova Metropoliti oldu. Hıristiyan misyonuna ilgisi hiç azalmadı ve Metropolit olarak Ortodoks Misyonerlik Topluluğunu kurdu. 1879 yılının Kutsal Cumartesi günü öldü. (1879)

 

31 Mart Alaska ve Sibirya’nın Aydınlatıcısı Aziz İnosent