/ Azizlerimizin hayat hikayeleri / 4 Ocak Azize Yeni-Şehit Kürt Anna’nın Hayatı

4 Ocak Azize Yeni-Şehit Kürt Anna’nın Hayatı

4 Ocak Azize Yeni-Şehit Kürt Anna'nın Hayatı

      Anna Mrazova Kaloyan, Aziz Rusya’nın Sovyet sonrası dönemde Mesih’in adı uğruna zulüm görmüş yeni şehitlerinden biridir. Anna Kaloyan 18 Aralık 1987’de, Rostov yakınlarındaki Solohovski bölgesinin Baskovski köyünde, Kürt-Ezidî kökenli bir ailede dünyaya geldi.

      2012 yılının sonbaharında Mesih’e iman etti ve Ortodoks olarak vaftiz oldu. Kutsal Vaftiz, Baskovski köyünün Mesih’in Tapınağa Girişi Kilisesi’nde peder Valerio Haritonov tarafından gerçekleştirildi. Anna, Ezidî akrabalarının tehditlerine rağmen cemaatin etkin bir üyesi oldu. Daima boş zamanlarını kilisede geçiriyor, hizmet etmek istiyor ve ne iş olursa yapıyordu. Ailesi, akrabaları ve tüm Ezidî cemaati onun Mesih’i inkâr edip Ezidîliğe (yani putperestliğe) dönmesi için şiddetle, tehditlerle baskı yaparak büyük çaba sarfediyorlardı ancak tüm bunlar sonuçsuz kalıyordu. Noel orucu geldi, Anna düzenli olarak günah itirafında bulunuyor ve İlahî Komünyon’u alıyordu, Rab’bin Doğumunu karşılamak için hazırlanıyordu, kendisi için güzel bir elbise bile dikmişti. Fakat Noel’i kutlamaya yetişemedi, 4 Ocak 2013 gecesi, öz ailesi onu öldürene kadar işkence ettiler. Öncelikle kaçamaması için ayaklarını kırdılar, babası demir bir çubukla bedenine vururken annesi de bir kütükle kafasına vuruyordu. Her vuruşlarında Mesih’i inkâr etmesini istiyorlardı, Azize ise ölümüne kadar inancında sabit kaldı.

      İşte bu şekilde, Aziz Kilisemiz’in Azize Büyükşehit Anastasia’nın hatırasını andığı gün, Kürt Anna, Mesih için şehitlik tacını aldı, hem de öz ailesinin ellerinden. Cinayetin sorumluluğunu babası üstlendi ve 7 yıllığına hapsedildi. Azize, Verhetokinsk arazisi yakınındaki Ezidî mezarlığına gömüldü, diğer Ezidî mezarlarından  uzakta ve Ezidî cenaze usülleri uygulanmaksızın. Şehit Azize Anna’nın mezarı Ortodoks imanlılar tarafından hürmet görmektedir.

    Kaynak: “Beş Yıllık Hizmet” – Sahti Bölgesi, Sayfa 92.
Rusça’dan Yunanca’ya çeviri Rahip Madai
Yunanca’dan Türkçe’ye çeviri Rahip Nektarios

4 Ocak  Azize Yeni-Şehit Kürt Anna’nın Hayatı