/ Azizlerimizin hayat hikayeleri / 7 Kasım. Melitini’nin otuz kutsal şehidi ve mucize yapıcı Lazarus

7 Kasım. Melitini’nin otuz kutsal şehidi ve mucize yapıcı Lazarus

Diokletyan ve Maksimiyanos yönetiminde şehit

 

Otuz kişi 290 yılında Diokletyan ve Maksimiyanos yönetiminde şehit edildiler. Lazarus, Konstantin Monomahos’un önderliğinde çilekeş bir yaşam sürdü. 967 yılında doğdu; manastırları ziyaret etmek için Doğunun çeşitli bölgelerini dolaştı ve 1005’te kendi ülkesine dönerek 1012’den sonra Galisiyos Dağı manastırlarını inşa etti ve 7 Kasım 1053’te Rabde uyudu.

Apolytikia: Şehitler. Ton 4.

Senin Şehitlerin, ey Rab, Tanrımız olan Senden mücadeleleri sayesinde çürümezlik tacını kazandılar; çünkü Senin kudretinle zorbaları yok ettiler ve iblislerin cılız küstahlığını paramparça ettiler: onların dualarıyla, ey Mesih Tanrı, ruhlarımızı kurtar.

Çilekeş. Ton 8.

Sel gibi akan gözyaşlarınla kurak çölü işledin ve derin inleyişlerinle emeklerinin yüz kat meyve vermesini sağladın ve tüm dünyada mucizelerinle parlayarak bir ışık oldun: Saygıdeğer Baba Lazarus, ruhlarımız kurtulsun diye Mesih Tanrı’ya yalvar.

Kontakion. Ton 4.

Mesih’in Kilisesi sizi kudretli bir ışık olarak Mezmurlar aracılığıyla sevinçle yüceltiyor; bu nedenle herkese kusurlarının affını bağışlaması için Mesih Tanrı’ya dualarla aracılıktan vazgeçmeyin.