/ Azizlerimizin hayat hikayeleri / 12 Eylül Vysotsk’un Başrahibi, Aziz Pederimiz Afanasiy ve Onun Öğrencisi Genç Afanasiy

12 Eylül Vysotsk’un Başrahibi, Aziz Pederimiz Afanasiy ve Onun Öğrencisi Genç Afanasiy

12 Eylül Vysotsk’un Başrahibi, Aziz Pederimiz Afanasiy ve Onun Öğrencisi Genç Afanasiy

 

O, Novgorod’da papaz olan babası tarafından dindarlıkla yetiştirildi. Bir gün, İncil’den şu sözleri duyunca, <<Ardımdan gelmek isteyen, kendini inkâr etsin, çarmıhını yüklenip beni izlesin>>, dünyayı terk etti ve Aziz Radonezhli Sergios’un Manastırı’na girdi. Orada Aziz Sergios’un öğrencisi oldu ve birkaç yıl sonra, erdemleri ve Kutsal Yazılar hakkındaki bilgisiyle tanınır oldu. 1374 yılında, manevî pederinin takdisiyle, Vysotsk manastırını kurdu ve buranın ilk başrahibi oldu. Manastırın başında on dört yıl durduktan sonra Kiev’e gitti ve oradan da, 1401 yılında, Konstantinopolis’teki Studion Manastırı’na. Orada kendini Yunanca’dan Slav diline kitap çevirmeye adadı, çevirilerini Rusya’daki manastırına gönderiyordu. Konstantinopolis’te barış içinde uyudu.
Onun öğrencisi Genç Afanasiy, pederin Konstantinopolis’e gidişinden sonra Vysotsk’un başrahibi oldu. Başrahip olarak sekiz yıl hizmet ettikten sonra 1395 yılında barış içinde uyudu. Ona, “Oruçta mükemmel, kendine hâkim olmada güçlü, duada gayretli, sıkıntı ve yoklukta sabırlı” deniyordu. Sinaksarion şunu ekliyor, “O, keşişlerine, kalbin her hareketini izlemede dikkatli olmayı öğretti, öyle ki Allah’ı hoşnut etmeyen tek düşünceyi bile uzaklaştırsınlar”. (15. yy başları) (1395)

 

Ingilizceden Türkçeye çeviren Vasilis Gelbal

Kaynak : http://www.abbamoses.com/months/september.html

 

 

 

 

 

 

 

12 Eylül Vysotsk’un Başrahibi, Aziz Pederimiz Afanasiy ve Onun Öğrencisi Genç Afanasiy