/ Azizlerimizin hayat hikayeleri / 7 şubat Stirion Dağında yaşamış olan Az. Lukas’ı anma günü

7 şubat Stirion Dağında yaşamış olan Az. Lukas’ı anma günü

7 şubat Stirion Dağında yaşamış olan Az. Lukas’ı anma günü

896 yılının yaz aylarında doğmuştu. Anne ve babası tarım ve hayvancılıkla uğraşıyordu. Küçük Lukas hem hayvanlara bakıyor hem de Kutsal Kitapları okumakla vakit geçiriyordu. Babası öldügü zaman yufka yürekli ve merhametli olduğundan annesini teselli ediyor, ona ebedi hayattan bahsediyordu.

Annesi de ölünce bütün mal varlığını satıp paranın yarısını fakirlere dağıttı ve kendisine bir dağın eteklerinde bir kulübe inşaa ettirdi.

Daha sonra Stirion Dağını seçti ve başka keşişlerle beraber, Az. Vasilios’un manastır hayatı hakkında yazdığı kanunlarına uygun bir şekilde faaliyet gösteren bir manastır kurdu.

Manastırın pederleri bahçe işlerine de önem veriyordu. Onlar çalışmak Tanrı’yı oruçtan bile daha çok memnun ettiğine inanıyorlardı. Manastırın ünü Yunanistan’ın Viotia ve Fokida Bölgesine yayıldı. Herkes manastırı ziyaret edip bereket ve nimetler almak istiyordu ve öyle de oluyordu. Ölüm gününü önceden bildi ve 7 Şubat 953 te ruhunu huzur içinde Tanrı’ ya teslim etti. Mezarı Yunanistan’da, Distomo kasabası yakınlarında yer alan tarihi manastırdır. Orta Bizans mimarisi ve sanatının en önemli anıtlarından biridir ve Nea Moni ve Dafni manastırlarıyla birlikte UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak listelenmiştir.

7 şubat Stirion Dağında yaşamış olan Az. Lukas’ı anma günü