/ Azizlerimizin hayat hikayeleri / 9 Kasım. Kutsal şehitler Onesiforos ve Porfiriyos

9 Kasım. Kutsal şehitler Onesiforos ve Porfiriyos

Kutsal şehitler Onesiforos ve Porfiriyos

Şehitler 290 yılında Diokletyan ve Maksimiyanos yönetiminde acı çektiler. Çilekeş, Pamfilya’daki Perge’dendi ve yaklaşık 466 yılında ün kazandı. Önceleri kocası vardı ve ondan bir kızı olmuştu; kocasının ölümünden sonra kızını bilge bir kadına emanet ederek yaşamını çilekeş olarak tamamladı. Yaklaşık 100 yaşına kadar yaşadı.

Aziz Nektariyos Trakya’daki Selviriya’dandı ve çocukluğundan itibaren Tanrı’ya bağlıydı. İyi bir şekilde eğitildiğinde Mısır’da Pentapolis Metropoliti oldu. Yunanistan’a gidip yaşamını erdem, bilgelik ve Müjde’nin diğer buyrukları uyarınca geçirdi. Tanrısal buyrukla Egina’da kadınların kaldığı Kutsal Üçlü Birlik manastırını kurdu ve yaşamının geri kalanını aynı bölgede kutsallık ve erdemle ve sürekli dua ve alçakgönüllülükle tamamladı. 1920 yılında uyudu. Onun adını taşıyan aynı manastırda kutsal emanetleri korunmaktadır ki bunlar sözle anlatılmaz güzellikte bir koku yaymakta olup sayısız mucizenin kaynağıdır.

Apolytikia: Şehitler. Ton 4.

Senin Şehitlerin, ey Rab, Tanrımız olan Senden mücadeleleri sayesinde çürümezlik tacını kazandılar; çünkü Senin kudretinle zorbaları yok ettiler ve iblislerin cılız küstahlığını paramparça ettiler: onların dualarıyla, ey Mesih Tanrı, ruhlarımızı kurtar.

Çilekeş. Ton 8.

Tanrı’nın sureti sende bozulmadan korundu, ey Anne; çünkü çarmıhı yüklendin ve Mesih’i izledin ve geçici olduğu için bedeni hor görmeyi ve ölümsüz olan ruhu korumayı eylemlerinle bize öğrettin. Bu nedenle, ey Kutsal Matrona, ruhun Meleklerle seviniyor.

Kutsal Nekatariyos. Ton 1.

Selviriya’nın ürünü ve Egina’nın koruyucusu, erdemin gerçek dostu, bu son zamanlarda açıklanmış olan Nektariyos’u biz inananlar Mesih’in esinlenmiş kulu olarak övelim; çünkü dindarlıkla şöyle diyenlerin üzerine her tür şifayı döküyor: Yücelik olsun sana yücelik vermiş olan Mesih’e! Yücelik olsun seni mucizevî kılmış olana! Yücelik olsun senin aracılığınla herkese şifa verene!

Kontakion: Başpapaz. Ton 8.

Ortodoksluğun yeni parlayan yıldızına ve Mesih’in Kilisesi’nin yeni yapılmış kale duvarına bizler sevinç dolu kalplerle övgüler söyleyelim; çünkü yüksek sesle şöyle diyenlerin üzerine Ruh’un kudretiyle yüceltilmiş olarak şifa kayrasını bolca döküyor: Selam, Baba Nektariyos! 

 

9 Kasım. Kutsal şehitler Onesiforos ve Porfiriyos