/ Azizlerimizin hayat hikayeleri / Azize Anna Skiti’sinin Yeni Şehidi Keşiş Aziz Davud

Azize Anna Skiti’sinin Yeni Şehidi Keşiş Aziz Davud

Azize Anna Skiti'sinin Yeni Şehidi Keşiş Aziz Davud

Aziz Şehit Keşiş Davud, Küçük Asya’daki Ayvalık kasabasında yaşayan (Αϊβαλί) Kidonyalıların soyundan geliyordu. Kasaba sakinlerinin Athos Dağı ile özel bir ilişkisi vardı, çünkü kentlerinde biri Ivḗron Manastırı’na, diğeri Pantokrator Manastırı’na ait iki kiliseleri vardı. Aziz Davud memleketinden ayrıldığında, Athos Dağı’na gitti ve daha sonra bir keşiş olan hemşehrisinin yanında, Azize Anna Skitisinde yaşamaya başladı.

Manastır hayatı boyunca, Aziz Davud ilahi coşkuyla hareket etti. Manevi pederinin kutsamasını aldıktan sonra Athos Dağı’ndaki Metamorfoz ve Validetullah’ın yıkık kiliselerinin yeniden inşası için para toplamak amacıyla İzmir’e gitti. İki kutsal mekan üzerindeki çalışmaları tamamladıktan sonra, ibadet edenler için iki su deposu ve birkaç hücre inşa etti. Athos Dağı’nda kalmadı, şehit olma arzusuyla dolup taştı. Küçük Asya’daki Magnesia’ya gitti, burada İsa’ya tanıklık ederek Türkler’in diniyle alay etti. Onu tutukladılar ve şiddetli bir şekilde dövdükten sonra şehirlerinden kovuldular.

Böylece, arzusunu yerine getirmeden, Azize Anna Skitisine geri döndü ve burada manevi pederlerine şehit olma arzusunu dile getirdi. Böyle bir eylemin sonucundan korkan manevi pederi onu caydırmaya çalıştı ama başarılı olamadı. Aziz Davud, Karyes’e gitti ve eski Hristopulos  Εpiskoposu Metropolit Pankratios’u gördü ve kendisinden şehitlik takdisini aldı.

Aziz Davud, Selanik’e gitti ve orada kendisine Vatopedi Manastırı’na bağlı Aziz Dimitrios kilisesinde bulunan ve sonradan Müslüman olan bir keşişten söz edildi. Aziz Davud bu keşişle yüzleşmeye çalıştı ama bir şekilde Türkler onun niyetini öğrenmişlerdi. Aziz’i tutuklayıp dövdükten sonra yargılanmak üzere hakime teslim ettiler. Aziz Davud’un, keşişi İslam’ı terk etmeye ve Mesih’i ikrar etmeye ikna edebileceğinden korkan yargıç, azizin derhal idam edilmesini emretti. Aynı gece, 9 Temmuz 1813 tarihinde Aziz Davud asılarak şehit oldu.

Şehit Keşiş Davud, özellikle Kutsal Dağ’daki Azize Anna Skiti’sinde onurlandırılır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Azize Anna Skiti’sinin Yeni Şehidi Keşiş Aziz Davud