/ Azizlerimizin hayat hikayeleri / Tanrı Sözü’nün duyurulması hakkında

Tanrı Sözü’nün duyurulması hakkında

Tanrı Sözü’nün duyurulması hakkında

 

Kutsal İncil’in ayetlerinden biri şöyle diyor: “O zamandan beri İsa vaaz vermeye ve şöyle demeye başladı: Tövbe edin, çünkü Göklerin Krallığı yakın.”

Ve “o zamandan beri” ifadesi ne anlama geliyor? Burada İncil Yazarı Kutsal ve büyük peygamber Vaftizci Yahya’nın yakalanıp hapsedildikten sonraki zaman zarfını kastediyor. Bu gerçek : “İsa, Yahya’nın tutuklandığını duyduktan sonra Celile’ye gitti ” diyen Kutsal Müjde’nin sözleri ile kanıtlanmaktadır.

Ancak, Kurtarıcı, korktuğu için mi Celile’ye gitti ? Asla, hiç de değil. Peygamber Yeşaya’nın kehanetine göre, müjdeyi vaaz etmeye başlamak için Celile’ye gitti : Yeşaya “Zevulun ve Naftali bölgeleri, Şeria nehrinin ötesinde, Deniz yolunda, Ulusların yaşadığı Celile! Karanlıkta yaşayan halk, Büyük bir ışık gördü. Ölümün gölgelediği diyarda Yaşayanlara ışık doğdu.” diyor.

İşte Kurtarıcı’nın Celile’ye gelmesinin nedeni: müjdeyi duyurmak ve karanlıkta oturanları aydınlatmak. Sonuçta, Kurtarıcı’ya göre, “Ne mutlu Tanrı sözünü işitenlere ve O’nu muhafaza edenlere”. Tanrı sözünü Dünya’da duyurmak sadece sözü işitenlerin değil ; onu yerine getiren inanlıların kalplerine gerçek ışığı getirmektedir. Tanrı’nın sözü, onu dinleyenlere ve uygulamaya koyanlara büyük mutluluk getirir. Aksi takdirde, Müjde’nin sözü bize Kurtuluş yerine kınama getirir.

Arhimandrit Kleopa Ilie

 

Tanrı Sözü’nün duyurulması hakkında