/ Manevi yaşam / Rus aziz Yuhanna’nın bir mücizesi

Rus aziz Yuhanna’nın bir mücizesi

Rus aziz Yuhanna’nın bir mücizesi

 

Sevgili kardeşler, bir konu hakkında sizi düşündürmek istiyorum.

Kiliseye gittiğimizde mum yakarız. Bunu herkes bilir, kiliseye girer girmez ilk işimiz haç çıkarmak ve mum yakmak olur. Bizim mumumuz bilmediğimiz bir hristiyanın mumundan yanar. Aynı şekilde, hayatımız süresince, her birimiz, başkalarından faydalanırız. Bazen eski azizlerin hayatlarından, bazen çağımızda yaşamış olan kişilerden, bazen de hala hayatta olan kişilerden ruhumuz fayda alır ve günahlarımızı görüp Allah’ın merhametiyle içimizdeki iman alevi kuvvetlenir.

Tanınmış azizler arasında Ürgüplü rus aziz Yuhanna vardır. Bu aziz kendisinden birşey isteyen hıristiyanların ve gayri hıristiyanların imdatına yetişip yardımını verir. Böyle bir olay benim ailemde de yaşanmıştır.

Birinci Dünya Savaşı yıllarında asker olarak alınan birçok insan ailelerine geri dönmüyordu. Istanbul’da yaşayan dedem o zamanlar gençti. Savaş cephesine gönderilmesi kaçınılmazdı. Dönüşü olmayan bir trene ayak basacakken, bir türk arkadaşı ona “Sizin oralarda bir aziz var, ondan medet iste” dedi. Dedem şaşakaldı. “Hangi aziz?” diye sordu. Azizi iyi bilen Türk arkadaşı “Aziz Yuhanna” diye cevap verdi. Dedem hemen “Aziz Yuhanna bana yardım et” diye yakardı. “Beni kurtarırsan her sene Istanbul’dan Ürgüp’e (yani senin yaşamış olduğun köye) kilisenin kandilleri için zeytinyağı göndereceğim. Sana minnet borcum olsun” deyip ayağını trene bastı. Işte tam o saniye bir türk subay belirdi ve onlara “Karantina! Geri çekilin!’ deye bağırdı ve onları geriye doğru itti. Dolayısıyla hiç beklenmedik bir hareketle, dedem ve onunla birliktekiler savaşa gitmeyip kurtuldular. O günden sonra ailem Aziz Yuhanna’nın yardımını diler. Aziz Yuhanna her zor durumda bize yardımcı olmuştur. Şefaatlerini eksik etmesin.

 

Rus aziz Yuhanna’nın bir mücizesi