/ Bayramlar - yortular - kutlamalar / Fener Rum Patriği Bartholomeos Alanya’da Ayine Katıldı

Fener Rum Patriği Bartholomeos Alanya’da Ayine Katıldı

 

 

Fener Rum Patriği Bartholomeos Alanya'da Ayine Katıldı

 

 

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Antalya’nın Alanya İlçesi’ndeki Hıdrellez Kilisesi’nde düzenlenen ayine katıldı.

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Antalya’nın Alanya İlçesi’ndeki Hıdrellez Kilisesi’nde düzenlenen ayine katıldı. Ayinde, Fransa’daki terör saldırısında yaşamını yitirenler için de dua edildi.

Alanya’daki tarihi Hıdrellez Kilisesi’nde düzenlenen ayine Fener Rum Patriği Bartholomeos ile birçok ülkeden papazların yanı sıra, Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen Ortodokslar katıldı. Patrik Bartholomeos liderliğinde gerçekleşen ayinde çeşitli dualar ve ilahiler okundu. Kilisenin içerisini ve bahçesini tamamen dolduran Ortodokslar, Bartholomeos’un dualarına eşlik etti.

FRANSA’DA HAYATLARINI KAYBEDENLERE DUA EDİLDİ

Yaklaşık 2 saat süren ayinin ardından gazetecilere açıklama yapan Rusya Dostluk ve Kültür Derneği Başkanı Marina Sorokina, tarihi kilisede ayin yapmanın kendileri için bir ayrıcalık olduğunu ve çok mutlu olduklarını söyledi. Kilisenin restorasyonundan önce zaman zaman ilçede yaşayan yerleşik yabancıların ayinler gerçekleştirdiğini hatırlatan Marina Sorokina, “Alanya Yabancılar Meclisi, ilçede bulunan Rus dernekleri, Alanya Belediyesi ve kaymakamlığın çalışmalarıyla kilise restore edildi ve sonuçta bugün de bir ayin yapıldı. Tabi bu ayinde Fransa’da hayatını kaybedenler için dualar da edildi. Sadece biz değil tüm dünya Fransa’daki saldırıda hayatını kaybedenler için dua ediyor. Hayatı kaybedenlerin yakınlarına sabırlar diliyorum. Bu dünyada terörizm olmasın diliyorum” dedi. 

İLK BÜYÜK AYİN

Alanya Rus Dili Konuşanlar İşbirliği ve Dayanışma Derneği (ARDİD) Başkanı Anjelika Anzhela da Alanya’da yaşayan Ortodokslar olarak burada 3 yıldır ayin yaptıklarını söyledi. Tarihi kilisenin daha önce uzun süre kapalı olduğunu belirten Anjelika Anzhela, “Restorasyonun ardından ilk defa böyle büyük bir ayın yapılıyor. Ayine İstanbul’dan Fener Rum Patriği Bartholomeos büyük bir ekiple geldi. Ayine İstanbul’dan, Yunanistan’dan, Antalya’dan da gelenler oldu. Ancak bugün dünya sarsıldı ve Fransa’daki terörle ilgili çok üzüldük. Herkes bütün Ortodokslar, kilisedekiler ile o insanlar için dua ediyoruz” diye konuştu.

 

14 Kasım 2015 Cumartesi 21:15

 

 

Kaynak: http://www.haberler.com/fener-rum-patrigi-bartholomeos-alanya-da-ayine-7877300-haberi/

 

 

Fener Rum Patriği Bartholomeos Alanya’da Ayine Katıldı