/ Bayramlar - yortular - kutlamalar / Panagia Pisidiotissa’nın bayram günü

Panagia Pisidiotissa’nın bayram günü

Panagia Pisidiotissa’nın bayram günü

 

Büyük bir coşkuyla ardarda ünçüncü yıl olarak Pekkutsal Tanrıdoğuranın bayramını Alanya’daki Pisidiotissa Kilisesinde kutluyoruz. Buraya, Allah’ın Annesine, ondan inanç ve hürmetle yardım isteyen her birimize, şevkat dolu bir anne olarak sevgi, destek ve koruma sağladığı için teşekkürlerimizi sunmaya geldik. Onun yardım ve desteği, bu yıl gerçekleştirdiği yeni mucizeleriyle, sadece burada değil, aynı zamanda uzaktaki Kore ülkesinde de ortaya çıktı. Seul’un eteklerinde bulunan Rab’bimizin Kutsal Tecelli Manastırı’nda, geçen yıldan beri, rahibeler tarafından resmedilmiş olan Pisidiotissa Meryem’in Kutsal İkona’sını önemli bir konuma yerleştirildik. Sık sık onun Kutsal İkonası’nın önünde, Pisidiotissa Hanımefendimizin onuruna yazılmış özel Paraklesis (Yakarmalar ve Dilek Duaları) ilahisini okuyoruz.

Ortodoks imanlılar manastıra gelir ve hayatlarında karşılaştıkları çeşitli problemler için Tanrıdoğuran’ın yardımına başvururlar. İnsanların Tanrı’nın Annesine dualarını kabul ettiği için teşekkür etmeye geri döndükleri birçok vaka vardır. Sizi detaylarla sıkmayacağım. Sadece bir olaydan bahsedeceğim: Seul’de yaşayan ve birkaç yıl önce evlenmiş bir hanımın hiç çocuğu yoktu. 43 yaşına geldi. Doktorlar, tüm çabalarına rağmen, ona yardım edemediler. Ona asla anne olmayacağı gerçeğini kabul etmesini söylediler. Ancak Pisidiotissa Hanımefendi’nin gerçekleştirdiği mucizeleri duyduğunda manastıra geldi, Kutsal İkonasının önünde gözyaşlarıyla dizlerinin üzerine çöktü, Tanrı’nın Annesine, onu anneliğe layık kılması için yalvardı. Manastırdan Pisidiotissa ikonasının bir kopyasıyla ayrıldı ve sürekli ona dua etti. Ve mucize gerçekleşti. Yakın zamanda bir oğul doğurdu, vaftiz edildi ve Nikolas adını aldı. Kadın kocasıyla birlikte onu hayata getiren tamamen Kutsal Tanrıdoğuran’a teşekkür etmek için bebeği manastıra getirdiler. Bir başka benzer olay da geçen Mayıs ayında yaşandı, ama sizi ayrıntılarla sıkmak istemiyorum.

Tanrı’nın Annesinin gerçekleştirdiği tüm mucizeler, ünlü vaiz İlyas Miniatis’in sözlerini akla getiriyor: “Ah! Keşke böyle bir Kutsal Anne’den ne kadar neşe ve yardım aldığımızı anlayabilseydik!”

Gerçekten de, ne kadar kaçırdığımızın, hayatın sorunlarıyla başa çıkmak için uğraşırken kendimiz için ne kadar yanlış yaptığımızın farkında mıyız? Ayrıca bizim yanımızda hep bizi dinlemeye ve desteklemeye hazır bir Büyük Anne olduğunu unutuyor muyuz? Bu yüzden, yine, yukarıda bahsettiğimiz gayretli Vaiz, ısrar eder:

“Tanrıdoğuran Hanımefendi, bize gurbette eşlik eden, yoksullukta besleyen, hırslarımızı iyileştiren ve üzüntümüzü rahatlatan esarettekilere özgürlük ve düşenlerin ayağa kalkışını sağlayan Annemizdir. Ey, siz, erkekler ve kadınlar, tüm fiziksel ve zihinsel ihtiyaçlarınız için Tanrıdoğran Hanımefendi’nin adıyla dua edin, böylece bu hayatta Koruyucunuz olacak. Şafakta ve günün sonunda söylediğiniz ilk kelimeler İsa ve Meryem’in adı olsun. Uyumaya hazır olduğunuzda gözlerinizi bu iki isim ile mühürleyin. İsa ve Meryem’in isimleriyle dua ederek tüm uğraşlarınızı başlatıp bitirdiğinizden emin olun. Böylece, her zaman yanınızda bir taraftan İsa, diğerinde Bakire Meryem Ana olacak. Tamamen Kutsal ve İsa ile birlikte olacaksınız ve Onlarla birlikte sonsuza dek yüceltileceksiniz!”

Şimdi Kutsallığı aşan Tanrıdoğuran’a yazıldığı Paraklesis’ten, çok tanınmış bir ilahi ile konuşmamızı bitirelim. Bu ilahi, Kutsal Annemizin, Ona saygı ve inançla dua eden her Hristiyan’a sunduğu harika yardımlarıyla ilgili, her yaştan tüm inançlıların deneyimini kapsar. “Ey Allah’ın Saf Bakire Annesi, Sana koşanların hiçbiri karşılıksız bırakılmaz: Onlar bir iyilik ararlar ve onların ihtiyaçlarını karşılayan paha biçilmez bir hediye alırlar.”

Hepinize, Tamamen Kutsal Pisidiotissa’nın sizi bütün tehlikelerden, hastalıklardan, ayartmalardan ve ihtiyaçlardan korumasını, her sene ve yıllarca, O’nun anısını kutlamanızı ve size sağladıkları herşey için şükranlarınızı sunabilmeniz için buraya gelebilmenizi diliyorum.

 

Alanya 3/9/2018

 

Panagia Pisidiotissa’nın bayram günü