/ ikonalar / 18 Mayıs Validetullah’ın Tükenmez Kadeh İkonası

18 Mayıs Validetullah’ın Tükenmez Kadeh İkonası

 

18 Mayıs Validetullah'ın Tükenmez Kadeh İkonası

 

 

Ziyade Azize Validetullah’ın “Tükenmez Kadeh” İkonası 1878’de Rusya’da ortaya çıktı. Tula’dan emekli bir asker emekli maaşını alkole harcayarak sağlığını bozmuştu. Yürüyemeyecek halde olmasına rağmen içmeye devam ediyordu.

 

Bir gece, Serpukhov manastırının aziz Üstat Varlaam’ı bir rüyada ona göründü ve ona Validetullah’ın Tapınağa Girişine adanmış olan Serpukhov Manastırına gitmesini söyledi. “Tükenmez Kadeh ikonası önünde paraklisis(niyazlı dilek duası) okut.” Parası olmadığı ve yürüyemediği için adam rüyaya aldırış etmedi. Sonra Üstat, ikinci ve üçüncü kez ortaya çıktı ve onunla daha belirgin bir biçimde konuştu.

 

Dört ayak üzerinde sürünerek, adam, bir sonraki köye ulaştı ve orada yaşlı bir kadının evinde kaldı. Bacaklarını ovuşturdu ve kendini daha iyi hissetmeye başladı. Ertesi gün, manastıra varana kadar iki bastonla, sonra da bir bastonla yolculuğuna devam etti.

 

Rüyalarını keşişlere anlattı, ancak hiçbiri “Tükenmez Kadeh” ikonasını hiç duymamışlardı. Sonunda içlerinden birisi, üzerinde bir kadehin tasvir edildiği bir ikona hatırladı. İkonanın arkasında “Tükenmez Kadeh” yazısı vardı. Paraklisis’ten sonra köylü sağlığına kavuşarak eve döndü ve alkolizminden kurtuldu.

 

Mucize haberi yayıldı ve birçok alkolik ve aileleri ikonanın önünde dua etmeye geldi. Birçoğu, dualarını yanıtladığı için Validetullah’a teşekkür etmek için tekrar geldiler. Her Pazar Serpukhov-Vyotsk manastırında, alkol bağımlısı olanlar için ikonanın önünde paraklisis duası okunur.

 

Kontakion / 6. Makamda

 

Senden başka yardımcımız ve umudumuz yok ey Hanımefendi. Hizmetkarların olarak sana umut bağlayan ve seninle övünen bizlere yardım et, utandırma.

 

 

https://www.ortodokslartoplulugu.com/ikonalar/18-mayis-validetullahin-tukenmez-kadeh-ikonasi/

 

 

18 Mayıs Validetullah’ın Tükenmez Kadeh İkonası