/ ikonalar / Meryem Annemizin İkonaları

Meryem Annemizin İkonaları

Meryem Annemizin İkonaları

 

Kutsal geleneğe göre Meryem Annemizin ilk ikonaları, Aziz Elçi ve İncil yazarı Luka tarafından çizildi. Ressam ve doktor olan Luka, Kudüs’e giderek Meryem Annemiz ile konuştu ve İsa’nın çocukluğuyla ilgili bölümleri Meryem’den dinleyip kaleme aldı. Sonra da Tanrıdoğuran’ın resimlerini çizdi. Bu resimlerden biri, Kıbrıs’taki Kiku Manastırı’nda (bir kopyası Antalya Ortodoks Kilisesi’nde bulunur), biri Sumela Manastırı’nda (mübadele sonrası Yunanistan’a götürüldü.) biri ise Ahaya Bölgesindeki Mega Spileo Manastırı’nda bulunmaktadır.

Bakire “İEROSOLYMİTİSSA”nın (Kudüslü) Mucizevi Kutsal İkonası, 19. Yüzyılda; mucizevi bir şekilde, Hagiografiye tabi tutulmuştur.

Tarihi, 1870 yılına kadar uzanan bu ikonanın geçmişi şöyledir.

O zamanlar, “Mür taşıyan Magdalalı Azize Meryem”e1 adanmış ve Kudüs’teki Zeytin Dağı’nın2 eteğinde yer alan bir Kutsal Rus manastırı bulunur. Bu manastırda, Tatiani adında bir rahibe-hagiograf3 vardı. Rahibe Tatiani uyurken tanımadığı bir rahibenin, hücresinde, onu ziyaret ettiğini görür ve ona, “Rahibe Tatiani, portremi çizmen için geldim” der. Tatiani, “Bağışla kardeşim; ama ben bir hagiografım. Ressam değilim.” diye cevap verir.

Ziyaretçi, “O zaman ikonamı yap” der. Tatiani, yabancının cesaretine şaşırarak ona “İkona yapmak için, gerekli tahtam yok. Nasıl yapayım?” diye sorar. Ziyaretçi Rahibe, Tatiani’ye bir ikona tahtası verir ve “yap” der!

Tatiani, Rahibe’yi resmederken; elbiselerinin altın rengine döndüğünü, Yüzünün ışıl ışıl parladığını görür ve onun şöyle dediğini duyar. “Ne mutlu sana Tatiani… Elçi ve İncil Yazarı Luka’dan sonra, ikonamı yapan hagiograf sen olacaksın!”

O anda Tatiani, çizdiğinin Meryem Ana olduğunu fark eder! Tedirgin olur ve uyanır.

Hemen Başrahibeye koşar ve gördüğü görümü anlatır. Başrahibe, ona inanmaz. Uyumasını ve ertesi gün, uyandığında bir Meryem Ana İkonası yapmasını söyler…

Tatiani, geri döndüğünde, hücresinden saçılan bir ışık görür ve burnuna muhteşem, aromatik bir koku gelir.

Tekrar başrahibeye gider. Beraber, Olağanüstü bir ışık ve muhteşem bir koku saçan hücreye girerler. Tatiani’nin gördüğü görümdeki ikona, hücrenin içindeydi! İnsan eli değmemiş şekilde resmedilen Meryem Ana’nın Kutsal İkonası hücredeydi…

Meryem Ana, tüm bu mucizevi olaylardan sonra, tekrar, rahibeye göründü ve ona “Beni Gethsemane’deki evime götürün.” dedi.

Öyle yapıldı. İkona, Meryem Annemizin Gethsemane’deki mezarına yerleştirildi.

O zamandan beri, Meryem Ana’nın, insan eli değmemiş şekilde resmedilen, Kutsal “İEROSOLYMİTİSSA” ikonası, Gethsemane Anıtı’nda (Meryem’in Mezarında) yer almaya ve Mucizeler gerçekleştirmeye devam etmektedir.

Gethsemane’deki Kutsal Tapınak, sular altında kaldığında; İkona, üç defa kendini korudu. Mucizeleri sayısızdır.

Aşağıdaki makeleden çevirilmiştir.

https://sites.google.com/site/orthodoxy1054/panagia-e-ierosolymitissa-e-acheiropoiete-eikona-tou-theometorikou-mnematos-kai-e-istoria-tes

 

1 Mesih’in Mezarına Diriliş sabahı mür taşıyan kadınlardan biri olan elçilere eşit Mecdelli Meryem, Mesih’in öğrencisi olup Celile’nin Mecdelli (Magdala) kasabasındandı.

2 Yeni Ahit’te, İsa Mesih’in dua etmek için sık sık gitmekte olduğunu belirtiği, zeytin ağaçlarının olduğu dağ.

3 Uzun bir eğitim aldıktan ve ruhen hazırlandıktan sonra Isa Mesih’in, Meryem Annemizin ve azizlerin ikonalarını, özel bir teknikle çizen ressamlara hagiograf denir. )

Meryem Annemizin İkonaları

Meryem Annemizin İkonaları