/ Konuşmalar, aziz pederlerin sesi / Tanrısal sevgi, kalplerimizden ölümün gücünü kaldırsın

Tanrısal sevgi, kalplerimizden ölümün gücünü kaldırsın

Tanrısal sevgi, kalplerimizden ölümün gücünü kaldırsın

 

Suriyeli Aziz Efremin vaazlarından

Seni bilmenin bağışladığı aydınlıkla zihnimizin karanlığını dağıt, Rabbim. Dağıt ki aydınlanan ruhumuz saflıkla yenilenmiş olarak sana hizmet etsin.

Güneş ufukta yükselmeye başlayınca faniler işlerine koşar. Sonu gelmeyecek bugün için ruhumuzun güzel bir konak olmasını sağla, Rabbim. Dirilişinle gelen yaşamı özümüzde görmemizi bağışla bize, ruhlarımızı senin güzelliklerinden hiçbir şey ayırmasın. Güneşin hareketine, seyrine tabi olmayan bu günün izini sen ruhumuza işle ki seni bezmeden, usanmadan arayalım.

Kutsal gizemlerinin etkisiyle seni her gün bedenimizde misafir ederek kucaklayalım. Umduğumuz dirilişi içimizde sınayabilmemizi bize bağışla. Vaftizimizin inayetiyle bu defineyi bedenimizde gizledik. Kutsal gizemlerinin sofrasında bu hazinemiz daha da zenginleşsin. İnayetinin mutluluğunu bağışla bize. Tinsel şöleninde anma kucak açıyoruz; gelecekteki yenilenmede bu anıya gerçekten payidar olmamızı sağla. Ölümsüz iradenin ölümlülüğünün bağrında bile yeşerttiği bu tinsel güzelliği keşfederken ne denli bir güzelliğe çağrılı olduğumuzu anlamamızı mümkün eyle.

Çarmıha gerilişinde fani yaşamın son buldu, Rabbim. Kutsal Ruh’un hayatını simgeleyebilmemiz için, zihnimizi çarmıh lamamızı nasip et bize.

içimizde tinsel insanı dirilişin. kendi ulviyetine paydaş etsin. Kutsal gizemlerde’ o ulviyetin yankısını bulalım.

Tanrısal tasarın Kutsal Ruh dünyasının simgesidir. Buna tinsel insanlığa yakışır şekilde uymamızı bağışla.:

Ruhumuzu tinsel belirtinden mahrum etme, Tanrım, sevginin ateşini uzuvlarımızdan uzak tutma. Bedenimizde saklı ölümlülük içimize kokuşmuşluk yayıyor, senin tinsel Sevgin kalbimizi ölümlülüğün etkilerinden temizlesin. Ülkemize varmak için acele etmemizi, ona malik olmak için, Musa’nın dağın tepesinden yaptığı gibi, can gözü ile bakmamızı sağla!

 Kaynak: Meryemananet

 

Tanrısal sevgi, kalplerimizden ölümün gücünü kaldırsın