/ Kutsal Mekanlar / Aziz Rafail Manastırı

Aziz Rafail Manastırı

Aziz Rafail Manastırı

                        

Aziz Rafail Manastırı, Lesvos’un başkentinden 12 km uzaklıkta Kuzeydoğuda bulunan «Karies» adını taşıyan zeytinliklerle çevrili tepenin üstünde inşa edilmiştir. Bugünkü manastır Eski Hıristiyan bir kilisenin üzerine inşa edilmiştir. Bu eski kilisenin kalıntıları hala durmaktadır: duvar resimleri, kırmızı taş döşemeli zemin, ayazma bölümü, Kadiri Mutlak’ın kutsal ikonası (14. yüzyıl), elyazması İncil’den sayfalar va başka kıymetli kilise eşyaları. Manastırı tarihçesini üç ayrı döneme ayırabiliriz: (a) 10. Yüzyıldan 1235 yılına kadar – korsanlar tarafından yıkıldığı dönem- son baş rahibesi Azize Olimbia, (b) 1433 yılından 1463 yılına kadar – Türk fethi sırasında yıkılması- son baş rahibi Aziz Rafail, ve (c) 1962’den günümüze kadar.

Günümüzde, Aziz Rafail anısına inşa edilmiş bir rahibeler manastırıdır. 1463 yılında şehit düşen Aziz Rafail, Azize İrini ile Aziz Nikolaos’un kutsal naaşları 1962 yılında burada bulunmuştur. Öncelikle merkezi kilise inşa edilmiş devamında ise keşiş odaları (hücreler), misafirhane ve Aziz Magdalini kilisesi inşa edilmiştir..

Bütün çalışmalar ve süslemeler Hıristiyanların yardımları ve Midilli Aziz Metropolitliği yönetiminin ilgisiyle yapılmıştır. Manastırın açılış töreni 1969 yılında yapılmıştır.

Manastır kardeşliği- bugüne kadar- baş rahibe Evgenia Klidara’nın özverili ruhsal yönetimi altında bulunmaktadır. Aynı zamanda Din bilgisi hakkındaki eserler ve araştırmalar hakkında çok önemli kişisel görüşlerini sunmaktadır. Manastırın adını almış olduğu Aziz Rafail, Nikolao ve İrini’yi sevenler dünyanın heryerinden bu manastırı ziyaret edip dua etmektedir. Manastırda azizlerin yardımı ve aracılığıyla sayısız mücizeler yaşanmaktadır.

Manastırın içinde inşa edilmiş olduğu doğal ortam da gerçekten muhteşemdir: zeytinağaçları ve Ege ile Küçük Asya kıyılarına bakan manzarası görülmeye değer. Günümüzde Manastır ek arsaları ve bahçeleriyle küçük bir yerleşim alanı oluşturmaktadır. Bu yerleşim alanı özellikle ilkbahar ve yaz döneminde manastıra gelen ziyaretçiler nedeniyle etrafındaki yerleşim alanları için de ekonomik destek sunmaktadır.

Kaynak: http://www.lesvosinn.gr/tr/?page_id=2312

 

Aziz Rafail Manastırı