/ Kutsal Mekanlar / Patmos Adası’ndaki Evaggelismos Kutsal Manastırı

Patmos Adası’ndaki Evaggelismos Kutsal Manastırı

Patmos Adası’ndaki Evaggelismos  Kutsal Manastırı

Evaggelismos Kutsal Manastırı adanın en büyük kadın manastırıdır, güneybatı tarafında bulunmaktadır ve kayanın uçunda inşa edilmiş olduğu için Kipos Koyuna manzarası muhteşemdir.

1613’te Aziz İoannis Teolog Manastırı’nın Başrahibi,  bu noktada, kendisini öldürücü bir hastalıktan kurtaran Aziz Lukas’a adanmış olan bir inziva yeri yaptırdı. 1937’de Gerontas Amfilohios Makris, yeni yapıtlar inşa ettirerek inziva yerini manastıra çevirdi ve Meryem Annemize adadı.

Manastırın ikonaları ve duvar resimleri 15. yy dan 17. yüzyıla kadar tarihlendirilmektedir. Ünlü ressam Fotis Kontoglu’nun öğrencisi olan ve Manastırın en çok ikonalarını resmeden;  bu sanadı kendi öğrencilerine geçiren rahibe Olimpias büyük rol oynadı.

İtalyan işgali süresince rahibeler, Yunan dilini korumak için küçük çocuklara ders verdiler.

Patmos Adası’ndaki Evaggelismos  Kutsal Manastırı

Günlerimizde Manastır rahibeler tarafından ikamet edilmektedir. Ana faaliyetleri Nakışçılık, Bahçıvanlık ve Arıcılıktır. Ayrıca Manastırın hayırsever faaliyetleri da vardır.

Manastır her gün (Pazartesi dışında) 9.00 -11.00 ziyaret edilebilmektedir.

Telefon: 22470 31276/ 31336

Kaynak: http://previous.patmos.gr/evaggelismos-kutsal-manastiri-%ce%b9%ce%b5%cf%81%ce%ac-%ce%bc%ce%bf%ce%bd%ce%ae-%ce%b5%cf%85%ce%b1%ce%b3%ce%b3%ce%b5%ce%bb%ce%b9%cf%83%ce%bc%ce%bf%cf%8d/?lang=tr

 

Evangelismos=Meryem Annemiz’in Melek Cebrail’den Isa’yı doğuracağına dair müjdeli haberi alması (Meryem’in Müjdesi)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Patmos Adası’ndaki Evaggelismos Kutsal Manastırı