/ Manevi yaşam / Βozulan eski insandan soyunun ve yeni insanla giyinin

Βozulan eski insandan soyunun ve yeni insanla giyinin

Βozulan eski insandan soyunun ve yeni insanla giyinin

 

Günahın kölesi olan biri varsa, inanç sayesinde manevi evlat konu­munda özgür olarak yeniden doğmaya hazırlansın. Günahların kötü köleliğini terk edip Rabbin mutlu köleliğini kazandıktan sonra, göksel krallığının mirasına konmaya layık sayılsın. Tövbe aracılığı ile yanıltıcı arzuların peşinde bozulan eski insandan soyunun ve onu yaratanın bilgisine uygun olarak yenilenen yeni insanla giyinin. Sonsuz konutlarda kabul edilebilmeniz için, inanç yolu ile Kutsal Ruh’un teminatını edinin. Herkesin arasında iyice belirtil­miş olabilmeniz için gizemsel işarete yaklaşın. Kutsal ve iyi şekilde düzenlenmiş Mesih’in sürüsüne katılın ki, günün birinde sağın­da oturduğunuzda, mirasınız olarak hazırlanan yaşamı kabul edebi­lesiniz.

Nitekim bir ten misali günahların sertliğini halen taşıyanlar, Mesih tarafından yeniden doğma vaftizinde bahşedilen Allah’ın lütfuna yaklaşmadıkları için sonunda yerleşirler. Pek tabi ki bedenlerin yeniden doğmasından değil, ruhun yenilenen doğumundan söz ediyorum. Nitekim bedenler görülen ana babalar aracılığı ile doğrulur. Ruhlar ise inanç sayesinde yeniden doğarlar ve gerçekten:

“Ruh istediği yerde eser.” O zaman layık görünürsen sana, “Aferin, iyi ve güvenilir uşak” (Mt. 25, 23) denildiğini duyabilirsin. Yeter ki, vicdanında hiçbir ahlaksızlık ve sahtekarlık kalmış olmasın.

Şayet burada bulunanlar arasında biri, Allah’ın lütfunu kandırmayı düşünüyorsa, hem kendini aldatır hem de gerçeklerin değerini bil­mez. Ey insan, aklını ve gönlünü inceleyen için içtenlikle ve aldat­macadan yoksun bir ruh edin.

Şimdiki zaman tövbe zamanıdır. Sözlerin ve eylemlerinle işlediğin suçlan ister gece olsun, ister gündüz açıkla. Uygun zamanda yeni dini kabul et ve kurtuluş gününde göksel hazineyi kabul et.

Lütfu bol miktarda alabilmesi için anforanı temizle; nitekim gü­nahların affedilmesi herkese aynı şekilde tanınır. Buna karşın Kut­sal Ruh’un katılışı herkesin inancına orantılı olarak bahşedilir. Az çalıştıysan az alacaksın, aksine çok uğraştıysan ödülün bol olacak­tır. Her ne yaparsan, iyiliğin için yapmış olursun. Sana uygun olanı düşünüp yapmak yararınadır.

Birine karşı düşmanlığın varsa affet onu. Günahlarının affedilmesi için geliyorsan, senin de günah işleyeni affetmen gereklidir.

 

Βozulan eski insandan soyunun ve yeni insanla giyinin