/ Manevi yaşam / Her anı İncil’e göre yaşamalıyız

Her anı İncil’e göre yaşamalıyız

Her anı İncil’e göre yaşamalıyız

Kardeşlerim, bizler için İncil, Ortodoks imanı, ezberlenen ve yeniden üretilen öğretiyi oluşturmaz ama tanımlayan bir öğretidir. Havarilerin ağzı sessizliğe büründüğü an, onların eserleri, kutsanmış yaşamları konuşuyordu.

Buradaki yaşamımızın amacı sonsuz yaşamı ve göklerin krallığının mutluluğunu kazanmak, Tanrı’ya ve azizlere yakın olmak olduğunu unutmayalım. Yani hayatımızın anlamı burada yatıyor.

Önce içindeki gerçek dünyayı inşa etmelisin, sonra etrafındaki dünyayı onarmalısın. Eğer içindeki dünyayı inşa edersen, o zaman etrafındaki dünyayı da düzeltebilirsin.

Sanki Tanrı’nın seçilmişi gibi kendimize çok fazla önem vermeyelim.

O’nun sözünü dinleyelim ve hemen onu uygulamak için çaba gösterelim. Ve en önemlisi: Bize Tanrı’nın seçilmişleri olduğumuzu fısıldayan kibir ve gururdan kaçınalım.

Ne kadar zarif konuştuğumuza, elbisemizin ne kadar etkileyici olacağına, başkalarına kendimizi nasıl beğendireceğimize, karar veren “kibire” dikkat edelim. Eğer bunlar yaşamımızda üstünlük sağlarsa imanımız da gider!

İncil Yazarı Aziz Yuhanna soruyor: “Birbirinizden övgüler kabul ediyor, ama tek olan Tanrı’nın övgüsünü kazanmaya çalışmıyorsunuz. Bu durumda nasıl iman edebilirsiniz?” (Yuhanna 5:44).

 

                                   Muhterem Sırp Patriği Pavlus Hazretleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Her anı İncil’e göre yaşamalıyız