/ Manevi yaşam / Manevi mücadele

Manevi mücadele

Manevi mücadele

      Hayatımızın hedefi, elimizden geldiği kadar kutsal, kâmil, Tanrı çocukları ve Tanrı hükümranlığının mirasçısı olmaya gayret etmektir.  Manevî mücadele, bu bahsettiğimiz şeyleri tahkik edebilmemiz için çok önemli bir vesiledir. Mücadelenin vesileleri çoktur, örneğin: dua, oruç, rahmet, yardım vs…

Lakin bu vesileleri yerine getirip işin özüne odaklanmazsak bu vesileler bizlere iyi meyveler (Kutsal Ruh’un nimetleri) vermez. Çünkü hayatımızın hedefi bu değildir, ancak kutsallığı tahkik edebilmemiz için bir vesiledir.

Manevi mücadeleyle, içimizde köklenmiş olan kötülüklerden kurtulup güzelliklerle kuşatılıp  kalbimizin temizliğini koruyabiliriz. Ve böylece Tanrımızın yüreklerimizde mekan kurup yüreklerimizi Kutsal Ruh’unun nimetleriyle doldurmasına izin vermiş oluruz. Bunun için manevi mücadeledeki ilgimizin ara vermeden sonsuza dek devam etmesi gerekir. Bu mücadeleyi tahkik edebilmemiz için Tanrı’ya kalbimizin derinliklerinden dua etmemiz gerekir, sadece dudaklarımızla değil. Tanrı’yı bulduğumuz anda onun önünde Tanrı korkusu ile durmamız gerekir, tıpkı Tanrı’nın melekleri gibi. Çünkü Tanrı saygılı insanlardan hoşlanır kibirli insanlardan değil. Tanrı’yı bulabilmemiz için, yerin dibine batacak kadar saygılı olmamız gerekir, çünkü Tanrı bu tür insanlardan hoşlanıp onların yüreklerini ziyaret eder. Onun için iyi bir mücadele verelim. Tanrı bizleri bu zorlu mücadelede güçlendirip bizleri zayıf noktalarımızdan ve günahlarımızdan kurtaracaktır, çünkü O manevî hayatımızın aynasıdır.  Mücadele etmeyen kendi nefsini bilemez, bunun için dikkatli olmamız gerekir,  günaha düştüğümüzde pes etmeyip Tanrı’ya sığınalım çünkü Tanrı bizleri bu tür durumlardan kurtarma gücüne sahiptir.
      Dünyasal zevkler ve zayıflık  içimizde ve yüreğimizin derinliklerinde mevcuttur ve bunlardan bir anda kurtulmak mümkün değildir ama mücadele, sabır dua ve Tanrı’yı dikkate alma ile bütün bu ciddi zorluklardan kurtulmak mümkündür. Aşırı keder insanın içinde kibirlilik üretir, bu insanlar için zararlı ve tehlikelidir. Bu duruma düşen insanları şeytan kollar ve onları manevi mücadelenin yolundan uzaklaştırır.
     Mutluluğa giden yol uzun ve zordur, bunun için Tanrı’ya dua edin ki bu uzun yolda bizleri güçlendirsin ve her düştüğümüz günahta bizlere yardımcı olsun öyle ki imansızlığa ve umutsuzluğa kapılıp düşen insanlar gibi yerlerde kalmayalım.
      Durmadan dua edin ki denenmeyesiniz, bu manevi mücadelenin en önemli vasiyetidir.
 

Peder Dimyan Yakupoğlu

 

Manevi mücadele