/ Manevi yaşam / Tanrı bizden neler istiyor?

Tanrı bizden neler istiyor?

Tanrı bizden neler istiyor?

 

Tanrı her birimizden neler istiyor? Bu soru sürekli, insanların aklını karıştırmaktadır.  Ama Tanrı’nın isteği, mümin insanlara göre gayet net ve açıktır. Biz hiristiyanlar, Musa’ya Eski Ahid’te verilen 10 emri biliyormuyuz? (MISIRDAN ÇIKIŞ 20:3,17 ) Yada en azından Yeni Antlaşma’da Tanrı’nın, zeytinlik dağında verdiği vaazı biliyormuyuz?  ( MATTA 5:1,12 ) Maalesef çoğu hiristiyan bunları bilmiyor. Hatta binlerce  yıllık tarihi olan 10 emri bile bilmiyorlar ve bu cahillik yüzünden bir çok günaha giriyorlar ve insanlar tarafından suçlandıklarında, bunun günah olduğunu bilmiyordum diyorlar. Ama Mesih bizleri daha önce Kutsal Kitaplarda uyarmıştı.
 Bazı insanlar, Mesih”in bizleri, zina dan, rüşvet ten ve zengin olmaktan uzak durun diye uyardığını bile bilmiyorlar. O zaman o hiristiyanlar Tanrı’nın vasiyetlerini bilmedikleri halde nasıl hiristiyanca yaşıyorlar? Yada nasıl kötülükten uzaklaşıp iyiliği yapabilirler?
 Bu çok kolay ve basittir, hayatta karşılaştığımız kötülüklerin en büyük sebebi, Tanrı”nın vasiyetlerini bilmemek ve Tanrı’dan uzak olmaktır.
 Ve bu sebeplere karşı gelmedikçe, hırsızlara, yalancılara ve katillere rastlamak gayet normal bir durumdur.
 Tanrı”nın vasiyetlerini bilmemek, her şeyi kaybetmek demektir, ve maalesef bu duruma kadar varmış olduk, lakin bunun sorumlusu kim?
Başlangıçta sorumlusu bizleriz. Çünkü Tanrı”nın vasiyetlerini öğrenmemiz için çaba harcamıyoruz, Kutsal Kitabı okumuyoruz, kiliseye gidip o gün okunan İncil’in anlamını kilise pederlerinin vaazlarını dinleyip Tanrı”nın bizden neler istediğini öğrenmek istemiyoruz.
 Farz edelim bir ülkenin vatandaşı ülkesinde yaşıyor ve yaşadığı ülkenin kanun ve kurallarını bilmiyor ve aklı estiği gibi, yaşadığı ülkenin kurallarına aykırı bir şekilde hareket ediyor. O insan mutlaka bir gün askerlerin yada polislerin ellerine düşüp hapise yada ölüme götürülecektir. Bu aynı şekilde din için de geçerlidir. İnsan eğer Tanrı’nın vasiyetlerini bilmez ise, şeytanın kötü tuzaklarına düşüp cehenneme atılacaktır.
Lakin aynı zamanda aileler de bunun sorumlusudur. Çünkü onlar, çocuklarına küçük yaşta Tanrı’nın vasiyetlerini öğretmediler. Her anne ve baba çocuğuna Tanrı’nın vasiyetlerini öğretme sorumluluğunu taşıyor, onlara küçük yaşta neyin günah neyin sevap olduğunu öğretmeliler, onları kilise derslerine göndermeliler, öyle ki her hiristiyan, Tanrı’yı denemeye kalkışan Yahudi gibi, ben bunları küçüklüğümden beri ezberledim diye haykırsın.  ( MATTA 19:20)
Sonuçta hepimiz Tanrı’nın vasiyetlerini bilmeme sorumluluğunu taşıyoruz. Lakin bu vahim durumumuzu değiştirmez isek, maalesef kurtuluşu göremeyeceğiz, Tanrı‘nın buyruklarını öğrenip günlük hayatımızda onları nizami bir şekilde yerine getirmez isek, kurtuluşu göremeyeceğiz ve Tanrı ile ebedi hayatı paylaşamayacağız. Çünkü Tanrı, adil ve kutsaldır, şimdi her zaman ve sonsuzluğa kadar AMİN. 

    
RUHANİ PEDER:     DİMYAN YAKUPOĞLU               

 

Tanrı bizden neler istiyor?