/ Pazarın Sesi / Luka’nın 1. Pazarı

Luka’nın 1. Pazarı

Luka’nın 1. Pazarı

 

 

  1. Korintliler 1. Bölüm

21Bizisizinle birlikte Mesih’te pekiştiren ve bizi meshetmiş olan Tanrı’dır. 22O bizi mühürledi ve güvence olarak yüreklerimize Kutsal Ruh’u yerleştirdi.
23Tanrı’yı tanık tutarım ki, Korint’e tekrar gelmeyişimin nedeni sizi esirgemekti. 24Bu, imanınıza egemen olduğumuzdan değildir. Sevinmeniz için sizinle birlikte çalışıyoruz. Çünkü imanda dimdik duruyorsunuz.

  1. Bölüm

Size tekrar keder dolu bir ziyaret yapmamaya karar verdim. 2Çünkü sizi kederlendirirsem, keder verdiğim sizlerden başka beni kim sevindirecek? 3Bunu aynen böyle yazdım ki, geldiğimde beni sevindirmesi gerekenler beni kederlendirmesin. Sevincimin hepinizin sevinci olduğuna dair hepinize güvenim vardır. 4Kederlenesiniz diye değil, size beslediğim derin sevgiyi anlayasınız diye büyük bir sıkıntı ve yürek acısıyla gözyaşları içinde size yazdım.

 

Luka  5. Bölüm

Halk, Ginesar gölünün kıyısında duran İsa’nın çevresini sarmış, Tanrı’nın sözünü dinliyordu. 2İsa, gölün kıyısında iki kayık gördü. Balıkçılar kayıklarından inmiş ağlarını yıkıyorlardı. 3İki kayıktan Simun’a ait olanına binen İsa, ona kıyıdan biraz açılmasını rica etti. Sonra oturdu, kayığın içinden halka ders vermeye devam etti. 4Konuşmasını bitirince Simun’a, «Derin sulara açılın, balık tutmak için ağlarınızı salın» dedi.
5Simun şu karşılığı verdi: «Efendimiz, bütün gece çabaladık, hiçbir şey tutamadık. Yine de senin sözün üzerine ağları salacağım.»
6Bunu yapınca öyle çok balık yakaladılar ki, ağları yırtılmaya başladı. 7Öbür kayıktaki ortaklarına işaret vererek gelip yardım etmelerini istediler. Onlar da geldiler ve her iki kayığı balıkla doldurdular; öyle ki, kayıklar az kalsın batıyordu.
8Simun Petrus bunu görünce, «Rab, uzaklaş benden, ben günahlı bir adamım» diyerek İsa’nın dizlerine kapandı. 9Kendisi ve yanındakiler, tutmuş oldukları balıkların çokluğuna şaşıp kalmışlardı. 10Simun’un ortakları olan Zebedi oğulları Yakup’la Yuhanna’yı da aynı şaşkınlık almıştı.
İsa Simun’a, «Korkma» dedi, «bundan böyle balık yerine insan tutacaksın.» 11Sonra onlar kayıkları karaya çektiler ve her şeyi bırakıp İsa’nın ardından gittiler.

 

Luka’nın 1. Pazarı