/ Ayinler, dualar / Gece duası

Gece duası

Gece duası

 

 

Akşam yemeğinden sonra okunan dua

‘Baba, Oğul ve Kutsal Ruh olan tek Tanrı’nın adıyla.Amin.

Yücelik senindir ey Tanrι’mız yücelik senindir. 

Ey teselli veren, her yerde hazır olan, gerçeğin ruhu, herkesi iyilikler hazinesiyle dolduran ve hayat bağışlayan göksel kral, gel ve aramızda ol ve bizleri kirlilikten arındır ve kurtar.

Kutsal Tanrı, Kutsal Kudretli, Kutsal Ölümsüz bize merhamet eyle(3 kere).  

Baba’ya, Oğul’a ve Kutsal Ruh’a övgüler olsun, şimdi her zaman ve sonsuzluklar boyunca. Αmin.

Ey Kutsal Üçleme bize merhamet et, Ya Rab günahlarımızı bağışla, ey Efendimiz suçlarımızı görme, ey Kutsal Olan hastalıklarımıza şifa ver, ismin için merhamet eyle, merhamet eyle, merhamet eyle.

 
Baba’ya, Oğul’a ve Kutsal Ruh’a övgüler olsun, şimdi her zaman ve sonsuzluklar boyunca. Αmin.

Göklerdeki Babamιz, adın yüceltilsin, hükümdarlığın gelsin. Gökte olduğu gibi yeryüzünde de Sen’in isteğin olsun. Bugün de bize gündelik ekmeğimizi ver, bize karşı suç işleyenleri bağışladığımız gibi sen de bağışla suçlarımızı. Bizi suç işlemekten koru ve kötülükten kurtar.

Çünkü krallık ve kudret ve yücelik Senindir, Baba’nın, Oğul’un ve Kutsal Ruh’un; şimdi ve her zaman ve sonsuza kadar. Amin

 

 Ya Rab acı bana. (12 kere)

 

Baba’ya, Oğul’a ve Kutsal Ruh’a övgüler olsun, şimdi her zaman ve sonsuzluklar boyunca. Αmin.

 

Kralımız olan Tanrιmıza secde edip diz çökelim.

Kralımız olan Tanrιmız İsa Mesih’e secde edip diz çökelim.

Kralımız, Rab’bimiz ve Tanrιmız İsa Mesih’e secde edip diz çökelim.

 

 

Mezmur 51

Ey Tanrı, lûtfet bana, sevgin uğruna; Sil isyanlarımı, sınırsız merhametin uğruna. Tümüyle yıka beni suçumdan, arıt beni günahımdan. Çünkü biliyorum isyanlarımı, günahım sürekli karşımda. Sana karşı, yalnız sana karşı günah işledim, Senin gözünde kötü olanı yaptım. Öyle ki, konuşurken haklı, yargılarken adil olasın. Nitekim suç içinde doğdum ben, günah içinde annem bana hamile kaldı. Madem sen gönülde sadakat istiyorsun, bilgelik öğret bana yüreğimin derinliklerinde. Beni mercanköşkotuyla arıt, paklanayım, yıka beni, kardan beyaz olayım. Neşe, sevinç sesini duyur bana, bayram etsin ezdiğin kemikler. Bakma günahlarıma, sil bütün suçlarımı. Ey Tanrı, temiz bir yürek yarat,  yeniden kararlı bir ruh var et içimde. Beni huzurundan atma, Kutsal Ruhunu benden alma. Geri ver bana sağladığın kurtuluş sevincini, bana destek ol, istekli bir ruh ver. Başkaldıranlara senin yollarını öğreteyim, günahkârlar geri dönsün sana. Kurtar beni kan dökme suçundan. Ey Tanrı, beni kurtaran Tanrı, dilim senin doğruluğunu ilahilerle övsün. Ya Rab, aç dudaklarımı, ağzım senin övgülerini duyursun. Çünkü sen kurbandan hoşlanmazsın, yoksa sunardım sana, yakmalık sunudan hoşnut kalmazsın. Senin kabul ettiğin kurban alçakgönüllü bir ruhtur, alçakgönüllü ve pişman bir yüreği hor görmezsin, ey Tanrı. Lûtfet, Siyon’a iyilik yap, Yeruşalim’in surlarını onar. O zaman doğru sunulan kurbanlar, yakmalık sunular, tümüyle yakmalık sunular, Seni hoşnut kılar; O zaman sunağında boğalar sunulur.

 

MEZMUR 70

Ey Tanrı’m kurtar beni! Yardımıma koş, Ya Rab! Utansın canımı almaya çalışanlar, yüzleri kızarsın! Geri dönsün zararımı isteyenler, rezil olsunlar! Bana, Oh! Oh! çekenler, geri çekilsinler utançlarından! Sende neşe ve sevinç bulsun Bütün sana yönelenler! “Tanrı yücedir!” desin hep Senin kurtarışını özleyenler! Bense, mazlum ve yoksulum, ey Tanrı yardımıma koş! Yardımcım ve kurtarıcım sensin, Geç kalma, Ya Rab!

 

MEZMUR 143

Duamı işit Ya Rab, yalvarışlarıma kulak ver! Sadakatinle, doğruluğunla yanıtla beni! Kulunla yargıya girme, çünkü hiçbir canlı senin karşında aklanmaz. Düşman beni kovalıyor, ezip yere seriyor. Çoktan ölmüş olanlar gibi, beni karanlıklarda oturtuyor. Bu yüzden bunalıma düştüm, yüreğim perişan. Geçmiş günleri anıyor, bütün yaptıklarını derin derin düşünüyor, Ellerinin işine, bakıp dalıyorum. Ellerimi sana açıyorum, canım kurak toprak gibi sana susamış. Çabuk yanıtla beni, Ya Rab, Tükeniyorum. Yüzünü benden çevirme, yoksa ölüm çukuruna inen ölülere dönerim. Sabahları duyur bana sevgini, çünkü sana güveniyorum; Bana gideceğim yeri bildir, çünkü duam sanadır. Düşmanlarımdan kurtar beni, Ya Rab; Sana sığınıyorum. Bana istemini yapmayı öğret, çünkü Tanrım’sın benim. Senin iyi Ruh’un düz yolda bana öncülük etsin! Ya Rab, adın uğruna yaşam ver bana, Doğruluğunla kurtar beni, sıkıntıdan. Sevginden ötürü, öldür düşmanlarımı, yok et bütün hasımlarımı, çünkü senin kulunum ben.

 

İnanç Açıklaması

 

İnanιrιm bir Tanrι’ya

Her şeye gücü yeten Baba’ya

göğün ve yerin, tüm görünen ve görünmeyenlerin Yaradanιna.

Tek Rab İsa Mesih’e,

Tanrι’nιn Oğlu’na,

Tek doğana, tüm çağlardan önce Baba’dan doğana,

Işιk’tan Işιk,

Gerçek Tanrι’dan Gerçek Tanrι’ya,

Doğan’a, yaratιlmayana,

Baba ile aynı özde Olana.

Herşeyin O’nun aracılığıyla yaratιldιğιna.

Biz insanlar ve kurtuluşumuz için,

göklerden aşağιya inene,

ve Kutsal Ruh aracılığıyla Bakire Meryem’den beden alana ve insan olana.

Üstelik bizler için Pontuslu Pilatos çağιnda çarmιha gerilene, acι çekerek ölene ve gömülene.

Kutsal Yazιlara göre üçüncü gün dirilene.

Göklere yükselene ve Babasιnιn sağιnda oturana.

Dirileri ve ölüleri yargιlamak için görkemle yine gelecek olana.

O’nun ki Krallιğιnιn sonu olmayana.

Kutsal Ruh’a, Rab’be, yaşam verene,

Baba’dan çιkana,

Baba ve Oğul ile birlikte tapιlana ve onurlandιrιlana

Peygamberler aracιlιğιyla konuşmuş olana,

Bir, kutsal, evrensel ve elçisel Kilise’ye,

Onaylarιm günahlarιn bağιşlanmasι için tek vaftizi.

Beklerim ölülerin dirilişini ve gelecek çağιn yaşamιnι.

Amin +.

 

 

 

Büyük Yücelik İlahisi

 

En yücelerde Tanrı’ya övgü, yeryüzünde insanlara esenlik ve sevinç olsun. Seni ilahilerle yüceltir, Seni över, Sana taparız. Yüceliğinin büyüklüğü için sana şükrederiz. Ey kral Rab, göksel Tanrι, her şeye gücü yeten Baba, ey Rab biricik Oğul İsa Mesih ve ey Kutsal Ruh. Ey Rab Tanrι, ey Tanrι’nın kuzusu ve Baba’nın Oğlu, ey insanların günahlarını taşıyan, bize acı. Ey insanların günahlarını kaldıran yalvarışlarımızı kabul et, ey Baba’nın sağında oturan bize acı. Çünkü Baba’nιn görkeminde olan yalnız kutsal, yalnız Rab İsa Mesih Sensin. Amin. Her gün seni yüceltiyor, adını övüyorum sonsuzluklar boyunca. Ya Rab, her çağda bizim sığınağımızdın. Ya Rab bana merhamet et ve şifa ver dedim. Çünkü Sana karşı günah işledim. Ya Rab sana sığındım, Senin isteğini yapmayı bana öğret çünkü Sen Tanrımsın. Çünkü hayatın kaynağι Sendendir ve Senin ışığınla ışığı görürüz. Seni tanıyanların üzerine bereketini ver. Bu sabahι günahsız geçirmeye bizi layık et Ya Rab. Babalarımızın Tanrιsι Sen Kutsalsın, adın sonsuza kadar yüce ve büyüktür. Amin. Sana olan güvenimiz gibi merhametin bizimle olsun. Kutsalsın Ya Rab bana emirlerini öğret, Kutsalsın Ya Rab, bana yasalarını anlat, Kutsalsın ey Kutsal olan, doğruluğunla beni aydınlat. Ya Rab merhametin sonsuzdur, ellerinin yarattığına yüz çevirme. Sana övgü yaraşır, Sana ilahiler yaraşır, yücelik Senindir, ey Baba, Oğul ve Kutsal Ruh, şimdi, her zaman ve sonsuzluklar boyunca. Amin.

 

Yerindedir seni övmek, her zaman övgüye layık , en temiz, Τanrι’mızın annesi. Sen ki Heruvimlerden daha saygın ve Serafimlerden kıyaslanmaz ölçüde yücesin, sen ki Tanrι’nın Sözünü eksiksiz doğurdun. Yüceltiriz seni gerçek Tanrı-doğuran.

 

Kutsal Tanrı, Kutsal Kudretli, Kutsal Ölümsüz bize merhamet eyle(3 kere).

 

 Baba’ya, Oğul’a ve Kutsal Ruh’a övgüler olsun, şimdi her zaman ve sonsuzluklar boyunca. Αmin.

        Ey Kutsal Üçleme bize merhamet et, ya Rab günahlarımızı bağışla, ey efendimiz suçlarımızı görme ey, kutsal Olan hastalıklarımıza şifa ver, ismin için merhamet eyle, merhamet eyle, merhamet eyle.

 

 Baba’ya, Oğul’a ve Kutsal Ruh’a övgüler olsun, şimdi her zaman ve sonsuzluklar boyunca. Αmin.

         Göklerdeki Babamιz, adın yüceltilsin, hükümdarlığın gelsin. Gökte olduğu gibi yeryüzünde de Sen’in isteğin olsun. Bugün de bize gündelik ekmeğimizi ver, bize karşı suç işleyenleri bağışladığımız gibi sen de bağışla suçlarımızı. Bizi suç işlemekten koru ve kötülükten kurtar.

                                                                                                                                                           Çünkü krallık ve kudret ve yücelik senindir, Baba’nın, Oğul’un ve Kutsal Ruh’un; şimdi ve her zaman ve sonsuzluklar boyunca. Amin

 

 

Ey atalarımızın Tanrιsı, Sen ki merhametin üzere daima bizimle berabersin, merhametini bizden eksik etmeyip pederlerimizin aracılığı ile bizim ömrümüzü esenlikle yönet.

 

Ey Mesih Tanrιmız, Senin Kilisen bütün dünyadaki şehitlerinin kanlarını erguvanî ve ince keten giysisi gibi giyinerek şehitlerinin aracılığı ile Sana şöyle yalvarır: Halkιna merhametini gönder, topluluğuna barιşι ve canlarımıza büyük merhametini bağışla.

 

Baba’ya, Oğul’a ve Kutsal Ruh’a övgüler olsun.

 

 (Vefât edenlere özgü)

Ey Mesih, kullarının ruhlarını, azizler ile birlikte sızı, keder ve iniltinin olmadığı ve sonsuz hayatın bulunduğu diyarda rahat ettir.

 

Şimdi her zaman ve sonsuzluklar boyunca. Amin.

 

Ya Rab, tüm azizlerin ve Tanrι-doğuran’ιn aracılığı ile esenliğini ver bize ve tek merhametli olduğundan bizlere merhamet et.

 

Ya Rab Merhamet et (40 kere söylenir) .

 

 Sen ki her zaman ve her saatte yerde ve gökte Sana tapılır, ey yüceltilen, affı bol, şefkati çok, sabrı uzun, sadıkları seven ve günahlılara merhamet veren, herkesi beklenen iyilikler ümidiyle kurtuluşa davet eden Mesih Tanrιmız, Sen Ya Rab, şu saatteki dileklerimizi kabul et ve tavsiyelerini yapmak üzere yaşamımızı kolaylaştırır, canlarımızı kutsa, bedenlerimizi temizle, fikirlerimizi dirilt, niyetlerimizi arındır ve bizi her kötülükten, ağrıdan ve hüzünden kurtar, aziz meleklerinle bizi kuşat ki onların arasında korunmuş ve iyiye yönelmiş olalım. İman birliğine ve yanına yaklaşılmayan yüceliğinin bilincine ulaşalım. Çünkü Sen sonsuza kadar kutlusun.

 

Merhamet et Ya Rab, Merhamet et Ya Rab, Merhamet et Ya Rab.

 

Baba’ya, Oğul’a ve Kutsal Ruh’a övgüler olsun, şimdi her zaman ve sonsuzluklar boyunca. Αmin.

 

Yerindedir seni övmek, her zaman kutsal, en temiz, Τanrι’mızın annesi. Sen ki Heruvimlerden daha saygın ve Serafimlerden kıyaslanmaz ölçüde yücesin, sen ki Tanrι’nın Sözünü eksiksiz doğurdun. Överiz seni gerçek Tanrı-doğuran.

 

 

 

Ya Rab Merhamet et (12 kere söylenir.)

 

Bizi kurtar ey Kutsallarιn Kutsalι Bakire.

 

Meryem Ana’ya dua:

     Ey temiz bakire, kötülüklerden arınmış, Tanrι’nın gelini, ayıpsız ve kirliliklerden arınmış Hanımefendi, senin mucizevî doğumunla Tanrι’nın Söz’ü insanlıkla birleşti, uzaklaştırılmış tabiatımızı göktekilerle bir araya getirdin, sensin ümitsiz olanların tek ümidi, sensin savaşçıların yardımcısı ve sana koşanların hazırlıklı koruyucusu. Ey bütün Hıristiyanların sığınağı; ben günahkâr, suçlu, kötü fikir ve sözlerle kirlenmiş ve ömrünün zevklerine önemsiz çabalarla köle olmuş hizmetkârını geri çevirme. Fakat sen, insanları seven Tanrι’nιn annesi olduğun için ben günahkâr hizmetkârına acı ve şefkat göster ve kirlenmiş dudaklarımdan sana sunduğum dileklerimi kabul et ve Oğlun Rab’bimiz ve Efendimize O‘nun huzurunda kabul gören kişiliğinle aracı ol; sevgi ve şefkatinin kanatlarını üzerime açsın ve sayısız isteklerimi hoş görsün ve beni tövbeye yöneltsin ve emirlerini korumamı ve yerine getirmemi sağlasın. İyilik ve doğruluğa götüren sen ey şefkatli ve merhametli bakire daima yanımda ol, ömrüm boyunca, aracılığınla ve yardımınla beni kötülük dolu inat yollarından ayır ve kurtuluşa yönelt ama bu üzgün canımı teslim edeceğim anda çevremde hazır ol ve kötülük dolu ruhları benden uzak tut ve korkunç yargı gününde beni sonsuz cezadan ve acıdan koru ve oğlunun şan ve yücelik dolu ve tarifi imkânsız yüceliğinden miras almayı nasip et. Senin aracılığın ve yardımlarınla ey Tanrιdoğuran, kutsalarιn kutsalι Hanımefendim, senin biricik oğlun olan Rab Tanrιmız ve Kurtarıcımız İsa Mesih’in lütfu ve şefkati ile keşke tamamen Onunla olsam. Her türlü şükür, saygı ve tapınma O’na layıktır, başlangıcı olmayan Babası ile, çok kutsal, iyi ve hayat verici Ruhu ile beraber, şimdi, her zaman ve sonsuza kadar. Amin. 

 

Rab’bimiz İsa Mesih’e dua:

     Ey Efendimiz, uykuya dalmakta olan bizlere bedensel ve ruhsal rahatlık ver ve bizleri günahın karanlık uykusundan ve gecenin kötü arzu ve zevklerinden koru, heveslerimize sakinlik ver, hileyle bizleri etkisi altına alan kötülük oklarının kızgınlığını söndür, bedenlerimizin kavgalarını yok et, aklımızın bütün dünyasal tasarılarını uyut ve bize uyanık bir akıl, temiz bir fikir ve dikkatli bir yürek ve her şeytani hayalden uzak bir uyku ver ey Tanrιm. Ve dua saatinde Senin emirlerine bağlı bir halde bizi uyandır ki devamlı Senin kurallarını içimizden dile getirip, tekrarlayalım ve bütün gece Seni yücelten söylemleri bize bağışla ki, Senin büyük ve saygın adını övelim, yüceltelim ve kutsayalım, ey Baba, Oğul ve Kutsal Ruh, şimdi, her zaman ve sonsuzluklar boyunca. Amin.

 

     Ebediyen bakire olan kutsal ve çok şerefli Tanrıdoğuran, dualarımızı Tanrιmιz olan Oğluna sun ve kurtuluşumuz için aracı ol.

 

     Baba ümidim, Oğul sığınağım ve Kutsal Ruh koruyucumdur. Ey Kutsal Üçlü, Sana yücelik ve şan olsun.

 

 Ey Tanrı’nιn Annesi, bütün ümitlerimi sana bağladım, beni koru.

 

İnsan hayatını koruyan Melek duası

     Ey üzgün canımı ve zayıf hayatımı koruyan Melek, ben günahkâr olanı ihmal etme, bilgisizliğim ve savurganlığım nedeniyle benden uzaklaşma ve bu ölümlü bedenim üzerinde şeytanın hüküm sürmesine fırsat verme; fakat zayıf ve ahmak elimden tut ve beni kurtuluş yoluna yönelt. Evet, canımı ve bedenimi koruyan Tanrι’nın aziz meleği, bütün hayatım boyunca sana verdiğim üzüntüler için beni bağışla ve eğer bu günümde günah işlediysem bu gece benim için koruyucu ol ve beni inadın bütün hilelerinden koru ki herhangi bir günah ile Tanrι’yı kızdırmayayım ve benim için Rab’den dile ki O‘nun korkusu içimde kalsın ve iyilikleri için beni yaraşır bir kul eylesin. Amin.

 

Tanrıdoğuran Βakire selam, Ey Tanrı’nın lütfuna erişen Meryem, Rab seninledir. Sen kadınlar arasında kutsalsın ve senden doğan kutlsaldır. Çünkü sen kurtarıcımızı doğurdun. (3 kere söylenir.)

 

Ondan sonra tüm insanlar; özellikle bizi incitenler ve düşmanlarımız için dua etmek görevimiz ve bireysel borcumuz olduğundan, aşşağıdaki gibi dua ederiz. 

            Ya Rab, bizden nefret eden ve bize haksızlık eden düşmanlarımızı affet. Bize iyilik edenlere iyilik et. Kardeşlerimize ve akrabalarımıza kurtuluş için olan dileklerini ve sonsuz hayatı bağışla. Hastalıkta olanlarι gözet ve onlara şifâ ver. Denizde olanları Sen yönlendir, yolculukta olanlar ile yoldaş ol. Bize hizmet ve merhamet edenlere günahlarının affını bağışla. Biz lâyık olmayanlara, kendileri için dua etmemizi rica edenlere büyük merhametine göre merhamet et. Ya Rab, geçmişte vefât etmiş olan babalarımızı ve kardeşlerimizi hatırla. Onlara Senin yüz güzelliğinin ışıklandırdığı yerde rahatlık ver. Ya Rab, esir olan kardeşlerimizi hatırına getir ve her türlü felâketten kurtar onları. Ya Rab, Kutsal Kiliselerinde ürün veren, hayır işleri yapan kullarını da hatırla ve onlara kurtuluş için isteklerini ve sonsuz hayatı bağışla. Ya Rab, nihayet biz değersiz, günahkâr ve lâyık olmayan kullarını da hatırla ve bizim akıllarımızı aydınlat ve Senin uyarılarını dikkate almamız için yol göster. Çok Kutsal Tanrιmιzιn annesi, daima bakire kalan Meryem’in ve bütün Azizlerin’in aracılıklarι ile, çünkü Sen sonsuzlara kadar Kutsalsın. Amin.

 

 Kutsal pederlerin dualarıyla ey Rab’bimiz ve Τanrιmız İsa Mesih, merhametinle bizleri kurtar. Amin.  

 

Gece duası