/ Azizlerimizin hayat hikayeleri / 10 Haziran Kutsal Şehitler Er Alexander ve Bakire Antonina

10 Haziran Kutsal Şehitler Er Alexander ve Bakire Antonina

10 Haziran Kutsal Şehitler Er Alexander ve Bakire Antonina

 

Azize Antonina İskenderiye’de Vali Festus’un huzuruna çıkarılınca, Mesih inancından ötürü önce işkenceyle cezalandırıldı ve ardından hapse attı. Alexander adlı Hıristiyan bir asker, Antonina’yı tanımamasına ve onun hakkında hiçbir bilgi sahibi olmamasına rağmen Tanrı’nın bir meleği tarafından onu kurtarmakla görevlendirildi. Onu bulunca parkasını çıkarıp üzerine sararak onu hapisten çıkardı. Bunun üzerine kendisi de Vali Festus’un huzuruna çıkarıldı ve o da aynı şekilde Mesih’e olan inancını korkusuzca itiraf etti. Bunu duyan Antonina kendi isteğiyle mahkemeye katıldı ve sonucunda ikisi birlikte türlü işkencelere maruz kaldıktan sonra ateşe atılıp diri diri yakılarak şehitlik taçlarına kavuştular.

Bir rivayete göre Vali Festus, Azize Antonina’yı hapse değil de bekaretini kaybetmesi için bir geneleve kapatır ve Alexander ise Antonina’yı hapisten değil o genelevden kurtarır.

Vali Festus iki şehidin ölümünden sonra sessizliğe bürünmüş ve kötü bir ruh tarafından yedi gün boyunca eziyet gördükten sonra acı içinde ölmüştür (313).

 

 

 

 

Kaynak: http://www.abbamoses.com/months/june.html )

 

10 Haziran Kutsal Şehitler Er Alexander ve Bakire Antonina