/ Azizlerimizin hayat hikayeleri / 13 Eylül Büyük Şehit, Azize Ketevan, Gürcistan Kraliçesi

13 Eylül Büyük Şehit, Azize Ketevan, Gürcistan Kraliçesi

13 Eylül Büyük Şehit, Azize Ketevan, Gürcistan Kraliçesi

 

On yedinci yüzyılda, Gürcistan Krallığı, bir yandan Osmanlı İmparatorluğu, diğer yandan da Şah Abbas yönetimindeki İran tarafından zalimce baskı görüyordu. Kral Teimuraz, bir istila sırasında İranlılar tarafından esir alınmıştı ve boğazlanarak öldürülene kadar Şiraz ormanında esaret altında çeşitli işkencelere katlandı.
Kral’ın annesi, Kraliçe Ketevan, torunları Aleksander ve Levan ile birlikte Şiraz’daki hükümdarı ziyarete gitti, memleketi korumak için anlaşma önererek. Şah kabul etti fakat üçünü rehin olarak tuttu, sonra da vahşi işkencelere soktu.
Kraliçe Ketevan on yıllık esarete dayandı, bu süreç boyunca Şah, önce ikna ve tehditlerle sonra ise işkencelerle onu İslam’a geçirmeye çalıştı. Kraliçe, onu dönekliğe itmeye çalışan her hareketi reddetti ve her işkenceden önce Haç çıkartıp, “Baba, Oğul ve Kutsal Ruh’un adına” dedi. Sonunda, kafası kızgın kömürlerle dolu bir mangala sokuldu ve bu en kötü işkencesinin ortasında bir sicimle boğazlandı, 13 Eylül 1624’te. Ölümünden sonra ilahî bir ışık onun mezarını sarmaladı.

 

Ingilizceden Türkçeye çeviren Vasilis Gelbal

Kaynak : http://www.abbamoses.com/months/september.html

 

 

 

 

 

 

13 Eylül Büyük Şehit, Azize Ketevan, Gürcistan Kraliçesi